Facebook/Democrația Acasă

„Speranța este la dumneavoastră, doamna președinte”. Angajații CFM au protestat la Ocnița (VIDEO)

Mai mulți angajați de la Calea Ferată au protestat pe 5 ianuarie la Ocnița. Oamenii susțin că nu și-au primit salariile și cer conducerii CFM să achite datoriile. Imaginile video au fost publicate de către liderul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc.

Unul dintre protestatari a declarat că s-a adresat în repetate rânduri conducerii țării și i-a cerut președintei Maia Sandu să intervină pentru soluționarea problemei.

„Oamenii sunt disperați, nu au din ce trăi. Primim un salariu mizerabil, de 3,6 mii de lei. În ultimii 10 ani ne-am adresat către toți, dar nimeni nu vrea să ne audă. De aceea, speranța este la dumneavoastră, doamna președinte. Atrageți atenția la acești oameni simpli, care nu au ce mânca, pentru că sunt rețineri de salariu din octombrie”, a povestit unul dintre manifestanți.

Pe 22 decembrie un protest asemănător a avut loc la Basarabeasca. Mai mulți angajați de la CFM au blocat calea ferată, din cauza că nu și-au primit la timp salariile.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Maia Sandu, la summitul din Ucraina: „Când Chișinăul, Kievul și Bucureștiul acționează împreună, putem oferi siguranță oamenilor”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, participă pe 11 iunie la summitul Ucraina – Europa de Sud-Est, care are loc la Odesa. În cadrul evenimentului, șefa statului a avut o întâlnire trilaterală cu președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, și cu președintele României, Nicușor Dan.

„Împreună cu Volodimir Zelenski și Nicușor Dan, am vorbit despre cum ne construim reziliența în fața amenințărilor externe. Despre cum interconectările energetice, investițiile strategice și legăturile economice ne fac mai puternici și mai uniți. Și despre cum cooperarea regională poate fi un scut real pentru cetățenii noștri. Când Chișinăul, Kyivul și Bucureștiul acționează împreună, putem construi mai mult decât infrastructură sau proiecte comune – putem oferi siguranță oamenilor noștri, speranță într-un viitor pașnic și un drum clar spre o Europă unită, liberă și democratică”, a scris Maia Sandu într-un mesaj pe rețelele sociale.

La rândul său, Nicușor Dan a scris într-o postare că „această colaborare reflectă angajamentul ferm al celor trei țări de a consolida stabilitatea, securitatea și parcursul european al regiunii noastre”.

Formatul Ucraina – Europa de Sud-Est a fost lansat în anul 2023, în contextul războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, ca platformă regională de susținere a Ucrainei, dar și de combatere comună a efectelor complexe ale războiului din proximitate și a consecințelor asupra regiunii extinse, care are interese de securitate comune.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: