presedinte.md

Surse NM: cine este „agentul” reținut de FSB-ul rus? A fost consilier al lui Dodon

Serghei Mișin, fost consilier prezidențial pentru relații interetnice al lui Igor Dodon, este persoana reținută de Serviciul Federal de Securitate al Rusiei (FSB), potrivit surselor NewsMaker. Menționăm că, pe 22 ianuarie, FSB a anunțat reținerea „unui agent al serviciilor speciale moldovenești”, fără a da nume, iar Serviciul de Informații și Securitate a respins „acuzațiile lansate de autoritățile Federației Ruse”.

Potrivit surselor NewsMaker, persoana reținută la Moscova este Serghei Mișin.

Cine este Serghei Mișin

În ianuarie 2019, Igor Dodon, atunci președinte al Republicii Moldova, l-a numit prin decret prezidențial pe Serghei Mișin în funcția de consilier pentru relații interetnice. La momentul respectiv, acesta era prezentat drept jurist și membru al Consiliului Societății Civile pe lângă Președintele Republicii Moldova.

În mai 2019, Serghei Mișin a fost lipsit de licența de avocat, iar Centrul Național Anticorupție a pornit un dosar penal după ce o fostă clientă a semnalat că pe parcursul a doi ani și jumătate acesta ar fi mințit-o despre existența unui litigiu în instanță și despre pronunțarea unor hotărâri judecătorești în favoarea sa, relata Ziarul de Gardă.

În octombrie 2024, Serghei Mișin a fost condamnat pentru escrocherie, relata știri.md. Acesta a fost eliberat din sala de judecată în legătură cu intervenirea termenului de prescripție privind tragerea la răspundere. Mișin nu și-a recunoscut vina.

Cu un an mai devreme, în 2023, Serghei Mișin era prezentat la evenimentele publice drept președinte al Partidului „Renaștere‑Возрождение”. Precizăm că Partidul „Renaștere – Возрождение” a fost creat în toamna anului 2012 și și-a declarat oficial cursul ca fiind unul pro-Rusia. Formațiunea a devenit o perioadă „inactivă” după decesul liderului său, fostul deputat Vadim Mișin. Mișcarea a revenit însă în atenția opiniei publice odată cu organizarea de proteste anti-guvernamentale de către politicianul fugar Ilan Șor, condamnat în dosarul „Frauda Bancară”. De la începutul anului 2023, mai mulți deputați, dar și membri din teritoriu ai Partidului Socialiștilor din Moldova, au părăsit formațiunea în favoarea „Renașterii”. Între ei s-au numărat Vasile Bolea, Irina Lozovan, Alexandr Nesterovschi și Alexandr Suhodolskii.

Contactat de NewsMaker, Vasile Bolea a declarat că nu cunoaște informații despre reținerea lui Serghei Mișin și nici dacă acesta se află la Moscova. Mai mult, Bolea a spus că nu știe dacă Mișin mai face parte din partid. Vasile Bolea a precizat că, dacă ceea ce spune FSB-ul rus este veridic, atunci Mișin trebuie să răspundă.

Menționăm că, pe 8 decembrie 2025, Serghei Mișin a publicat pe rețelele de socializare imagini de la Moscova.

***

Pe 22 ianuarie, FSB a anunțat reținerea „unui agent al serviciilor speciale moldovenești”. Potrivit FSB-ului rus, acesta a ajuns la Moscova, în decembrie 2025, pentru „a îndeplini o misiune a Serviciului de Informații și Securitate (SIS) al Republicii Moldova, îndreptată împotriva securității Federației Ruse”. În reacție la informațiile FSB-ului rus, reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe de la Chișinău au declarat că „în prezent sunt întreprinse acțiuni de verificare, inclusiv prin intermediul Ambasadei Republicii Moldova la Moscova”. Reprezentanții SIS au declarat pentru NewsMaker că resping „acuzațiile lansate de autoritățile Federației Ruse”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Suspiciuni de corupție la Spitalul „Sfântul Arhanghel Mihail”. Șef de secție, suspendat din funcție

Șeful Secției Chirurgie Septică din cadrul Spitalului Clinic Municipal „Sfântul Arhanghel Mihail” din Chișinău a fost suspendat din funcție pe durata unei anchete de serviciu, anunță administrația instituției. Decizia a fost luată după ce Procuratura Anticorupție a inițiat urmărirea penală în privința medicului chirurg. Într-o reacție publicată pe 7 august, conducerea spitalului afirmă că tratează cu „maximă seriozitate” orice suspiciune de corupție și își reafirmă politica de toleranță zero față de astfel de fapte.

„Faptele investigate vizează o situație individuală și nu pot fi atribuite activității instituției sau colectivului medical. Spitalul își desfășoară activitatea in conformitate cu prevederile legale, principiile transparenței, integrității și responsabilității față de pacienți”, se arată în comunicatul oficial.

Administrația spitalului precizează că nu va comenta circumstanțele unei anchete aflate în desfășurare și va coopera, în limitele competențelor sale, cu organele abilitate.

Totodată, conducerea spitalului afirmă că respectă prezumția de nevinovăție și nu va comenta circumstanțele dosarului aflat în curs de investigare. Instituția susține că va coopera cu organele de anchetă în limitele competențelor sale.

„Spitalul își continuă activitatea în regim normal și rămâne angajat în asigurarea serviciilor medicale de calitate, într-un cadru bazat pe profesionalism, transparență și respect față de pacient”, se mai arată în reacție.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: