Colaj NM

„Trebuie să mă asigur că obțin un rezultat bun”: Tofan participă la Cursa Intercontinentală de Înot în Bosfor 

Premierul Republicii Moldova, Vasile Tofan, participă duminică, 23 august, la Cursa Intercontinentală de Înot în Bosfor. Înainte de competiție, oficialul moldovean a declarat că trebuie să se asigure că va obține un rezultat bun, pentru a nu-și face țara de rușine.

Tofan a spus că participă pentru a patra oară la această competiție. „I-am promis fiului meu că vom traversa împreună Bosforul înot. Tocmai a împlinit 14 ani și a trebuit să-mi respect promisiunea. Problema este că nu știam că, între timp, voi deveni prim-ministrul Republicii Moldova, așa că acum trebuie să-mi respect promisiunea și, în același timp, să mă asigur că obțin un rezultat bun, pentru a nu-mi face țara de rușine”, a menționat Tofan. „Ei bine, nu sunt un înotător experimentat. Probabil că rezultatul meu nu va fi unul deosebit. Dar, pentru că aceasta este a patra mea cursă, cred că cheia este să găsești curentul potrivit. Este mai mult o chestiune de orientare în spațiu decât de cât de bun înotător ești. A treia oară când am înotat, am fost prins de curenții potrivnici din apropierea țărmului”, a mai spus Tofan.

Premierul a declarat că există și ceva simbolic în faptul că această cursă începe în partea asiatică a Istanbulului și se încheie în partea europeană. „Pentru țara mea, aceasta este, de asemenea, un fel de călătorie simbolică, pentru că încercăm să ne apropiem țara de Europa și să o integrăm mai strâns în Europa. Așadar, este o celebrare a sportului, o celebrare a unității și îmi place foarte mult. Iar pentru noi, moldovenii, există o legătură în plus, pentru că avem un mic popor frumos, numit găgăuzi. Ei vorbesc o limbă turcică și au o cultură foarte specială. Este foarte dragă nouă, moldovenilor, și pentru noi reprezintă o punte între Moldova și Turcia”, a comunicat premierul.

Despre vizita în Turcia, premierul Vasile Tofan a anunțat încă în luna iulie. El a spus că deplasarea va fi privată și că va ajunge acolo alături de fiul său mai mare pentru a traversa înot strâmtoarea Bosfor. Tofan preciza că această deplasare reprezintă o promisiune făcută fiului său înainte de a ști că va deveni premier. Detalii AICI.

Cursa Intercontinentală de Înot în Bosfor are loc pe 23 august și se află la cea de-a 38-a ediție. Competiția reunește anul acesta 2.500 de înotători din Turcia și din străinătate, veniți din 78 de țări. Participanții vor parcurge un traseu de aproximativ 6,5 kilometri, între cartierele Kanlıca și Kuruçeşme, aflate pe maluri opuse ale Bosforului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

LinkedIn

Un fost consilier al lui Dorin Recean, angajat în Corpul de control al prim-ministrului

Viorel Rabei, fost consilier al ex-premierului Dorin Recean, a fost angajat în Corpul de control al prim-ministrului Vasile Tofan. Informația a fost confirmată pentru NewsMaker de purtătorul de cuvânt al Guvernului, Dumitru Ciorici.

Domnul Rabei a fost angajat în Corpul de Control al premierului începând cu 18 august 2026. Continuă consultările pentru a identifica și alți candidați pentru acest rol”, a declarat Dumitru Ciorici.

Viorel Rabei a fost consilier pe domeniul infrastructurii al ex-premierului Dorin Recean. În iulie 2026, acesta a fost angajat în funcția de consultant principal în Direcția juridică a Ministerului Finanțelor.

Potrivit declarației de avere și interese personale pentru anul 2025, Rabei a primit de la Cancelaria de Stat un salariu de 285 841 de lei. Alte 77 531 de lei i-au revenit de la compania Econometrica Grup SRL, unde a prestat servicii în calitate de expert.

Rabei a declarat și venituri obținute din activitatea în consiliile de administrație ale SA Drumuri Cahul și ÎS EHGeoM. Este vorba despre 16 000 de lei de la Drumuri Cahul și 8 850 de lei de la ÎS EHGeoM.

Totodată, Rabei a declarat o donație de 10 000 de euro și venituri de 24 500 de euro din vânzarea unui automobil.

În declarație mai figurează o bursă de 20 655 de dolari de la Departamentul de Stat al SUA și o alocație de 6 424 de lei românești de la DAS România.

Rabei declară o casă de locuit cu suprafața de 91 de metri pătrați, dobândită în 2013. Cota sa de proprietate este de două treimi, iar valoarea indicată în declarație este de 236 130 de lei. În 2025, acesta a dobândit și un garaj cu suprafața de 15,6 metri pătrați, evaluat la 155 982 de lei.

În ceea ce privește terenurile, Rabei declară un teren intravilan cu suprafața de 0,79 hectare, deținut în proporție de două treimi. Valoarea indicată în declarație este de 269 205 lei.

În declarație figurează și un Audi fabricat în 2020 și dobândit în 2025, estimat la 18 200 de dolari. Rabei mai deține un BMW i3, fabricat în 2015 și cumpărat în 2026, în valoare de 6 500 de euro.

Totodată, Rabei a declarat două datorii fără dobândă. Una este de 27 000 de euro, contractată în 2020 și scadentă în 2030. Cea de-a doua, în valoare de 20 000 de lire sterline, a fost contractată tot în 2020 și trebuie rambursată până în 2035.

declaration_20260822_065033 by Ana-Maria

Ce este corpul de control al premierului

Corpul de control este o structură din cadrul Cancelariei de Stat, fără personalitate juridică, instituită în octombrie 2017. Acesta este format din consilieri ai prim-ministrului și are rolul de a monitoriza, controla și evalua modul în care sunt puse în aplicare deciziile Guvernului, Programul de guvernare și sarcinile trasate ministerelor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: