UNIAN/foto simbol

Șoferii din Moldova nu vor putea cumpăra mai mult de 20 de litri de motorină în canistre: decizia Guvernului

Motorina va putea fi vândută în canistre numai în cantitate de cel mult 20 de litri. Decizia se regăsește într-o hotărâre de Guvern, aprobată pe 18 martie, prin care s-au ajustat măsurile stării de alertă în sectorul energetic.

Potrivit hotărârii, se instituie o regulă privind comercializarea cu amănuntul a motorinei în recipiente de consum (canistre) în cantitate de cel mult 20 de litri. În hotărâre se menționează că „lipsa unei reguli temporare clare privind comercializarea în recipiente de consum poate favoriza achiziționarea unor volume care depășesc necesarul curent”. „Măsura are caracter temporar și urmărește limitarea comercializării motorinei în recipiente de consum în volume care depășesc necesarul curent, protejarea disponibilității produsului în stațiile de alimentare și menținerea accesului consumatorilor finali la carburanți în condițiile stării de alertă”, se mai declară în proiectul de hotărâre.

Totodată, nivelul minim al stocurilor pentru reexportul carburanților din Portul Internațional Liber Giurgiulești a fost diminuat de la 8.000 de tone la 5.000 de tone de benzină, iar pentru motorină a fost menținut la 25.000 tone.

S-a eliminat interdicția de export a energiei electrice pentru intervalul orar 06:00-09:00, menținându-se restricțiile doar pentru orele de vârf de seară (17:00-21:00). În același timp, participanții pe piața electrică care nu dețin contracte pe piața internă nu vor mai fi remunerați pentru dezechilibrele pozitive (surplus de energie livrat neplanificat).

„Aceste intervenții sunt preventive și temporare, menite să stabilizeze piața și să asigure continuitatea serviciilor esențiale pentru populație în condiții de incertitudine regională”, au precizat reprezentanții Guvernului.

NM by mihaelaconovali25

Pe 4 martie, Guvernul Republicii Moldova a instituit stare de alertă în sectorul energetic, pentru o perioadă de 60 de zile, în legătură cu situația externă. Potrivit autorităților, măsura este una de prevenție, menită să protejeze consumul intern și să mențină stabilitatea sistemului energetic.

Precizăm, prețurile la carburanți cresc de la o zi la alta în Republica Moldova, pe fondul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu. Sursele NewsMaker afirmă că unii importatori au început să rețină combustibilul, întrucât prețul de vânzare cu amănuntul stabilit de ANRE este mai mic decât costul de achiziție. NewsMaker a analizat dacă există riscul apariției unui deficit de carburanți, cât ar putea crește prețurile la benzină și motorină și în ce măsură această situație ar putea alimenta din nou inflația, care abia a reintrat în coridorul țintă stabilit de Banca Națională – AICI.

Recent, în mediul online s-a semnalat că unele benzinării au rămas fără stocuri de motorină. În reacție, ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a declarat că, cel mai probabil, este vorba de probleme punctuale și că ar fi implicată o rețea de benzinării care are cinci stații. Potrivit oficialului, operatorii mari de combustibil nu au avut probleme. În contextul informațiilor că unele benzinării au impus limitări la vânzarea produselor petroliere, Inspectoratul de Stat pentru Supravegherea Produselor Nealimentare și Protecția Consumatorilor a declarat că, până pe 11 martie, nu a recepționat apeluri telefonice sau petiții din partea consumatorilor care să confirme astfel de situații.

Pe 16 martie, ministrul Energiei a îndemnat proprietarii de autoturisme să folosească rațional produsele petroliere. Totodată, ministrul a spus că benzinăriile nu au dreptul să limiteze volumul de combustibil vândut. În același timp, a atenționat că este interzisă vânzarea și păstrarea produselor petroliere în alte recipiente decât cele speciale, din metal sau plastic, destinate depozitării.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maib anunță continuarea parteneriatului cu Teatrul Național „Mihai Eminescu” pentru susținerea artei și culturii

Maib, liderul sectorului bancar din Republica Moldova, anunță continuarea parteneriatului general cu Teatrul Național „Mihai Eminescu”, reafirmându-și angajamentul de a susține dezvoltarea artei și culturii.

Parteneriatul, lansat în 2025, reflectă strategia maib de a investi în proiecte culturale care contribuie la dezvoltarea comunității și la promovarea artei teatrale din Republica Moldova. Prin această inițiativă, banca își reafirmă rolul de partener al comunității și susținător al proiectelor care aduc arta mai aproape de oameni.

Colaborarea dintre maib și Teatrul Național „Mihai Eminescu” susține realizarea producțiilor teatrale, turneele naționale și internaționale, precum și dezvoltarea și diversificarea programelor culturale, oferind publicului din țară și din diasporă acces la creații artistice de calitate.

Macar Stoianov, Vicepreședinte maib:

„O societate modernă are nevoie nu doar de instituții financiare puternice, ci și de instituții culturale puternice. Cultura este spațiul în care o comunitate își păstrează identitatea, își dezvoltă gândirea critică și își inspiră generațiile următoare.

Pentru maib, susținerea Teatrului Național „Mihai Eminescu” reprezintă o investiție în identitatea și valorile societății noastre. Credem că progresul economic și progresul cultural merg împreună. Atunci când susținem cultura, contribuim la construirea unei societăți mai deschise, mai creative și mai încrezătoare în propriul viitor.

Ne bucurăm să continuăm acest parteneriat cu Teatrul Național „Mihai Eminescu” și să contribuim la dezvoltarea unui spațiu cultural care inspiră și conectează comunități atât în Republica Moldova, cât și peste hotare.”

Petru Hadârcă, Director al Teatrului Național „Mihai Eminescu”: 

„Un an de parteneriat cu maib a oferit Teatrului Național „Mihai Eminescu” nu doar încredere managerială, ci și libertatea de a crea și de a organiza proiecte de amploare, oferind publicului spectacole de înaltă calitate. 

Susținerea maib a permis infrastructurii invizibile a teatrului – lumini, decoruri, echipă tehnică – să transforme ideile în spectacole reale. 

Parteneriatul a fost esențial în proiecte importante precum Reuniunea Teatrelor Naționale Românești și Turneul European cu „Grădina de sticlă”, prezentat în șapte orașe europene, atingând comunitățile moldovenești din diaspora. De asemenea, maib a sprijinit Turneul Unirii, cu spectacole sold-out la București și Chișinău, demonstrând valoarea sprijinului stabil pentru proiectele artistice. 

Continuarea colaborării ne oferă siguranța și flexibilitatea de a conduce noi inițiative culturale și de a extinde experiența publicului. Împreună, vom continua să promovăm creativitatea, empatia și valorile sociale și culturale care definesc teatrul și societatea noastră.”

Rezultatele primului an de colaborare confirmă impactul acestui parteneriat: zeci de mii de spectatori au urmărit producțiile teatrale pe scena instituției, în orașele din Republica Moldova, dar și în diasporă, în cadrul turneelor și festivalurilor organizate în România, Italia, Belgia și Germania.

De asemenea, pe parcursul anului trecut au fost lansate patru premiere: „Greva Gospodinelor”, după Dario Fo, în regia lui Alexandru Cozub; „DOGGY”, după Maria Pilchin, în regia Olesei Sveclă; „Patimile după Iov”, după Val Butnaru, în regia Luminiței Țâcu; și „Ultimul Rol. Spectacol despre Constanța Târțău”, inspirat din „Ultimul dialog” de Antonina Sârbu, în regia Luminiței Țâcu.

În 2026 a avut loc premiera spectacolul „Richard al III-lea” de William Shakespeare, în regia lui Petru Hadârcă, iar în prezent se pregătește „Intrigă și iubire” de Friedrich Schiller, în regia lui Alexandru Cozub.

Prin continuarea acestui parteneriat, maib își propune să susțină și în 2026 activitatea teatrului și să contribuie la dezvoltarea unui spațiu cultural dinamic, care aduce arta mai aproape de public și consolidează legăturile dintre comunități.

Investițiile în cultură fac parte din strategia mai amplă a băncii de a sprijini comunitatea. Amintim că recent maib a anunțat și prelungirea altor parteneriate de responsabilitate socială corporativă de anvergură, devenind partener principal al Federației Moldovenești de Fotbal și al celui mai mare eveniment de alergare din țară – maib I Mastercard Chisinau Marathon

Tu conduci. maib

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: