Facebook/Primăria Municipiului Chișinău

Transportul public, care face legătura între Durlești și Chișinău, va suferi modificări până pe 31 august

Începând cu ziua de mâine, 24 iunie, și până pe 31 august circulația transportului public din orașul Durlești va suferi modificări. O rută de autobuz își va înceta activitatea, o altă rută de troleibuz va fi suplinită cu două unități de transport. Celelalte autobuze și microbuze vor circula după un itinerar modificat. În această perioadă vor fi reparate mai multe porțiuni de drum ale orașului. 

Primăria Chișinău a anunțat că în perioada 24 iunie – 31 august vor fi operate modificări în rețeaua de transport public care deservește orașul Durlești.

În această perioadă se vor efectua lucrări de reparație a unor sectoare de drum din str. Cartușa, tronsonul cuprins între nr. 2/1 și nr. 83a, str. Ștefan Vodă, tronsonul cuprins între nr. 2 și nr. 83, str. Viilor, str. I. Soltîs, str. Hotin, str. Timișoara, str. Rezistenței, stradelele I și II Rezistenței, str. Codrilor, tronsonul cuprins între nr. 22/1 și nr. 38.

Ruta municipală de autobuz nr. 12 va fi sistată. Iar ruta municipală de troleibuz nr. 33 va fi suplinită cu 2 unități.

Ruta municipală de troleibuz nr. 35 va circula după următorului itinerar: tur – bd. Ștefan cel Mare și Sfânt (Universitatea de Medicină) – str. Vasile Alecsandri – șos. Hâncești – str. Academiei – str. Drumul Viilor – str. Pietrarilor – șos. Hâncești (Stația Sihastrului); retur – șos. Hâncești – str. Miorița – str. Gheorghe Asachi – str. Vasile Alecsandri – str. Alexei Mateevici – str. Alexandr Pușkin – str. București – str. A. Șciusev – bd. Ștefan cel Mare și Sfânt.

Ruta municipală de autobuz nr. 11 va avea următorul itinerar: tur – Piața Pantelimon Halippa – șos. Hâncești – str. Spicului – str. Ialoveni – str. Nicolae Dimo – str-la Nicolae Dimo (stație terminus); retur – str-la Nicolae Dimo – str. Nicolae Dimo – str. Ialoveni – str. Spicului – șos. Hâncești – str. Miorița – str. Gheorghe Asachi – Piața Pantelimon Halippa.

Iar rutele municipale de microbuz nr. 101 și nr. 124 vor circula conform următorului itinerar: str. Ion Creangă – str. Tudor Vladimirescu – str. Livezilor – str. Nicolae Testemițanu – str. Miron Costin – str. Nicolae Dimo – str. Caucaz – str. Alexandru cel Bun – str. Livezilor – str. Tudor Vladimirescu – str. Ion Creangă.

„Serviciile municipale de profil solicită înțelegere și scuze cetățenilor pentru incomoditățile create”, au comunicat reprezentanții Primăriei capitalei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

BERD’S susține primul Pavilion al Republicii Moldova la Bienala de Artă de la Veneția

Anul acesta, BERD’S sărbătorește 11 ani de activitate într-un mod special: prin susținerea participării Republicii Moldova la prestigioasa Bienala de Artă de la Veneția, unde țara noastră este prezentă pentru prima dată în istorie cu un pavilion oficial.

În perioada 9 mai – 22 noiembrie, în spațiul Santa Veneranda din Veneția, este prezentată expoziția „În a mia și a doua noapte”, semnată de Pavel Brăila, unul dintre cei mai apreciați artiști contemporani din Republica Moldova.

Pentru BERD’S, această susținere este mai mult decât un parteneriat cultural. Este o modalitate de a celebra cei 11 ani de activitate rămânând fidel valorilor care au stat la baza hotelului încă de la început: promovarea culturii locale, a talentelor moldovenești și a proiectelor care contribuie la imaginea țării peste hotare.

Relația dintre BERD’S și Pavel Brăila are deja o istorie. De-a lungul anilor, lucrările artistului au fost integrate în spațiile hotelului, ca parte a dialogului constant pe care BERD’S îl construiește între ospitalitate, artă și identitate culturală.

Participarea Moldovei la Bienală reprezintă un moment important pentru scena artistică locală și o oportunitate de a prezenta lumii o perspectivă autentică asupra culturii contemporane moldovenești.

Prin susținerea acestui proiect, BERD’S își reafirmă dorința de a duce mai departe identitatea noastră creativă , la fel de a investi în inițiative, care promovează Moldova la nivel internațional.

Suntem onorați să fim parte din acest moment istoric și invităm vizitatorii Bienalei să descopere Pavilionul Republicii Moldova și expoziția „În a mia și a doua noapte”, un proiect care aduce Moldova mai aproape de scena artistică internațională.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: