SUA își îndeamnă cetățenii să părăsească Iranul, pe fondul posibilelor lovituri împotriva regimului de la Teheran

Statele Unite ale Americii își îndeamnă cetățenii să părăsească teritoriul Iranului, pe fondul protestelor sângeroase care au loc și al unor posibile lovituri din partea Washingtonului. Un mesaj în acest sens a fost publicat pe site-ul ambasadei virtuale a SUA la Teheran.

Cetățenii americani ar trebui să se aștepte la continuarea întreruperilor accesului la internet, să planifice mijloace alternative de comunicare și, dacă este sigur, să ia în considerare părăsirea Iranului pe cale terestră prin Armenia sau Turcia. (…) Elaborați un plan de ieșire din Iran care să nu depindă de asistența Guvernului SUA”, se arată în mesaj.

Misiunea diplomatică a subliniat că, dacă cetățenii americani nu pot părăsi Iranul, aceștia ar trebui să identifice un loc sigur în locuința lor, să evite demonstrațiile și să se aprovizioneze cu alimente, apă, medicamente și alte lucruri necesare.

Amintim că, de la sfârșitul lunii decembrie 2025, Iranul este cuprins de un val de proteste. Manifestațiile, care au început pe fondul nemulțumirii populației față de situația economică precară, inclusiv devalorizarea monedei naționale și inflația mare, s-au intensificat rapid și au început să includă lozinci împotriva regimului teocratic al țării și a liderului suprem, ayatollahul Ali Khamenei.

Pe 8 ianuarie, pe fondul extinderii manifestațiilor, autoritățile iraniene au întrerupt internetul — măsură care a îngreunat evaluarea situației pe teren. Blocajul de comunicații a stârnit îngrijorări din partea comunității internaționale că Teheranul va recurge la suprimarea protestelor prin forță.

Human Rights Activists News Agency a raportat, în dimineața de 13 ianuarie, că cel puțin 646 de persoane au fost ucise de la începerea protestelor, dintre care 512 sunt protestatari și 134 membrie ai forțelor de securitate. De asemenea, potrivit agenției, peste 10 700 de persoane au fost arestate.

Autoritățile Iranului au admis că există pierderi umane în contextul protestelor, însă nu furnizează cifre oficiale.

De la eruperea protestelor, președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a declarat că SUA va interveni, dacă regimul de la Teheran va folosi forța împotriva protestatarilor. Liderul de la Casa Albă a spus că ia în considerare mai multe opțiuni „foarte dure” de acțiune în privința Teheranului, în legătură cu reprimarea protestelor. Anterior, The New York Times a scris, cu trimitere la sursele sale, că printre acestea se numără lovituri asupra Iranului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

I-au șantajat că le vor opri activitatea pe Instagram, extorcând peste €47 000. Opt persoane din Chișinău și Orhei, cercetate pe oamenii legii

Cinci bărbați și trei femei, originari din Chișinău și Orhei, ar fi șantajat două persoane că le vor perturba activitatea pe rețeaua de socializare Instagram, extorcând de la aceștia peste 47 200 de euro. Grupul a lansat inclusiv amenințări grave la adresa uneia dintre victime, aducând la locuința părinților acesteia un capac de sicriu și o cruce din metal pe care era indicată presupusa dată a decesului victimei. Cele opt persoane au statut de bănuit pe caz, iar una dintre ele a fost reținută. Informațiile au fost raportate de Procuratura Generală (PG) într-un comunicat publicat pe 13 februarie.

Conform PG, în perioada martie 2021 – mai 2025, bănuiții ar fi șantajat două persoane și ar fi extorcat suma de peste 47 200 de euro.

Primele acțiuni de șantaj au avut loc în aprilie – mai 2021, când suspecții, cu un profil fals creat pe Instagram, ar fi solicitat bani victimelor, sub pretextul de a nu le perturba activitatea pe platforma respectivă.

Ulterior, acțiunile de șantaj ar fi fost însoțite de amenințări grave. „În noaptea de 4 spre 5 mai 2025, bănuiții ar fi adus la poarta domiciliului părinților uneia dintre victime, dintr-o localitate din raionul Căușeni, un capac de sicriu, o cruce din metal cu indicarea datei nașterii și a unei presupuse date a decesului victimei, precum și o fotografie a victimei împreună cu fiica sa minoră, gest perceput de partea vătămată ca o amenințare reală la adresa vieții sale”, a precizat Procuratura Generală.

Mijloacele bănești erau transferate pe diverse conturi bancare și portofele electronice cu valută virtuală, ulterior fiind redirecționate pe alte conturi și retrase în numerar.

În urma măsurilor speciale de investigație și a acțiunilor de urmărire penală, cu suportul BPDS „Fulger”, au fost efectuate 10 percheziții. În urma descinderilor, oamenii legii au depistat și ridicat telefoane mobile, dispozitive de stocare a informației, carduri bancare, precum și un automobil de marca BMW.

Cele 8 persoane au fost recunoscute în calitate de bănuiți, iar una dintre acestea a fost reținută pentru 72 de ore.

Dacă vinovăția le va fi dovedită, acestea riscă de la 11 la 13 ani de închisoare, conform legislației în vigoare.

Investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor și identificarea altor persoane implicate.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: