screen/privesc.eu

„Un act neautorizat”. Ministerul Educației, despre participarea lui Victor Muntean, alias Caras, la o competiție în Rusia

Ministerul Educației și Cercetării s-a autosesizat după ce Victor Muntean, cunoscut ca și „Caras” pe TikTok, a anunțat că a obținut mai multe medalii de aur la o competiție sportivă desfășurată în Rusia. Potrivit ministerului, acesta nu face parte din lotul național al Republicii Moldova, iar participarea sa nu este recunoscută oficial, fiind calificată drept un act neautorizat. Mai mult, autoritățile au subliniat că Republica Moldova nu deleagă sportivi la competiții internaționale organizate în state care promovează agresiunea militară.

„Ministerul Educației și Cercetării s-a autosesizat după ce în spațiul public au apărut informații privind participarea lui Victor Muntean la o competiție sportivă desfășurată în orașul Sankt-Petersburg. În acest context, Ministerul Educației și Cercetării precizează că Victor Muntean nu face parte din lotul național al Republicii Moldova, conform prevederilor Ordinului nr. 1304 din 2023 privind organizarea și funcționarea loturilor naționale. De asemenea, menționăm că acesta nu a fost delegat oficial de către federația sportivă de profil”, au comunicat reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării.

Prin urmare, au adăugat reprezentanții ministerului de la Chișinău, „participarea lui Victor Muntean la competiția menționată nu este recunoscută oficial și este calificată drept un act unilateral și neautorizat, contrar reglementărilor în vigoare”.

„Totodată, reiterăm că Republica Moldova nu deleagă sportivi la competițiile internaționale organizate pe teritoriul statelor care promovează agresiunea militară. Ministerul Educației și Cercetării îndeamnă sportivii și federațiile sportive să respecte cu strictețe cadrul normativ național și principiile etice ce guvernează reprezentarea țării în competițiile internaționale”, au declarat reprezentanții Ministerului Educației și Cercetării.

Influencerul nu a reacționat deocamdată la declarațiile Ministerului Educației.

Amintim că numele lui Victor Muntean a fost menționat în luna mai 2025 într-o investigație realizată de WatchDog, o organizație din Republica Moldova care reunește experți din mai multe domenii. Organizația relata că trei influenceri din Republica Moldova, printre care și Victor Muntean, au mers organizat într-o excursie prin țară, ca parte a unei campanii intitulate „Mândria Moldovei”, al cărei scop ar fi promovarea indirectă a Partidului „Moldova Mare”, condus de Victoria Furtună, ex-candidată la alegerile prezidențiale din 2024, partid care ar avea legături cu Ilan Șor.

Menționăm că Victor Muntean, cunoscut pe TikTok sub numele de Caras, a anunțat recent că a obținut nouă medalii de aur la un „campionat mondial” în Rusia și și-a îndemnat susținătorii să vină la Aeroportul din Chișinău pe 17 iunie, când urma să revină în Republica Moldova. Potrivit imaginilor apărute online, acesta a ajuns la aerogara din Chișinău purtând un tricou cu inscripția „Moldova Mare”. La scurt timp după revenirea sa, Victoria Furtună a publicat un video pe rețelele de socializare în care apare alături de Victor Muntean, menționând că „trebuie să-l știe o țară întreagă”. La rândul său, acesta a declarat că la competiția din Rusia a concurat cu sportivi din 10 țări, printre care Turcia, Azerbaidjan, Iran, Belarus, Federația Rusă și India. Ulterior, Victor Muntean i-a oferit una dintre medaliile sale Victoriei Furtună.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Nistrul poluat: cum se va acționa în cel mai rău scenariu pentru Chișinău? Răspunsul ministrului Mediului

Stare de alertă instituită inclusiv în municipiul Chișinău va permite autorităților centrale să aibă o conclucrare juridică cu operatorii de Apă Canal, astfel încât cei din urmă să se asigure că în caz de necesitate vor fi pregătiți să utilizeze apa din surse alternative. În acest sens, există sonde care sunt strategice pentru apa de rezervă. Declarațiile au fost făcute de ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, după ședința Guvernului din 15 martie, după ce a fost întrebat care este probabilitatea că pata de ulei nu va ajunge la Chișinău și ce vor întreprinde autoritățile în cel mai rău scenariu.

În timpul declarațiilor de presă, ministrul a spus că „datele de laborator se schimbă de la oră la oră”. Potrivit oficialului, până la această etapă, au fost instalate cinci filtre de protecție. „La fel a fost și securizată stația care aprovizionează Soroca. Mai mult de atât, în aceste momente, specialiștii sunt la stația de captare, la Chișinău, pentru a instala alte filtre, suplimentare, absorbante la măsurile care au fost aplicate de către echipa de la Apă Canal”, a adăugat Hajder.

Întrebat care este probabilitatea că pata de ulei nu va ajunge la Chișinău și ce vor întreprinde autoritățile în cel mai rău scenariu, ministrul a răspuns: „În acest moment, nu există niciun risc pentru locuitorii din municipiul Chișinău, dar decizia de astăzi ne va permite să avem o conclucrare juridică cu operatorii de Apă Canal, astfel încât ei să se asigure că în caz de necesitate vor fi pregătiți să utilizeze apa din surse alternative, cum ar fi din sonde care sunt de rezervă”.

La întrebarea care este cantitatea de rezervă, oficialul a declarat: „Noi cunoaștem că există sonde care sunt strategice pentru apa de rezervă, astfel încât urmare a acestei decizii noi trebuie să solicităm operatorilor de Apă Canal să ne comunice acest fapt”.

Întrebat dacă a discutat cu primarii din țară despre faptul dacă ei pot asigura sau au mecanismele necesare pentru a asigura oamenii cu apă, oficialul a răspuns: „Suntem într-o comunicare permanentă cu reprezentanții autorităților locale. Mai mult de atât, înțelegem că în Soroca deja sunt curățite sondele care pompează apa din sursele subterane și în alte localități deja s-a început acest proces. În următoarele ore vom veni cu recomandări clare către autoritățile locale pentru a inventaria toate alternativele de apă pentru a fi pregătiți în caz de necesitate de a închide total apa”.

***

Pe 10 martie, Ministerul Mediului a anunțat că au fost semnalate pete uleioase în amonte de localitatea Naslavcea. Instituția declara că au fost solicitate informații de la Ucraina pentru a clarifica originea scurgerilor. Pe 11 martie, Ministerul Mediului a declarat că pata uleioasă este o substanță petrolieră. Potrivit instituției, odată ce această substanță va fi eliminată, apa își va reveni la normal. În aceeași zi, ministrul Mediului declara că în Chișinău nu a ajuns această apă, „pentru că avem și barajul de la Dubăsari, ceea ce este un filtru care nu permite trecerea acestor substanțe petroliere”.

Pe 12 martie, Kievul declarat că poluarea Nistrului ar fi fost provocată de un atac aerian rusesc asupra infrastructurii energetice din regiunea Cernăuți, Ucraina. Potrivit Kievului, în apele râului s-ar fi scurs combustibil de rachetă

În contextul poluării râului Nistru, activitatea stației de captare a apei de la Cosăuți, care alimentează apeductul Soroca-Bălți, a fost sistată temporar. Totodată, a fost oprită temporar alimentarea cu apă în localitatea Naslavcea, precum și în raioanele Soroca, Bălți, Florești și Sîngerei, până la confirmarea calității apei. De asemenea, a fost interzis pescuitul sportiv și de agrement pe sectorul Naslavcea – lacul de acumulare Dubăsari, în perioada 13 martie-1 aprilie 2026. Pe 14 martie, Ministerul Mediului preciza că sursa de poluare continuă să se reverse în fluviul Nistru. 

Pe 15 martie, Guvernul a instituit starea de alertă de mediu, pe bazinul fluviului Nistru pentru 15 zile, începând cu 16 martie 2026. Starea de alertă vizează unitățile administrativ-teritoriale situate în bazinul fluviului Nistru, inclusiv raioanele Drochia, Soroca, mun. Bălți, Sîngerei, Florești, Șoldănești, Telenești, Rezina, Călărași, Orhei, Dubăsari, mun. Chișinău, Criuleni, Anenii Noi, Tighina, unitățile administrativ-teritoriale din stânga Nistrului, precum și parțial: Briceni, Edineț, Ocnița, Dondușeni, Rîșcani, Glodeni, Fălești, Ungheni, Nisporeni, Strășeni, Hîncești, Ialoveni, Cimișlia, Căușeni și Ștefan Vodă. Autoritățile au precizat că starea de alertă nu înseamnă că situația a devenit critică, dar că se instituie din timp un mecanism juridic care permite prevenirea agravării acesteia.

Citește AICI cele mai importante evoluții, decizii ale autorităților și informații despre situația ecologică de pe Nistru.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: