mai.gov.md

Serviciul protecție internă și anticorupție al MAI are un nou șef

Vladimir Viscun a preluat funcția de șef al Serviciului protecție internă și anticorupție al Ministerului Afacerilor Interne. Pe 24 august, acesta a fost prezentat efectivului de către ministrul Ana Revenco.

”Nu avem timp de pierdut! Curățenia trebuie să înceapă de la propriul sistem și mă aștept ca Vladimir Viscun să reseteze cu succes ceea ce până acum nu a funcționat corect. Le cer tuturor angajaților SPIA să ofere tot suportul necesar pentru a asigura nivelul corespunzător de funcționalitate”, a subliniat Ana Revenco.

Potrivit MAI, noul șef al SPIA are peste 20 de ani de experiență în domeniul investigării și urmăririi penale a infracțiunilor de trafic de persoane, identificarea și audierea victimelor, asistenta și protecția victimelor, investigații financiare și corupția la nivel înalt.

Până acum, SPIA  a fost condusă de Anatolie Postică.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Inspectoratul General de Carabinieri al MAI

Aur pentru Moldova: sportivul Vasile Diacon a câștigat turneul internațional de lupte din Turcia

Vasile Diacon, sportiv și carabinier din Republica Moldova, a câștigat aurul la Turneul Internațional de Lupte „HASAN GEMICI & GAZANFER BILGE”, desfășurat în Turcia. Anunțul a fost făcut de Inspectoratul General de Carabinieri sâmbătă, 1 august.

Dîacon a concurat la categoria de până la 70 de kilograme. Pentru a ajunge în finală, acesta i-a învins pe sportivi din Kazahstan, Turcia și Azerbaidjan.

În meciul decisiv, luptătorul moldovean de stil greco-roman s-a impus în fața reprezentantului Uzbekistanului, cucerind titlul de campion al turneului.

Inspectoratul General de Carabinieri al MAI
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: