Tudor Mardei | NewsMaker

„Trebuie să ne pregătim pentru situații mai dificile”. Îndemnul lui Recean pentru miniștri 

Premierul Dorin Recean a îndemnat miniștrii să răspundă solicitării Ministerului Energiei, de a economisi energia electrică. „Să încurajăm și toată lumea”, a adăugat prim-ministrul la ședința Guvernului din 18 decembrie. Oficialul a dat asigurări că „va exista suficientă energie pentru malul drept, dar trebuie să ne pregătim pentru situații mai dificile”. 

„Am un îndemn, să răspundeți solicitării Ministerului Energiei pentru a avea o atitudine economicoasă în raport cu cheltuirea de energie. Trebuie să reducem cheltuielile de energie oriunde este posibil și asta este posibil și este evident să încurajăm și toată lumea să o facem. Noi o să asigurăm că va exista suficientă energie pentru malul drept, dar trebuie să ne pregătim pentru situații mai dificile”, a comunicat Recean la ședința Guvernului.

Precizăm că, începând cu 16 decembrie 2024, pe teritoriul Republicii Moldova a fost instituită stare de urgență în energetică pentru un termen de 60 de zile. Decizia a fost luată în legătură cu incertitudinea privind livrările de gaz de la concernul rusesc Gazprom către regiunea transnistreană de la 1 ianuarie 2025, când expiră contractul de tranzit prin Ucraina, care nu va fi prelungit din cauza invaziei Federației Ruse în țara vecină. Gazprom leagă posibilitatea livrărilor de gaze pe malul stâng al Nistrului pe rute alternative – prin Turcia – de achitarea pretinsei datorii a malului drept. Pe 17 decembrie, Ministerul Energiei a confirmat informația că Gazprom nu a rezervat capacități de transport de gaze pe ruta trans-balcanică pentru luna ianuarie 2025. Detalii AICI.

Actualmente, aproximativ 5,7 milioane de metri cubi gaz tranzitează zilnic Ucraina din Rusia, fiind livrat în regiunea transnistreană. Din această cantitate sunt asigurate necesitățile de consum pentru locuitorii de pe malul stâng al Nistrului și este produsă energie electrică pentru malul drept.

Pe 17 decembrie, Ministerul Energiei a anunțat că a emis o circulară către autoritățile publice centrale și locale, cu îndemnul să aplice măsuri concrete de eficientizare a consumului de energie în cadrul instituțiilor publice. Detalii AICI. Menționăm că recent, Dorin Recean a preluat portofoliul de ministru al Energiei, după ce a solicitat demisia lui Victor Parlicov din funcția de ministru al Energiei. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Škoda Moldova lansează Flash Sales: doar 20 de automobile beneficiază de preturi speciale

Piața auto din Republica Moldova se schimbă într-un ritm accelerat. Clienții își doresc livrare rapidă, oferte clare și posibilitatea de a conduce imediat automobilul ales. Pornind de la aceste nevoi, Škoda Moldova lansează Flash Sales – o campanie comercială specială prin care, în fiecare săptămână, doar 20 de automobile beneficiază de reduceri speciale.

În cadrul campaniei sunt incluse cinci dintre cele mai apreciate modele ale mărcii:

  • Škoda Kamiq
  • Škoda Karoq
  • Škoda Octavia
  • Škoda Kodiaq
  • Škoda Superb

Oferta este simplă: în fiecare săptămână sunt selectate doar 20 de automobile disponibile în stoc, care pot fi achiziționate la condiții comerciale speciale.

Prețuri speciale pentru automobile disponibile imediat

Unul dintre cele mai importante avantaje ale campaniei este disponibilitatea imediată. În timp ce pentru multe automobile noi termenul de livrare poate ajunge la câteva luni, modelele incluse în Škoda FLASH SALES sunt deja disponibile în showroomurile Škoda Moldova și pot fi livrate într-un timp foarte scurt. Astfel, clienții nu trebuie să aștepte producerea automobilului, ci îl pot conduce aproape imediat după finalizarea procedurilor de achiziție.

Avantaje suplimentare pentru clienții Škoda

Campania aduce beneficii exclusive și pentru proprietarii actuali ai unui automobil Škoda.

Aceștia beneficiază de:

  • evaluare gratuită a automobilului prin programul Trade-In;
  • 0% Leasing pentru primul an, conform regulamentului campaniei;

Prin aceste avantaje, clienții fideli pot face trecerea către un model nou în condiții și mai avantajoase.

Test Drive și ofertă personalizată

Toți cei interesați sunt invitați să viziteze showroomurile Škoda Moldova, unde pot descoperi modelele incluse în campanie, pot solicita o ofertă personalizată și pot programa gratuit un Test Drive.

Descoperă oferta săptămânii

Campania Škoda Flash Sales este deja activă.

Oferta este disponibilă exclusiv pentru automobilele selectate în fiecare săptămână și este valabilă doar până la epuizarea acestora.

Intră pe https://www.skoda.md/promotions/promotion-detail/flash_sales_2026 , descoperă automobilele incluse în Flash Sales și solicită chiar astăzi oferta personalizată sau programează un Test Drive într-unul dintre showroomurile Škoda Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: