Tbilisi, a șasea zi de proteste. Punct medical pentru manifestanții afectați de gazele lacrimogene (VIDEO)

Protestele de la Tbilisi față de suspendarea procesului de integrare europeană a Georgiei au continuat în seara de 3 spre 4 decembrie, ajungând la a șasea zi consecutivă. Manifestația a fost marcată de violențe între demonstranți și forțele de ordine. 

Mii de oameni au protestat la Tbilisi noaptea trecută. Aceștia au încercat chiar să pătrundă în clădirea Parlamentului.

Tradițional, trupele speciale au folosit tunuri cu apă și gaze lacrimogene pentru a dispersa mulțimea. La rândul lor, manifestații au lansat focuri de artificii în direcția acestora și au ridicat baricade.

În fața Teatrului de Operă și Balet din oraș a fost organizat un punct medical, unde manifestanții primeau ajutor necesar împotriva gazelor lacrimogene. Oamenilor li s-a oferit, de asemenea, supă fierbinte, ceai și dulciuri.

Acțiunea de protest a fost marcată din nou de rețineri.

Precizăm că protestele au izbucnit în seara de 28 noiembrie, după ce, în aceiași zi, premierul Georgiei, Irakli Kobakhidze, a anunțat că Guvernul amână negocierile de aderare la Uniunea Europeană până la sfârșitul anului 2028. El a mai declarat că Georgia renunță la subvențiile bugetare din partea UE în această perioadă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Hoodline

Violența în familie: 14 femei și 7 bărbați și-au pierdut viața în 2025. Statistică

21 de persoane și-au pierdut viața în anul 2025 în Republica Moldova în urma violenței în familie. În total, au fost înregistrate 68 de cazuri de violență cu consecințe grave și deosebit de grave. În aceste cazuri, victime au fost 45 de femei și 26 de bărbați, iar agresori – 53 de bărbați și 15 femei. Datele se regăsesc într-un raport.

Raportul a fost elaborat de Ministerul Afacerilor Interne, cu sprijinul unei echipe de experți naționali, având la bază datele colectate pe parcursul anului 2025 de la membrii Comisiei de analiză a cazurilor de femicid și de violență în familie, soldate cu decesul victimei sau cu vătămarea gravă a integrității corporale sau a sănătății.

Potrivit raportului, în anul 2025 au fost înregistrate, în total, 68 de cazuri de violență cu consecințe grave și deosebit de grave.

În cele 68 de cazuri figurează în calitate de victime 45 de femei (dintre care 14 au decedat, iar în 6 cazuri a fost vorba despre tentative de omor) și 26 de bărbați (dintre care 7 au decedat, iar în 3 cazuri a fost vorba despre tentative de omor). În calitate de agresori figurează 53 bărbați și 15 femei. Nu a fost constatat niciun caz de violență comisă de mai mulți agresori, însă au fost constatate 3 cazuri de violență aplicată împotriva a câte 2 victime.

În perioada de referință au fost comise 42 de cazuri de violență în care victimele sunt femei, iar agresorii – bărbați; 14 cazuri în care atât victimele, cât și agresorii sunt bărbați; 12 cazuri în care victimele sunt bărbați, iar agresorii – femei; și 3 cazuri în care atât victima, cât și agresorul sunt femei.

Potrivit raportului, cazurile de femicid constituie 93% din totalul femeilor victime decedate și 62% din numărul total al cazurilor soldate cu decesul victimelor.


Important! În cazul în care detaliile expuse în material vă neliniștesc, aveți nevoie de ajutor și susținere - adresați-vă specialiștilor de la „Linia Verde Prevenire Suicid”. Chat-ul anonim pe www.pentruviata.md este diponibil LIVE între orele 20.00-22.00 în zilele de luni și joi. În restul zilelor, puteți expedia un mesaj la adresa de e-mail [email protected]. Mai multe detalii la nr de tel 060806623


Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: