ehomd.info

Sergiu Tofilat a demisionat din funcția de consilier prezidențial. Care este motivul

Sergiu Tofilat a demisionat din funcția de consilier prezidențial în domeniul energetic, informează TV8.

Acesta a declarat pentru sursa citată că s-a concediat pentru a se alătura Partidului Schimbării în campania electorală pentru alegerile parlamentare anticipate din 11 iulie.

Precizăm că Sergiu Tofilat a fost numit în funcția de consilier prezidențial în domeniul energetic în decembrie 2020. La sfârșitul lunii ianuarie 2021 a aderat la Partidul Schimbării, fondat de juristul Ștefan Gligor.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Getty Images

Înotul în râul Sena din Paris – permis din nou pentru prima dată din 1923

Râul Sena din Paris a fost redeschis pentru înotul public pentru prima dată după un secol. Informația fost raportată pe 5 iulie de BBC, care a precizat că în principalul râu al capitalei Franței au fost amenajate trei zone pentru cei care doresc să înoate: lângă Turnul Eiffel, în apropierea Catedralei Notre-Dame și în partea de est a orașului.

Potrivit presei, în aceste zone de înot au fost instalate vestiare și dușuri. De asemenea, vor fi prezenți salvamari care vor veghea asupra siguranței înotătorilor. Toate cele trei zone vor fi deschise până la sfârșitul lunii august, iar accesul la acestea este gratuit.

Înotul în Sena a fost interzis în 1923 din cauza pericolului reprezentat de barje și ambarcațiuni de agrement, precum și din cauza deteriorării rapide a calității apei. Înaintea Jocurilor Olimpice din vara anului 2024, au fost investiți peste 1,4 miliarde de euro în curățarea Senei. În iulie anul trecut, primarul Parisului, Anne Hidalgo, împreună cu alți membri ai Comitetului Olimpic, au intrat în apă pentru a demonstra că este sigur să înoți în râu.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: