Sunteți dispuși să vă vaccinați împotriva COVID-19? Sondaj NM

NewsMaker lansează un nou format interactiv – sondaj pe site. Ne dorim să cunoaștem mai bine cititorii NM și să aflăm opinia lor referitoare la diferite probleme actuale. Sondajul este anonim, puteți vota de pe un dispozitiv o singură dată. Noi vom publica rezultatele sondajelor pe site, iar unele ar putea chiar să devină subiecte pentru materialele noastre.

Deci, în Moldova a fost lansată prima etapă a imunizării împotriva coronavirusului. Deocamdată, sunt vaccinați doar lucrătorii medicali. Însă în societate și pe rețelele sociale se discută deja pe larg despre vaccinare și vaccinuri. Noi am decis să aflăm dacă cititorii NewsMaker sunt dispuși să se vaccineze împotriva COVID-19, cât de important este pentru ei producătorul vaccinului și cât de multă încredere au în acestea.

Vă rugăm să bifați una dintre variantele de răspuns oferite.

[yop_poll id=”6″]

Vă mulțumim pentru participare!

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

halktoplushu.md

Cenzură la televiziunea publică din Găgăuzia? Raportul privind activitatea GRT, pe masa Comisiei permanente a Adunării Populare

În activitatea postului public de televiziune din autonomia găgăuză se atestă încălcări ale libertății de exprimare și răspândire de informații neveridice. Acestea sunt constatările Comisiei permanente a Adunării Populare a Găgăuziei (APG) pentru probleme juridice, drepturile omului, legalitate, ordine publică politică informațională și mass-media, după examinarea raportului Consiliului de Supraveghere al GRT privind activitatea televiziunii.

Potrivit unui comunicat emis de APG, membrii Comisiei, reuniți în ședință pe 21 noiembrie, au discutat despre subiecte și probleme legate de activitatea GRT. Aceștia au constatat că postul TV își desfășoară activitatea cu încălcarea libertății la exprimare și pluralismului de opinii, dar și cu răspândirea de informații neveridice.

Unii membri ai Comisiei au semnalat existența unor cazuri de cenzură la „Gagauziya Radio Televizionu”, fapt categoric interzis de lege”, se mai arată în comunicat.

În urma discuțiilor, Comisia a recunoscut drept nesatisfăcătoare activitatea conducerii GRT și a cerut Consiliului de Supraveghere să verifice dacă directorul televiziunii, Vasile Dermenji, corespunde funcției sale. De asemenea, aceasta a recomandat includerea raportului Consiliului de Supraveghere al GRT în ordinea de zi a Adunării Populare, în vederea examinării documentului.

Amintim că Consiliul de Supraveghere al GRT a demarat verificările asupra activității televiziunii la solicitarea APG, în urma recepționării raportului final al Consiliului Audiovizualului privind reflectarea alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025. Documentul a constat multiple încălcări ale Codului serviciilor media audiovizuale admise de televiziunea publică regională.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: