Андрей Мардарь / NewsMaker

„Suntem urmașii învingătorilor și trebuie să ne mândrim”. Mesajul lui Igor Dodon de 9 mai

Președintele de onoare al Partidului Socialiștilor (PSRM) Igor Dodon a publicat pe rețelele de socializare mesaje de felicitare, în rusă și română, cu ocazia zilei de 9 mai. Acesta a menționat că moldovenii sunt „urmașii învingătorilor”. Potrivit fostului președinte al țării, cetățenii moldoveni trebuie să se mândrească cu acest lucru.

Igor Dodon a menționat că Ziua Victoriei este cea care amintește de fapta eroică a celor care și-au jertfit viața pentru pace.

Stimați cetățeni, să nu permitem nimănui să rescrie istoria și să denatureze adevărul istoric! Suntem urmașii învingătorilor și trebuie să ne mândrim cu acest lucru! (…) Slăvită fie în veci fapta nemuritoare a eroilor neamului!”, a menționat fostul președinte al țării.

El a transmis un mesaj și pentru veterani: „Ați trecut prin cele mai îngrozitoare încercări, greutăți și pierderi. Dar ați rezistat. Exemplul Dumneavoastră de slujire Patriei în timp de război și în viața civilă merită toată gratitudinea și onorurile. Ne închinăm în fața Dumneavoastră și a tovarășilor de arme pentru sacrificiul, stoicismul și curajul de care ați dat dovadă”.

Începând cu ora 9.30, în Piața Marii Adunări Naționale va avea loc „Marșul Victoriei”, un eveniment organizat de Partidul Socialiștilor și Partidul Comuniștilor.

Pe 8 mai,  socialiștii au participat la o cursă automobilistică care a avut loc la Bălți. Peste 100 de automobiliști și aproximativ 20 de motocicliști s-au deplasat prin toate sectoarele orașului. Cursa automobilistică face parte dintr-un șir de evenimente care se desfășoară în aceste zile în municipiul Bălți și sunt consacrate încheierii celui de-al Doilea Război Mondial.

***

Poliția atenționează că este interzisă expunerea la vedere, confecționarea, răspândirea, precum și deținerea în vederea difuzării publice a atributelor ori simbolurilor general cunoscute care sunt utilizate în contextul unor acțiuni de agresiune militară, crime de război sau crime împotriva umanității, precum și al propagandei sau glorificării acestor acțiuni

Potrivit poliției, simbolurile interzise sunt: drapelele, benzile și panglicile colorate/de conștientizare (banda bicoloră negru-portocaliu), emblemele (elemente grafice, litere sau cifre și combinații ale lor), insignele, uniformele, sloganurile, formulele de salut, precum și orice alte asemenea însemne, utilizate de către participanții la acțiuni de agresiune militară, crime de război sau crime împotriva umanității.

Persoanele fizice care nu se vor conforma legislației în acest sens, riscă amendă de la 4500 la 9 000 lei sau 30/60 de ore de muncă în folosul comunității. Totodată, persoana cu funcție de răspundere riscă amendă de la 9000 la 18000 de lei, iar persoana juridică – de la 18000 la 30000 de lei.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Datoria externă a țării depășește 10 miliarde de euro

Datoria externă a Republicii Moldova a ajuns la 10,11 miliarde de euro la 31 decembrie 2025, în creștere cu 2,4% față de anul precedent, potrivit datelor Băncii Naționale a Moldovei, citate de IPN. Deși suma a crescut, datoria externă a reprezentat 56% din PIB, cu 2,7 puncte procentuale mai puțin decât la sfârșitul anului 2024.

Cea mai mare parte — 75%, adică 7,578 miliarde de euro — sunt împrumuturi pe termen lung, iar restul de 25%, respectiv 2,531 miliarde de euro, sunt datorii pe termen scurt.

Cel mai mare creditor al Moldovei rămâne Fondul Monetar Internațional, căruia țara îi datorează 1,275 miliarde de euro, adică 27% din datoria externă publică. Pe locul doi se află Banca Mondială cu 1,221 miliarde de euro (26%), urmată de Comisia Europeană cu 715 milioane de euro (15%), Banca Europeană pentru Investiții cu 486 milioane de euro (10%) și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare cu 366 milioane de euro (8%).


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: