gov.md

Situația din Transnistria, discutată în Parlament: rezultatele primei ședințe a comisiei responsabile de reintegrare din actuala legislatură

Comisia specială de monitorizare și control parlamentar asupra realizării politicii de reintegrare s-a întrunit, pe 6 martie, în prima ședință din actuala legislatură. La discuții au participat viceprim-ministrul pentru Reintegrare, copreședintele Comisiei Unificate de Control (CUC) din partea Chișinăului și șeful Biroului politici de reintegrare. Reprezentanții Guvernului au declarat că a fost trecută în revistă situația curentă în regiunea transnistreană și din procesul de negocieri, totodată au fost discutate prioritățile guvernamentale.

Reprezentanții Parlamentului au declarat, într-un comunicat de presă, că la discuții au participat viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri; copreședintele CUC din partea Chișinăului, Sergiu Golovaci; și șeful Biroului politici de reintegrare, Alin Gvidiani.

„Discuțiile au vizat mai multe subiecte de actualitate, în special situația curentă din regiunea transnistreană în domeniile politic, economic și social, precum și situația din Zona de securitate”, au adăugat reprezentanții Parlamentului.

Potrivit sursei citate, Chiveri a vorbit în fața membrilor Comisiei despre procesul de implementare a politicilor de reintegrare și a prezentat rezultatele atinse în acest domeniu pe parcursul anului precedent. La rândul său, copreședintele CUC, Sergiu Golovaci, a prezentat un raport privind proiectele de importanță socială implementate în localitățile din Zona de securitate în anul 2025.

Reprezentanții Guvernului au declarat că, în timpul ședinței, a fost trecută în revistă situația curentă în regiunea transnistreană și în procesul de negocieri, precum și au fost elucidate acțiunile și prioritățile guvernamentale pe dimensiunea promovării politicilor de reîntregire a țării.

Deputatul fracțiunii „Partidul Nostru”, Alexandr Berlinschii, care este secretar al Comisiei, a spus că „a fost o ședință foarte informativă”. „Am aflat detalii care ne vor ajuta pe noi, în calitate de control parlamentar, să vedem unde putem să intervenim. (…) La ședințele următoare, eu am să insist ca la acele imagini protocolare și aspecte să fie prezentă și presa. Prima parte a ședinței să fie una publică, fiindcă acolo s-au menționat informații care nu țin de secret de stat. S-au menționat acele discuții care au avut loc 1+1, Valeriu Chiveri cu așa zișii reprezentanți ai regiunii, s-a menționat despre faptul că se insistă să fie permisă predarea în limba română în școlile din regiunea dată, s-a menționat că vorbim despre 21 de școli”, a adăugat parlamentarul.

***

Comisia a fost creată în 2021, la propunerea președintelui Parlamentului, Igor Grosu. Comisia din actuala legislatură a fost constituită pe 18 decembrie 2025. Aceasta are 11 membri: șase sunt reprezentanți ai Fracțiunii „Partidul Acțiune și Solidaritate”, iar fracțiunile „Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”, „Alternativa”, „Partidul Comuniștilor din Republica Moldova”, „Partidul Nostru” și „Democrația Acasă” au delegat câte un reprezentant. Președintele Comisiei este deputatul Ion Groza. Potrivit reprezentanților Parlamentului, obiectivul Comisiei este monitorizarea și evaluarea situației actuale privind politicile de reintegrare, precum și elaborarea de propuneri și recomandări asupra principalelor subiecte de actualitate din domeniu.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Chicu explică de ce a șters postarea în care a „mulțumit” Rusiei pentru dronele care au survolat Moldova

Deputatul „Alternativa” Ion Chicu susține că a șters postarea de pe Facebook în care se „mulțumea” Rusiei pentru survolarea ilegală a spațiului aerian al Republicii Moldova – mesaj ironic în rusă, conceput ca fiind din numele Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) – pentru că ar fi fost interpretată greșit. El a spus că cei mai mulți internauți ar fi citit traducerea automată a platformei, în care nu mai apărea partea care atribuia declarația formațiunii de guvernământ, și s-a înțeles că el ar fi recunoscător că drone rusești au încălcat spațiul aerian național. Precizările au fost făcute în cadrul ediției din 2 iunie a emisiunii „Есть вопросы” de pe NewsMaker.

Am scris în rusă (postarea – n. r.), din numele PAS. Vă amintiți cum au împânzit țara în campania electorală cu aceste panouri galbene? Scriau ceva și semnau „PAS”. Exact așa am scris și eu. Ideea era că dronele rusești, toate aceste provocări, îi ajută pe cei de la PAS, deoarece ei își construiesc politica pe rusofobie. (…) Ulterior, peste câteva minute văd că vin reacții, mi-au fost trimise capturi de ecran. Se pare că majoritatea alor noștri nu cunosc limba rusă, iar dedesubt apare traducerea în limba română, deja fără mențiunea că a fost din numele PAS. Și reiese că Chicu se bucură de drone. Iar atunci când tu înțelegi că oamenii nu înțeleg și interpretează greșit, clar că ștergi. (…) Clar că PAS a folosit acest lucru”, a declarat Ion Chicu.

Amintim că, pe 13 mai, pe fondul invaziei ruse din Ucraina, o dronă a survolat ilegal spațiul aerian al Republicii Moldova, intrând din direcția Ucrainei și traversând țara de la nord la sud, de la raionul Ocnița până în zona Giurgiulești. Spațiul aerian a fost temporar închis, iar Ministerul Afacerilor Externe a condamnat incidentul, calificându-l drept „o încălcare inadmisibilă a suveranității și integrității teritoriale” a Moldovei.

În acest context, Ion Chicu a publicat pe Facebook un mesaj cu textul: „Ne exprimăm recunoștința profundă Rusiei pentru încălcările frecvente ale spațiului nostru aerian de către Shahed-urile voastre. Faceți o treabă grozavă cu noi!”, semnat „/PAS/”. La scurt timp, însă, parlamentarul a șters publicația. Ulterior, el a declarat că postarea reprezenta o ironie la adresa PAS, nu o mulțumire reală adresată Rusiei.

Postarea a generat un val de reacții critice. Vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, a condamnat mesajul în cadrul ședinței plenare din 14 mai.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: