Colaj NM

Țuțu, replică pentru Voronin: „Așa oamenii își pierd valoarea și demnitatea”

Sportivul Constantin Țuțu, ex-deputat în Parlament din partea Partidului Democrat din Moldova (PDM), i-a dat replica parlamentarului comunistul Vladimir Voronin. Țuțu a scris pe pagina sa de Facebook că „așa oamenii își pierd valoarea și demnitatea” și a publicat o atenție primită de la fostul președinte al țării. Reacția vine după ce Voronin i-a menționat numele într-o conferință de presă.

În cadrul unei conferințe de presă din 3 februarie, Vladimir Voronin s-a referit la cei 14 ex-deputați transfugi, care au părăsit Partidul Comuniștilor în 2015. În prezent, 13 dintre ei sunt cercetați penal pentru îmbogățire ilicită, iar în cazul a 5 – procurorii cer plasarea în arest preventiv.

S-a ajuns la o „наглость” (tupeu, n.red) nemaipomenită. În timpul ședinței Parlamentului stau eu la margine, lângă mine stă Ina Șupac, lângă Ina Șupac stă doamna Elena Bodnarenco. În timpul ședinței, se apropie de Elena Bodnarenco Eugeniu Nichiforciuc și vorbește despre 300 de mii de euro și să treacă la democrați. Eu stau și ascult. M-am ridicat, l-am apucat pe acest Nichiforciuc și l-am împins din spate înspre boxerul ăla Țuțu, puțu… Costică”, a povestit Vladimir Voronin.

Constantin Țuțu a venit cu o reacție pe rețelele sociale. Acesta afirmă că, în trecut, ar fi primit mai multe cadouri din partea lui Vladimir Voronin.

Așa oamenii își pierd valoarea și demnitatea. Am primit mai multe daruri de la domnul președinte Voronin, mereu a fost prezent și m-a susținut la toate luptele mele de K1, dar perla de azi a fost prea tare! Îi doresc multă sănătate și mulți ani!”, a scris Țuțu.

Acesta a publicat o atenție semnată de Voronin cu dedicația „pentru Constantin Țuțu, ca om și campion”.

Facebook/Constantin Țuțu

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Provocări la primul summit UE-Moldova? Poliția confirmă alerta falsă cu bombă la Aeroport: „Am anticipat”

O alertă cu bombă a fost semnalată la Aeroportul Internațional Chișinău, în ajunul sosirii oficialilor europeni în Republica Moldova. Potrivit Inspectoratului General al Poliției, apelul a fost făcut telefonic, dar în urma verificărilor s-a constatat că a fost vorba despre o alertă falsă.

„Toate serviciile cu atribuții în domeniul siguranței au anticipat astfel de scenarii, fiind întreprinse acțiuni preventive de siguranță. În urma verificărilor efectuate, s-a constatat că alerta a fost falsă”, a precizat ofițera de presă din cadrul Inspectoratului General al Poliției, Cristina Talpă, pentru NewsMaker.

Astăzi, 4 iulie, la Reședința de Stat din Chișinău are loc primul summit bilateral dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană. Evenimentul este găzduit de președinta Maia Sandu, alături de președintele Parlamentului, Igor Grosu, și prim-ministrul Dorin Recean.

Uniunea Europeană este reprezentată de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și de președintele Consiliului European, António Costa.

Agenda summitului include subiecte-cheie precum procesul de aderare a Moldovei la UE, aprofundarea cooperării economice, extinderea rețelelor de infrastructură, tranziția energetică, digitalizarea și dezvoltarea regională. Un punct central al discuțiilor îl constituie prezentarea și avansarea Planului de Creștere pentru Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: