nato.int

Stoltenberg, după reuniunea de urgență a NATO: „Ce se întâmplă acum este o escaladare serioasă din partea Rusiei”

Consiliul de securitate de la Kremlin a votat în această seară pentru recunoașterea independenței republicilor separatiste din Donbas, iar președintele Vladimir Putin a semnat decretele pentru independența republicilor separatiste Donețk și Lugansk. Occidentul condamnă în unanimitate gestul Moscovei și impune sancțiuni împotriva celor responsabili.

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, după o reuniune de urgență a NATO, a spus că ce se întâmplă acum este o escaladare serioasă din partea Rusiei.

„Afectează orice șansă de a găsi o soluție la conflict. Rusia subminează suveranitatea integritatea Ucrainei. Rusia a făcut exact ceea ce am avertizat – a crescut forța militară în jurul Ucrainei, iar recunoașterea celor două republici se adaugă la acest comportament amenințător. Ce se întâmplă în Ucraina este o criză creată doar de Rusia. Suntem solidari cu poporul ucrainean și guvernul său”, a declarat secretarul general al NATO, potrivit Digi24.ro.

Tot el a făcut apel Rusiei să detensioneze situația și să se angajeze în eforturi diplomatice.

„Altfel, vor exista sancțiuni și mai puternice, cu un preț și mai mare de plătit. Este cel mai periculos moment pentru securitatea europeană din generația noastră. Au promis că se vor retrage, dar au adus și mai mulți soldați. Principala responsabilitate a NATO este să ne asigurăm că nu va exista niciun fel de agresiuni asupra unei țări a Alianței, de aceea am crescut prezența militară pe flancul estic. Am crescut gradul de pregătire a forțelor NATO, dar nu le-am desfășurat în teren”, a spus el.

Jens Stoltenberg a mai comunicat că fiecare indiciu arată că Rusia planifică o invazie la scară largă în Ucraina.

„Moscova a trecut de la încercări ascunse de a destabiliza Ucraina la acțiuni militare deschise. Rusia a invadat deja Ucraina în 2014, când anexat penisnula Crimeea. Nu vom compromite valorile și principiile noastre de bază, iar una din ele este ca fiecare țară să își aleagă propria cale”, a spus el.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Ajutorul social pentru familiile vulnerabile ar putea crește, din 1 aprilie, cu cel mult 125 de lei (DOC)

Din 1 aprilie, ajutorul social acordat adulților și copiilor ar putea crește cu 6,84%. Potrivit unui proiect de hotărâre al Ministerului Muncii și Protecției Sociale aflat pe agenda ședinței Guvernului din 11 martie, adulții vor primi cu 120 de lei mai mult decât în prezent — de la 1.749 la 1.869 de lei — iar copiii cu 125 de lei mai mult — de la 1.819 la 1.944 de lei. Autorii proiectului menționează că, în procesul de elaborare, nu au putut fi applicate „opțiuni alternative”.

Coeficientul de indexare reflectă rata inflației la sfârșitul anului precedent, calculată ca diferență între prețurile de consum din decembrie 2025 față de aceeași perioadă a anului anterior. Indexarea se efectuează anual, la 1 aprilie, conform prevederilor Legii nr. 133/2008 cu privire la ajutorul social.

Potrivit prognozelor pentru 2026, numărul mediu de beneficiari de ajutor social este estimat la 16.157 lunar, cu o prestație medie de circa 2.400 de lei. Pentru implementarea programului în acest an au fost aprobate 580,4 milioane de lei, sumă care include și efectul indexării. Ministerul precizează că modificarea nu ar implica alocarea de fonduri suplimentare față de cele deja prevăzute în bugetul de stat.

NU-72-MMPS-2026 by dumitrupetruleac03


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: