Șomerii pot beneficia de cursuri de formare profesională prin instruirea la locul de muncă

Șomerii pot beneficia de cursuri de formare profesională prin instruirea la locul de muncă. Măsura este implementată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), transmite Moldpres.

Nina Brînza, locuitoare a satului Hârbovăț, raionul Anenii Noi, s-a adresat la Direcția Ocuparea Forței de Muncă Anenii Noi în căutarea unui loc de muncă. În timpul discuției, femeia a menționat că îi place să pregătească bucate, însă nu are studii în domeniu. Totodată, aceasta a fost informată despre serviciile și măsurile de ocupare a forței de muncă și a fost îndreptată la cursuri de formare profesională prin instruirea la locul de muncă, meseria – bucătar.

Instruirea teoretică s-a desfășurat la Școala Profesională Bubuieci, timp de 1 lună, iar instruirea practică a fost realizată la un agent economic specializat în servicii de catering. La finalizarea cursului, femeia a fost angajată bucătar în această entitate.

Pe parcursul instruirii la locul de muncă, șomerii-cursanţi beneficiază de bursă lunară neimpozabilă, în mărime de 35% (3 685,19 lei) din salariul mediu lunar pe economie pentru anul precedent, care se acordă proporțional frecvenței la instruire.

Totodată, angajatorul care asigură instruirea la locul de muncă a șomerului – cursant, la solicitarea depusă în formă scrisă la subdiviziunea teritorială pentru ocuparea forței de muncă, beneficiază pe toată durata instruirii de o subvenție egală cu 30% din salariul mediu lunar pe economie pentru anul precedent.

Pentru mai multe informații despre măsura activă: instruirea la locul de muncă, persoanele pot telefona la Centrul de apel al ANOFM – 0 8000 1000 sau se pot adresa la cea mai apropiată subdiviziune a ANOFM (https://anofm.md/ro/subdiviziuni).


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

РИА Новости

Guțul, felicitare din închisoare pentru Putin: „Oamenii noștri văd în Rusia un garant al păcii pe pământ”

Bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul – condamnată pentru finanțarea ilegală a fostului partid „Șor” – i-a transmis un mesaj de felicitare președintelui Federației Ruse, Vladimir Putin, cu ocazia zilei sale de naștere. Din Penitenciarul nr. 13, unde își ispășește pedeapsa, Guțul l-a numit pe liderul de la Kremlin, care a pornit în 2022 un război împotriva Ucrainei, „un simbol al forței și al dreptății” și un „garant al păcii”.

„Găgăuzia își amintește întotdeauna cu recunoștință sprijinul pe care Rusia l-a oferit și continuă să-l ofere autonomiei noastre. Acesta nu înseamnă doar proiecte umanitare și sociale, ci și un sprijin moral pentru oamenii noștri, care văd în Rusia un partener strategic și un garant al păcii pe pământ”, a scris Guțul în mesajul transmis prin intermediul avocaților săi.

Bașcana, care s-a întâlnit personal cu Putin, după ce Rusia a invadat militar țara vecină, i-a dorit liderului de la Kremlin ca „munca” sa „să continue să întărească prietenia dintre popoarele noastre, iar Rusia să rămână scutul și sprijinul pentru milioanele de oameni care cred în dreptate și progres”.

***

Menționăm că, în februarie 2022, armata rusă – la ordinul lui Putin – a invadat Ucraina. Deși nici Kievul, nici Moscova nu oferă date despre pierderile suferite, o estimare din septembrie 2025 a The Wall Street Journal indică că pierderile totale ale armatei Rusiei și Ucrainei de la începutul invaziei rusești ar putea depăși un milion de soldați.

În 2023, Curtea Penală Internațională, cu sediul la Haga, a emis mandat internațional de arest pe numele președintelui rus Vladimir Putin, pentru deportarea ilegală a copiilor din Ucraina.

Autoritățile Republicii Moldova, de rând cu țările occidentale, au reiterat în această susținerea necondiționată pentru Ucraina și a condamnat acțiunile Rusiei împotriva țării vecine.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: