Locuitorii din localitățile de pe malul stâng al Nistrului, aflate sub jurisdicția autorităților constituționale, au beneficiat, în sezonul rece 2025-2026, de compensații la energie în valoare totală de aproape 38,8 milioane de lei. Datele au fost comunicate de Ministerul Muncii și Protecției Sociale pentru TVR Moldova. Potrivit Ministerului, aproape 11
Republica Moldova încearcă să treacă de la compensarea facturilor la reducerea consumului de energie prin termoizolarea locuințelor și modernizarea fondului locativ. Primele rezultate ale programului FEERM au arătat că, pentru o renovare energetică pe scară largă, este nevoie nu doar de bani, ci și de o piață pregătită. NewsMaker relatează
Ucraina este dispusă să furnizeze cărbune pentru Centrala de la Cuciurgan, care se confruntă cu probleme din cauza aprovizionării reduse cu gaze. Anunțul a fost făcut de Ministerul Energiei, după vizita delegației conduse de premierul Alexandru Munteanu – din care a făcut parte și ministrul Dorin Junghietu – la Kiev,
Lideri și simpatizanți ai Partidului Socialiștilor au protestat, pe 4 decembrie, în fața Ministerului Muncii și Protecției Sociale. Aceștia acuză partidul de guvernare și conducerea ministerului că ar promova „politici antisociale” și că și-ar bate „joc de cetățeanul simplu”. Asta, după ce Guvernul a redus, în ședința din 3 decembrie,
Compensațiile la energie ar putea fi mai mici în acest sezon rece, însă Guvernul dă asigurări că gospodăriile vulnerabile vor continua să fie sprijinite. Ministrul Finanțelor, Andrian Gavrilița, susține că prioritatea Executivului nu este majorarea ajutoarelor în factură, ci creșterea veniturilor populației. La rândul ei, ministra Muncii, Natalia Plugaru, spune
Consumatorii casnici din R. Moldova se pot înregistra pe platforma de compensații în perioada 3–28 noiembrie. După aceasta, autoritățile vor verifica detaliat fiecare cerere și se va stabili individualizat valoarea compensației pentru fiecare gospodărie. Informațiile au fost comunicate pe 3 noiembrie de ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru. Potrivit
Moldova va avea acces direct la gazele din Marea Caspică și la terminalele de gaze naturale lichefiate (LNG) din Grecia, prin integrarea în Coridorul vertical de gaze. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei în exercițiu, Dorin Junghietu, la București, în cadrul reuniunii ministeriale a Grupului la Nivel Înalt pentru
Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a prezentat bilanțul activității în domeniul energetic din ultimii patru ani, perioadă în care Republica Moldova, spune el, a reușit să-și asigure independența energetică și să se alinieze standardelor europene. Oficialul, care a condus ministerul mai puțin de un an, susține că în 2025 țara „nu
Republica Moldova este pregătită pentru sezonul de încălzire 2025-2026, a anunțat Guvernul după ședința Comisiei guvernamentale de coordonare, prezidată de premierul Dorin Recean. Șeful Guvernului a salutat eforturile echipelor care au asigurat achiziția a peste 90% din necesarul de gaze naturale pentru următorul sezon. Potrivit datelor prezentate, Energocom a achiziționat
Comisarul european pentru energie, Dan Jorgensen, efectuează, pe 5 iunie, o vizită la Chișinău. Cu această ocazie, oficialul a acordat un interviu pentru NewsMaker. Am discutat despre vulnerabilitățile sistemului energetic al Moldovei, despre sprijinul acordat de Uniunea Europeană, inclusiv regiunii transnistrene, despre cum poate deveni încălzirea centralizată o soluție modernă,