Apa și canalizarea se scumpesc? Ce tarife solicită Apă-Canal Chișinău

S.A. „Apă-Canal Chișinău” solicită majorarea tarifelor pentru serviciul public de apă și canalizare. Un proiect în acest sens a fost expediat către Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică pentru examinare și aprobare.

Conform cererii prezentate, tariful mediu ar urma să fie majorat de la 17,18 lei/m3 la 19,06 lei. Potrivit reprezentanților Apă-Canal, tariful actual, aplicat de ANRE, a condus la înregistrarea unor pierderi substanțiale.

Ultima dată, tariful la serviciile de alimentare cu apă și canalizare, prestate de Apă-Canal Chișinău au fost actualizate în ianuarie 2023. Astfel, consumatorii casnici achită pentru apă 11,12 lei/m3, iar cei non-casnici – 13,29 lei/m3.

Totodată, pentru canalizare consumatorii casnici achită 4,18 lei/m3, în timp ce consumatorii non-casnici – 11,17 lei/m3.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/BARE ROM

Artur Cerari, baronul romilor din Republica Moldova, a decedat

Pe 4 iulie, Asociația obștească „Bare-Rom” și Coaliția „Vocea Romilor” au anunțat decesul lui Artur Cerari, baronul romilor din Republica Moldova.

„Astăzi, comunitatea romilor și întreaga Moldovă au pierdut un om de seamă. Baronul Artur Cerari a plecat dintre noi, lăsând în urmă o viață dedicată familiei, tradițiilor și comunității pe care a condus-o cu demnitate și respect. El a devenit baron după moartea tatălui său, Mircea Cerari, și a fost cunoscut ca lider al romilor din Soroca. Plecarea sa lasă un gol greu de umplut”, a comunicat Asociația obștească „Bare-Rom”, al cărei președinte este Robert Cerari.

Despre decesul lui Artur Cerari a anunțat și Coaliția „Vocea Romilor”. „Plecarea sa lasă un gol adânc în inimile familiei, ale celor apropiați și ale întregii comunități rome care l-a respectat și l-a urmat. Transmitem sincere condoleanțe familiei îndoliate”, a declarat Coaliția.

Pentru Realitatea, apropiații familiei au declarat că Artur Cerari a suferit un infarct pe fondul unor probleme de sănătate. Potrivit sursei citate, Artur Cerari a decedat sâmbătă la vârsta de 65 de ani.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: