deținuți

Iranul a eliberat din închisori în jur de 70.000 de deţinuţi din cauza epidemiei de coronavirus din ţară, a declarat luni judecătorul-şef al Iranului, Ebrahim Raisi, potrivit Aljazeera. „Eliberarea de deţinuţi, până în punctul în care nu creează insecuritate în societate, va continua”, a afirmat responsabilul iranian. Raisi nu a

Condamnaților deținuți în condiții precare de detenție nu li se va mai reduce din pedeapsă. Aplicarea de către instanțele de judecată a procedurii va fi suspendată. Deputații au votat, în prima lectură, un proiect în acest sens. Decizia a fost luată în cadrul ședinței plenare din 6 martie. Potrivit unui

Autoritățile intenționează să aplice moratoriu asupra mecanismului compensatoriu, care permite mișcorarea termenului de detenție din cauza condițiilor proaste din închisori. Anunțul a fost făcut de ministrul Justiției, Fadei Nagacevschi, în timpul ședinței Comisiei securitate națională, apărare și ordine publică, care a avut loc în data de 5 februarie, în parlament.

14 persoane care au fost condamnate la închisoare pe viață și își ispășesc pedeapsa în pușcăria din Rezina au declarat greva foamei, din data de 9 decembrie. Deținuții solicită să li se asigure dreptul la eliberare condiționată, pe motivul condițiilor proaste din închisoare. Declarația a fost făcută pentru NM, astăzi,

Perioada publicării
Categorii cu noutăți
x
x