Максим Андреев / NewsMaker

Un alt dosar în privința lui Alexandr Stoianoglo a ajuns pe masa magistraților

Un alt dosar în privința procurorului general suspendat, Alexandr Stoianoglo, a ajuns pe masa magistraților, pentru examinare în fond. Despre aceasta anunță Procuratura Generală (PG) într-un comunicat emis. Potrivit PG, pe acest capăt de acuzare trimis în instanța de judecată, lui Alexandr Stoianoglo i se impută săvârșirea infracțiunii de încălcare a inviolabilității vieții personale, manifestată prin răspândirea cu bună-știință a informațiilor, ocrotite de lege, despre viața personală al altei persoane, fără consimțământul ei, realizată într-un discurs public.

Mai exact, potrivit sursei citate, Alexandr Stoianoglo este învinuit că, în calitatea sa de procuror ierarhic superior, folosindu-se de situația de serviciu a intrat în posesia unor corespondențe private ale fostului procuror-șef al Procuraturii Anticorupție cu alte persoane, obținute din telefonul mobil al ultimului, ridicat în cadrul cauzei penale în care ultimul era vizat.

După care, conform PG, la 4 octombrie 2022, în incinta Procuraturii a susținut un briefing de presă, în cadrul căruia, contrar prevederilor legale care consacră dreptul persoanei la secretul corespondenței, la inviolabilitatea vieții private și interzicerea divulgării informației despre viața personală a altei persoane, cu bună-știință, fără a avea consimțământul persoanei vizate, a răspândit informații ocrotite de lege, despre viața personală și profesională a ultimului ceea ce constituia secret personal.

Astfel, potrivit PG, procurorul general suspendat, Alexandr Stoianoglo, în cadrul discursului public, în fața reprezentanților mai multor instituții mass-media, utilizând intenționat informațiile obținute în cadrul cauzei penale în care era vizat fostul șef de la anticorupție, a dat citire unor conversații private ale ultimului cu anumiți reprezentanți ai societății civile, consilieri guvernamentali, precum și cu fostul șef al Delegației Uniunii Europene la Chișinău, exprimate prin discuții legate de înlăturarea primului de la conducerea Procuraturii Anticorupție. După care, la indicația acestuia, discursul în formă scrisă a fost plasat pe pagina web oficială a Procuraturii.

Procuratura Generală menționează că rechizitoriul a fost înmânat instanței la o dată anterioară apariției informațiilor prezentate de avocații procurorului general suspendat, privind solicitarea formulată de Curtea europeană a drepturilor omului (CEDO) către Guvernul Republicii Moldova privind cauza Stoianoglo.

Amintim că Alexandr Stoianoglo a fost suspendat din funcția de procuror general în data de 5 octombrie 2021. Consiliul Superior al Procurorilor a aprobat inițierea dosarului penal pe numele lui Stoianoglo în urma plângerii depuse de deputatul PAS Lilian Carp. În total, au fost formulate cinci capete de acuzare. Într-un caz, ancheta a fost finalizată și transmisă în judecată.

Ulterior, pe numele lui Stoianoglo au fost inițiate și alte dosare. Un dosar are la bază plângerea fostului șef al Procuraturii Anticorupție Viorel Morari. Stoianoglo este acuzat de „încălcarea dreptului la viața privată” și dezvăluirea unor informații confidențiale din dosarul penal în care era vizat Morari.

Pe 28 iunie, Curtea Europeană pentru Drepturile Omului (CEDO) a publicat o listă de întrebări adresate Guvernului Republicii Moldova în legătură cu dosarul penal în care este cercetat procurorul general suspendat Alexandr Stoianoglo. În special, CEDO se interesează dacă au fost motive suficiente pentru a-l plasa pe Stoianoglo în arest la domiciliu.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / NewsMaker

30 de mii de persoane, cercetate pentru corupere electorală: Amenzile se ridică la 18 milioane de lei

Peste 30 de mii de persoane au fost documentate pentru implicarea în vânzarea voturilor, înainte de suspendarea procesului de amendare pe perioada campaniei electorale. Declarațiile au fost făcute de șeful Inspectoratului General al Poliției (IGP), Viorel Cernăuțeanu, citat de Realitatea, care a precizat că suma deja încasată la bugetul de stat se ridică la aproximativ 18 milioane de lei.

„Au fost documentate peste 30 mii de persoane pentru corupere electorală. Suma amenzilor este mai mare, dar suma încasată care a ajuns deja în bugetul de stat este de aproximativ 18 milioane de lei. Au rămas sancțiuni executorii, fie că persoanele nu le-au contestat, fie că le-au pierdut în instanță”, a menționat Cernăuțeanu.

Întrebat dacă poliția va continua să amendeze pentru corupție electorală după încheierea campaniei, Cernăuțeanu și-a exprimat speranța că persoanele vizate vor alege să coopereze cu ancheta, devenind martori, și nu infractori.

Corupția electorală se sancționează în R. Moldova, potrivit legii. Pentru vânzarea, persoanele riscă amendă de peste 37 mii de lei. Cei care mituiesc alegătorii riscă dosare penale și amenzi mai mari. Oferirea de bani, bunuri sau servicii pentru influențarea votului este pedepsită cu închisoare de la 2 la 6 ani și amenzi de până la 57.500 lei. În cazul persoanelor juridice, amenda ajunge până la 400 000 de lei, cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitate sau cu lichidarea persoanei juridice.

În cazul în care faptele sunt comise în legătură cu grupuri criminale sau entități străine, pedepsele sunt până la 15 ani de închisoare cu amendă în mărime de până la 117 500 de lei și cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcții sau de a exercita anumite activități pe un termen de la 5 la 10 ani. În cazul persoanelor juridice, amenda ajunge până la 1 milion de lei, cu privarea de dreptul de a exercita o anumită activitatea sau cu lichidarea ei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: