SUA va impune sancțiuni Rusiei în lipsa rezultatelor în negocierile cu Ucraina? Rubio: „Le-am spus rușilor că urma să se întâmple”

Secretarul american de Stat, Marco Rubio, a declarat că Statele Unite ale Americii vor impune noi sancțiuni împotriva Federației Ruse, dacă nu va face progrese în negocierile cu Ucraina privind încheierea invaziei ruse. El a menționat că o inițiativă în acest sens este pregătită de Senat. Precizările au fost făcute într-un interviu pentru CBS News din 18 mai.

Potrivit lui Rubio, administrația președintelui Donald Trump a cerut anterior Senatului să îi acorde puțin timp pentru a vedea dacă se vor înregistra progrese în discuțiile de pace.

Noi am comunicat părții ruse că acest demers era în desfășurare. Că anticipam că, atunci când totul va fi spus și făcut, va avea aproape 80 de co-susținători în Senat, și îmi imaginez un procent comparabil de sprijin în Camera Reprezentanților, că era un efort pe care nu îl puteam opri și pe care nu îl controlam, că, în cele din urmă, Congresul – și în special republicanii din Cameră și Senat – au încercat să îi ofere președintelui spațiu și timp pentru a negocia ceva aici.

Dar i-am avertizat pe ruși în mod repetat, de aproape două luni, că acest lucru urma să se întâmple dacă nu se înregistrau progrese. Așa că, din punctul meu de vedere, acum acest lucru începe să se concretizeze. Și este unul dintre lucrurile pe care le-am confirmat din nou, fiind săptămâna aceasta împreună cu Lindsey Graham în Turcia: au ajuns acum la 77. El crede că ar putea ajunge aproape de 80 sau chiar mai mult. Și acesta este pur și simplu un fapt, și ceva despre care le-am spus rușilor de săptămâni întregi că urma să se întâmple”, a spus secretarul de stat.

Amintim că, pe 16 mai, la Istanbul, au avut loc negocieri directe între Ucraina și Federația Rusă privind încheierea invaziei ruse. Discuțiile au fost propuse de președintele Rusiei, Vladimir Putin, în locul unei încetări a focului de 30 de zile cerută de Ucraina și aliații săi europeni.

Președintele ucrainean, Vladimir Zelenski, a acceptat inițiativa privind negocierile, transmițând că va participa personal și-l va aștepta pe omologul său rus în Turcia. Putin nu a venit la negocieri, iar Vladimir Zelenski, care se deplasase la Istanbul, a decis într-un final să nu participe la negocieri în contextul absenței președintelui Rusiei.

Negocierile au fost purtate de delegații ale celor celor două țări, însă s-au sfârșit aproape fără niciun rezultat. Părțile au convenit doar asupra unui nou schimb de prizonieri în formatul „1 000 pentru 1 000”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: