CNA

Trei minori din Chișinău și Comrat, reținuți pentru furturi din automobile (VIDEO)

Trei minori cu vârstele de 14 și 15 ani, originari din Chișinău și Comrat au fost reținuți pentru comiterea a trei furturi din automobile. Potrivit poliției, aceștia nu sunt la prima abatere, anterior fiind documentați pentru infracțiuni similare.

Potrivit oamenilor legii, minorii, în perioada 10-13 ianuarie, atât pe timp de zi cât și pe timp de noapte, prin deteriorarea geamurilor au pătruns în interiorul automobilelor de marca Mercedes și Skoda, ce erau parcate în curțile blocurilor de locuit de pe str. Trandafirilor și N. Zelinski din Chiținău. Indivizii au sustras telefoane mobile, băuturi alcoolice, o geantă și 100 000 lei. Prejudiciul cauzat părților vătămate constituie circa 117 836  lei.

În cadrul acțiunilor procesual penale aceștia și-au recunoscut vina.

Minorii sunt cercetați penal în stare de libertate pentru furt, conform legislației în vigoare aceștia riscă amendă în mărime de până la 67 500 lei, muncă neremunerată în folosul comunității de la 180 la 240 ore, sau cu închisoare de până la 4 ani.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ucraina a blocat o parte din activele lui Victor Gușan, cofondatorul „Sheriff”. Acesta ar fi sprijinit industria militară rusă

Autoritățile ucrainene au dispus blocarea unei părți importante din activele lui Victor Gușan, cofondatorul holdingului „Sheriff”, după ce anchetatorii au stabilit că firmele afiliate acestuia ar fi furnizat bunuri și servicii întreprinderilor militare și industriale ale Rusiei, potrivit redacției Zona de Securitate.

Potrivit deciziei instanței ucrainene, obținută de echipa Zona de Securitate, Gușan ar fi folosit, de-a lungul anilor, regiunea transnistreană pentru acumularea de resurse financiare și pentru dezvoltarea holdingului „Sheriff”, care include afaceri imobiliare și industriale. Ancheta relevă că structurile în care este implicat Gușan au sprijinit activități care subminează integritatea teritorială a Ucrainei.

O parte a proprietăților sale din Ucraina, inclusiv participații în companii-cheie, a fost pusă sub sechestru de autoritățile judiciare. Investigația arată că aceste firme au furnizat componente și produse cu potențial militar către entități din Rusia.

Printre companiile vizate se numără uzina „Moldavizolit” din Tiraspol, înregistrată în 2003 și aflată în regiunea transnistreană. În 2008, aceasta a obținut statutul de furnizor secundar pentru nevoile Ministerului rus al Apărării, facilitând astfel implicarea sa în lanțul de aprovizionare către structurile militare. După 2023, toate exporturile uzinei au fost supuse unor controale speciale, iar până în iulie 2024 exporturile către Rusia, dar și către alte țări precum Cehia, Spania sau Ucraina, au fost interzise.

Echipa Zona de Securitate detaliază în investigația sa persoanele-cheie implicate, modul de creare a companiilor intermediare din Rusia și legăturile directe cu holdingul „Sheriff”. Materialul integral poate fi urmărit [AICI].

***

Potrivit Rise.md, Victor Gușan este cofondator al Sheriff SRL, firmă din Tiraspol care a devenit o companie-pilon în imperiul de afaceri denumit convențional holdingul Sheriff – un grup de companii active pe mai toate segmentele economiei locale (de la comerțul cu produse alimentare, automobile, carburanți, medicamente, producerea și exportul alcoolului la servicii hoteliere, telefonie fixă și mobilă, internet, bănci și asigurări, sport și presă) și care achită zeci de milioane de dolari anual la bugetul regiunii transnistrene. Conform sursei, pe lângă dezvoltarea imperiului Sheriff pe teritoriul din stânga Nistrului, Gușan a mai fondat companii și pe malul drept, dar și în Ucraina, în țări membre ale Uniunii Europene, precum și în jurisdicții off-shore. Pentru asta, Gușan și-a folosit actele de identitate eliberate de trei țări – Republica Moldova, Ucraina și Federația Rusă. 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: