Profesorii din regiunea transnistreană își vor primi și în acest an indemnizațiile de concediu în două tranșe egale, potrivit unei decizii aprobate de autoritățile nerecunoscute de la Tiraspol. Măsura este justificată prin dificultățile bugetare și criza economică cu care se confruntă regiunea. Conform deciziei, plățile vor fi efectuate la datele
Tiraspolul introduce un regim „special” de plată a salariilor în sectorul bugetar, valabil până la sfârșitul anului. Anunțul a fost făcut de așa-numitul prim-ministru al regiunii transnistrene, Alexandr Rozenberg, pe 24 februarie. Acesta susține că măsura este temporară și este determinată de „dificultăți economice provocate de restricțiile externe și de
Cadrele didactice din regiunea transnistreană își vor primi indemnizațiile de concediu din vara anului 2025 în două tranșe egale. Decizia este justificată prin lipsa de fonduri în așa-zisul buget al regiunii, ca urmare a consecințelor crizei energetice, declanșată de refuzul Rusiei de a livra gaze naturale conform prevederilor contractuale. Modificările