Temperaturi de până la +40°C. Cum va fi vremea în weekend, în Republica Moldova

Temperaturile înalte vor continua să predomine în weekend, pe 13 și 14 iulie, pe teritoriul Republicii Moldova. Ploi nu se prevăd în nicio regiune a țării, iar vântul va sufla slab. Informațiile au fost confirmate de Serviciul Hidrometeorologic de Stat. 

Potrivit meteorologilor, în nordul țării, temperatura aerului va indica +37°C în timpul zilei. Iar noaptea se așteaptă +23°C.

În raioanele centrale și la Chișinău, pe timp de zi, mercurul din termometre va indica +37°C, iar noaptea +21°C.

La sud se vor înregistra până la +40°C în timpul zilei. În perioada nocturnă se prognozează +25°C.

***

Precizăm că, în perioada 12 – 17 iulie, în șapte raioane nordice este în vigoare Cod portocaliu de caniculă, iar în restul țării – Cod roșu.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Un grup de consilieri PAS a organizat o cursă de alergare pe un drum deteriorat din Chișinău: Necesită reparații capitale

Un grup de consilieri PAS din Chișinău au organizat astăzi, 23 mai, o cursă de alergare pe la ieșirea din oraș, spre Tohatin. Consiliera municipală Oxana Bordian, una dintre organizatoare, a declarat că evenimentul a fost menit să atragă atenția autorităților capitalei asupra stării precare a drumului dintre Chișinău și Vadul lui Vodă. Circa 100 de persoane au participat eveniment.

Este un drum care, timp de peste 50 de ani, nu a fost reparat capital. În ultimul timp, intensitatea traficului a crescut semnificativ și ajunge până la 16 000 de mașini pe zi. Totuși, observăm că Primăria Chișinău nu prioritizează acest drum, care a devenit un pericol pentru cetățeni”, a declarat deputatul PAS Sergiu Lazarencu, care a luat parte la eveniment.

Organizatorii au subliniat că mii de locuitori din suburbii folosesc zilnic traseul și că acesta necesită urgent de reparații capitale.

PAS

Aceștia au făcut apel la primarul Chișinăului, Ion Ceban, să includă acest drum printre prioritățile de investiții ale municipiului și au anunțat că au demarat o campanie de colectare de semnături în sprijinul inițiativei. „În această perioadă am fost prezenți în Colonița, Budești și Vadul lui Vodă și am colectat aproximativ 1 200 de semnături. Vom continua colectarea semnăturilor și voi depune la Primărie un proiect de decizie prin care voi solicita realizarea unui studiu de fezabilitate și alocarea resurselor financiare pentru reconstrucția capitală a acestui drum”, a spus Bordian.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: