UE intenţionează să le interzică cetățenilor americani intrarea pe teritoriul său după redeschiderea frontierelor externe

Uniunea Europeană intenţionează să le interzică cetățenilor americani intrarea pe teritoriul său odată ce îşi va redeschide frontierele pentru ţările terţe, informează Agerpres cu referire la cotidianul New York Times.

New York Times citează două liste de ţări ale căror cetăţeni vor avea dreptul să meargă în Europa şi care fac obiectul negocierilor în rândul UE. Americanii sunt deocamdată excluşi de pe ambele liste.

După ce reprezentanţii din fiecare ţară se vor pune de acord cu lista definitivă, ea va fi prezentată, ca recomandare, înainte de 1 iulie, a explicat jurnalul.

Uniunea Europeană prevede să îşi redeschidă frontierele externe cu ţări terţe cu condiţia ca acestea să îndeplinească anumite criterii sanitare, situaţia epidemiologică să fie bună, iar măsura să fie reciprocă.

Precizăm că în prezent, SUA este cea mai afectat țară de coronavirus, înregistrând peste 2,4 milioane de cazuri de COVID-19.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Amenajarea carierei de la Coșnița continuă, în pofida votului de la referendum? Localnicii au ieșit la protest

Lucrările la cariera din Coșnița, raionul Dubăsari, continuă, deși localnicii au votat la referendum împotriva deschiderii acesteia la intrarea în sat. Astfel, mai mulți oameni au ieșit la protest, miercuri, 24 iunie, pentru a solicita respectarea alegerii exprimate, transmite TV8.

Manifestanții și-au exprimat nemulțumirea că, deși majoritatea covârșitoare a participanților la plebiscit s-a pronunțat împotriva schimbării destinației terenurilor, activitatea la carieră nu a fost oprită.

Precizăm că scandalul de la Coșnița a izbucnit în luna mai, când localnicii s-au adunat la primărie pentru a cere explicații, după ce pe ordinea de zi a apărut subiectul privind schimbarea destinației terenului agricol, unde ar urma să fie amplasată cariera, conform unei decizii judecătorești. Oamenii, care susțineau că proiectul va afecta grav mediul și liniștea satului, au întrerupt ședința.

Ulterior, pe 21 iunie, a avut loc un referendum local privind interzicerea schimbării destinației unor terenuri din extravilanul localității în terenuri destinate exploatării resurselor minerale. Potrivit rezultatelor preliminare, 1 466 de locuitori ai satului au pledat pentru interdicție, ceea ce reprezintă peste 95% dintre participanți. De cealaltă parte, doar 66 de persoane, adică 4,31% dintre cei care au votat, s-au pronunțat împotriva interdicției.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: