Colaj NM

Fracțiunea PAS nu va avea 55 de deputați. Plîngău și Macari, independenți

Deși datele preliminare arată că Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS) a obținut 55 de mandate în urma alegerilor parlamentare, fracțiunea PAS va pierde doi deputați. Dinu Plîngău și Stela Macari, numărul 42 și respectiv 47 în lista PAS pentru alegerile parlamentare, ar urma să fie deputați independenți. Informația a fost confirmată pentru NM de către Dinu Plîngău.

„Împreună cu doamna Stela Macari, așa cum a fost înțelegerea în iulie, și cred că deja lucrurile astea au fost clarificate încă atunci când a fost luată decizia Platformei DA de a nu participa în alegeri și a recomandat două persoane pe lista PAS. Atunci a fost o situație în care așa era necesar, de a adopta acea decizie, ca să nu fie dispersare de voturi, să obținem majoritatea parlamentară pro-europeană sigură pentru a asigura stabilitatea politică și continuarea parcursului european. S-a obținut un rezultat frumos. Există continuitate, există perspectiva instituirii unui guvern pro-european și asigurarea continuității proceselor de integrare europeană, dar atât eu, cât și doamna Macari, nu vom face parte din fracțiunea PAS”, a declarat Dinu Plîngău pentru NM.

Întrebat dacă va colabora cu PAS în viitorul Parlament sau va rămâne în opoziție, Dinu Plîngău a precizat că voturile sale și ale Stelei Macari vor merge „necondiționat pentru orice proiect ce ține de integrare europeană”.

„Însă când vor fi dezbătute alte tipuri de proiecte ce vizează politica internă, cum ar fi legate de justiție, de economie, agricultură, fiecare proiect va fi analizat, dezbătut și vom solicita mult mai multă transparență și mult mai multă comunicare cu breslele profesionale interesate de orice proiect de politică internă decât s-a făcut până acum”, a precizat politicianul.

Întrebat dacă în viitorul Guvern s-ar putea regăsi foști membri ai platformei DA, pe care a condus-o până să accepte parteneriatul politic cu PAS, Dinu Plîngău a precizat pentru NM că „până nu are loc validarea mandatelor, până nu se mai calmează spiritele politice și toate celelalte, cred că este foarte prematur să scoatem carul înaintea boilor”.

„Eu cred că este mult mai corect să așteptăm de la început validarea mandatelor, după să fie efectuate toate procedurile descrise de Constituție: doamna președintă să invite fracțiunile la consultări, să aibă loc dezbateri, deci așa cum scrie Constituția, cum scrie legea”.

Amintim că Dinu Plîngău și Stela Macari au anunțat, la mijlocul lunii iulie, că Platforma „DA” – formațiune din care făceau parte – a acceptat „parteneriatul politic” cu PAS și că nu va participa la scrutinul din toamnă pe cont propriu. Decizia a stârnit critici din partea opoziției și aprecieri din partea guvernării, iar Blocul „Împreună” a decis să meargă mai departe fără Platforma „DA”. Interesul național – integrarea europeană – trebuie să fie mai presus de ambițiile politice, le-a răspuns atunci Plîngău. Ce venituri și bunuri declară foștii deputați care au acces în Parlament pe lista PAS, vezi – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO // Acbaș își explică plecarea din Parlament și sare în apărarea PAS: „Chiar și cu mama vorbesc și îi explic că sunt oameni adecvați”

Fosta deputată PAS Maria Acbaș, care deține o fermă de vaci și o fabrică de prelucrare a laptelui în Găgăuzia, susține că decizia de a renunța la mandatul parlamentar nu are nicio legătură cu scandalul în care numele uneia dintre firmele sale a apărut într-un raport SIS privind donații provenite din rețeaua lui Ilan Șor. În cadrul emisiunii „Есть вопросы” de la Newsmaker, Acbaș afirmă că retragerea a fost o coincidență și că a fost motivată exclusiv de necesitatea de a reveni în afaceri. Potrivit ei, conducerea PAS a insistat chiar să rămână în Parlament.

Da, este o coincidență. Desigur, nu mi-a fost deloc plăcut. Este o problemă scoasă din deget, o problemă care, de fapt, nu există. Dar opoziția a înțeles bine situația și a decis să considere că este meritul ei faptul că am renunțat la mandat. Deși noi deja vorbisem cu domnul Grosu, timp de aproximativ o săptămână discutasem despre cum ar fi cel mai corect să procedăm. Sigur, el spunea că regretă, pentru că totuși Găgăuzia trebuie să aibă reprezentare în Parlament. Dar s-a întâmplat ce s-a întâmplat” a declarat Acbaș.

„Nu pot fi și deputată, și antreprenoare în același timp”

Acbaș spune că adevăratul motiv al plecării este incapacitatea de a gestiona simultan mandatul de deputată și afacerea din Găgăuzia, care necesită prezență constantă:

„Nu sunt tipul de deputat care poate și conduce o afacere, și activa în Parlament. Ferma și fabrica noastră lucrează 24/7. E un business foarte sensibil. Am crezut că poate funcționa fără mine, dar m-am înșelat. Mi-am supraestimat posibilitățile”, a mai spus ea.

Acbaș afirmă că le-a cerut angajaților să nu o sune și să nu o implice în operațional, însă situația din teren a demonstrat că firma nu este încă pregătită să funcționeze fără implicarea ei directă: „E încă prea devreme să las acest copil al meu”.

Cum a ajuns în PAS: „Propaganda din Găgăuzia m-a făcut să cred altceva”

Fosta deputată a explicat și cum a ajuns în echipa PAS, după ce anterior susținea Partidul Congresul Civic. Acbaș spune că în 2003 a părăsit politica pentru a se concentra pe afaceri și că a revenit în spațiul public abia când a decis să o sprijine pe Maia Sandu la prezidențiale.

„Am fost plăcut surprinsă de echipă. În Găgăuzia propaganda funcționează și azi – se spune că PAS sunt dușmani, distrug Găgăuzia. Dar am descoperit oameni care vor să mergem împreună spre viitorul european. Eu sunt convinsă că asta este direcția corectă”, a declarat Acbaș.

Acbaș spune că în Găgăuzia propaganda este extrem de puternică și agresivă, „în forma ei cea mai dură”. Ea povestește că până și în discuțiile cu propria mamă încearcă să explice că reprezentanții PAS sunt oameni educați, care înțeleg problemele regiunii și vor să ajute. Acbaș este convinsă că, odată cu aderarea la Uniunea Europeană, găgăuzii ar avea mai multe șanse să-și păstreze identitatea și tradițiile.

„Propagandă pură, propagandă în toată regula. Altfel nici nu pot spune. Eu chiar și cu mama vorbesc și îi explic că sunt oameni adecvați, oameni educați, oameni care înțeleg problemele noastre și vor să ne ajute”, mai spune ea.

Întrebată de ce propaganda pro-rusă prinde atât de bine, Acbaș explică faptul că spațiul informațional este inundat de conținut în limba rusă, care promovează o perspectivă unilaterală și influențează percepțiile

***

Conform raportului Serviciului de Informații și Securitate (SIS) pentru 2023, persoane interpuse ar fi virat în contul companiei Mariei Acbaș suma de 20.000 de euro, bani care ar proveni, presupus, de la oligarhul fugar Ilan Șor. Maria Acbaș a afirmat că banca a efectuat transferul în ciuda solicitării sale de a nu face acest lucru și că ea nu a folosit banii.

Amintim că în aceiași zi când a fost făcut public raportul SIS, președintele Parlamentului, Igor Grosu a anunțat pe 12 noiembrie, că cinci deputați PAS vor renunța la mandatele lor și se vor întoarce la funcțiile pe care le ocupau înainte de validarea alegerilor. Este vorba despre Roman Cojuhari, Nicolae Drăgănel, Maria Acbaș, Constantin Cheianu și Viorel Bostan.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: