Zdob și Zdub

„Trenulețul” de la Eurovision, pe locul 4 în Top Viral 50-Global. Reacția trupei Zdob și Zdub

Piesa „Trenulețul”, cu care Zdob și Zdub și Orhestra Fraților Advahov au participat la Eurovision Song Contest 2022, a ajuns pe locul 4 în top Viral 50-Global de pe Spotify, un serviciu de muzică digital, popular în toată lumea.

„Trenulețul” a fost depășit de „Stefania”, melodia interpretată de Kalush Orchestra, câștigătorul din acest an.

Cică e pentru prima dată în istorie, când piesele Eurovision Song Contest ajung pe în topuri in Viral Global pe Spoify!”, au scris Zdubii pe pagina oficială de Facebook.

De menționat că informația nu corespunde, totuși, realității, întrucât și Måneskin, câștigătorul de anul trecut al competiției, a ajuns în Top Viral 50 Spotify.

screenshot

Amintim că reprezentanții Republicii Moldova s-au clasat în acest an pe locul 7 la ediția Eurovision 2022. În același timp, țara noastră a fost a doua cea mai votată în preferințele publicului, acumulând 239 de puncte și fiind depășită de Ucraina, care a obținut 439 de puncte.

Zdob și Zdub și Orchestra Fraților Advahov au ajuns deja în R. Moldova, iar marți, 17 mai, vor participa la o conferință de presă. NM va difuza live evenimentul.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

n4.md/foto simbol

„Să nu avem situații când copiii sunt dați jos din transport”. Ceban, după un incident cu o elevă în troleibuz

Primarul Ion Ceban a solicitat ca întreprinderile „Parcul Urban de Autobuze” și „Regia Transport Electric” să organizeze discuții cu personalul lor pentru a evita situațiile în care copiii sunt dați jos din transportul public. Declarațiile au fost făcute după un caz relatat săptămâna trecută pe rețelele de socializare, când o elevă din clasa a IV-a și-a uitat abonamentul acasă și, potrivit relatărilor, a fost dată jos din transportul public.

„Rog (…) periodic să aveți discuții separat cu personalul care lucrează și nu neapărat se comportă adecvat în anumite circumstanțe. Să nu avem situații când copii sunt dați jos din transportul public. Nu contează care o fi motivul. Înțelegem că aceste situații pot fi diferite, dar noi suntem maturii, care trebuie să fim înțelepți și să dăm dovadă, în primul rând, de profesionalism”, a declarat primarul la ședința operativă a serviciilor Primăriei Chișinău din 25 mai. El a adăugat că astfel de situații trebuie evitate inclusiv în cazul persoanelor cu nevoi speciale.

Reacția a venit după un caz relatat săptămâna trecută pe rețelele de socializare, când o fetiță din clasa a IV-a și-a uitat abonamentul acasă și, potrivit relatărilor, a fost dată jos din troleibuz, moment în care condițiile meteorologice erau nefavorabile.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: