Tudor Mardei | NewsMaker

Un an fără angajări în sectorul bugetar: peste 16 mii de posturi ar putea rămâne vacante (DOC)

Guvernul ar putea pune „pauză”, pentru un an, pe angajările în sectorul bugetar. Un proiect în acest sens, elaborat de Ministerul Finanțelor, urmează să fie examinat în ședința Cabinetului de miniștri de luni, 29 decembrie. Dacă va fi aprobat, instituțiile publice nu vor mai putea ocupa funcțiile vacante existente. În total, peste 16.900 de posturi riscă să rămână neocupate pe durata moratoriului, cele mai multe – în administrațiile publice locale din municipiul Chișinău, în ministere și în justiție.

Potrivit documentului, moratoriul se va aplica funcțiilor vacante înregistrate la data de 30 noiembrie 2025. Astfel, 9.213 posturi vacante din autoritățile și instituțiile finanțate din bugetul de stat, CNAS și CNAM riscă să nu poată fi ocupate. Sunt vizate și alte 7.742 de funcții vacante înregistrate în autoritățile publice locale din întreaga țară.

Printre instituțiile cu cele mai multe posturi vizate se numără autoritățile publice locale din capitală, urmate de Ministerul Apărării, Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Muncii și Protecției Sociale, Consiliul Superior al Magistraturii și Procuratura Generală.

De ce este nevoie de moratoriu?

Ministerul Finanțelor argumentează necesitatea moratoriului prin creșterea cheltuielilor de personal. Pentru anul 2026, aceste cheltuieli sunt estimate la 32,8 miliarde de lei, în creștere cu 10% (aproape 3 miliarde de lei) față de anul 2025. Majorarea este determinată inclusiv de noile politici salariale, care prevăd:

  • creșterea valorii de referință de bază de la 2.200 la 2.400 de lei;
  • majorarea plăților compensatorii, în contextul creșterii salariului minim de la 5.500 la 6.300 de lei.

Autoritățile susțin că, în lipsa unei limitări a angajărilor, ponderea cheltuielilor de personal în Produsul Intern Brut ar putea depăși nivelul-țintă stabilit, ceea ce ar pune presiune suplimentară pe bugetul public.

„Implementarea noilor măsuri salariale pentru anul 2026 va fi posibilă în condițiile gestionării eficiente a fondului de remunerare planificat unităților bugetare, precum și monitorizării riguroase a numărului unităților de personal”, precizează autorii proiectului.

Excepții

Proiectul prevede că moratoriul nu se aplică funcțiilor pentru care concursurile au fost deja anunțate înainte de intrarea în vigoare a hotărârii. De asemenea, pe durata moratoriului, pot fi făcute angajări prin coordonarea cu Ministerul Finanțelor, în cazuri justificate – inclusiv pentru funcții strict necesare sau pentru implementarea cerințelor de aderare la Uniunea Europeană.

Moratoriul ar urma să intre în vigoare data publicării hotărârii în Monitorul Oficial. Măsura va fi valabilă până 31 decembrie 2026.

NU-1013-MF-2025


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

imagine simbol/agora.md

Lecții online sau cu prezența fizică de la ora 9:00. Recomandările Ministerului Educației pentru școli

Ministerul Educației și Cercetării a recomandat instituțiilor de învățământ din Republica Moldova ca activitățile didactice să se desfășoare online. Ministerul a mai spus că, în instituțiile de învățământ unde va fi posibilă organizarea procesului educațional în regim fizic, orele se recomandă a începe la ora 9:00.

Pe 27 ianuarie, Ministerul Educației a recomandat instituțiilor de învățământ ca activitățile didactice să se desfășoare online, în contextul condițiilor meteorologice dificile și al măsurilor dispuse la nivel național de Centrul Național de Management al Crizelor.

„Pentru instituțiile de învățământ în care va fi posibilă organizarea procesului educațional în regim fizic, se recomandă ca orele să înceapă la ora 09:00, pentru a reduce riscurile asociate deplasărilor în condiții de circulație dificile”, a adăugat Ministerul.

Ministerul Educației a mai spus că direcțiile de educație și instituțiile de învățământ trebuie „să evalueze zilnic situația și să ia decizii menite să asigure și să protejeze siguranța copiilor, cadrelor didactice și a personalului școlilor”.

***

Amintim că, în seara zilei de 25 ianuarie, Ministerul Educației și Cercetării a recomandat instituțiilor de învățământ și organelor locale să evalueze situația din fiecare localitate și, în funcție de condițiile meteo, să aplice un regim special de desfășurare a lecțiilor, inclusiv online. 

Pe 26 ianuarie, în Republica Moldova, 129 de școli au desfășurat procesul educațional online, 29 în format mixt, cu prezență fizică și online, iar 841 în condiții normale, cu prezență fizică; 174 de instituții vor recupera ulterior orele. Pe 27 ianuarie, 614 școli au funcționat normal, 265 online, 54 în format mixt, iar 202 vor recupera orele. Precizăm că, luni și marți, au rămas închise inclusiv școlile din municipiul Chișinău.

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a anunțat pe 27 ianuarie că toți elevii din capitală vor învăța în regim online, până la sfârșitul acestei săptămâni. Autoritățile din Bălți au anunțat aceeași măsură.

În contextul condițiilor meteorologice nefavorabile, Guvernul a decis ca, pe parcursul acestei săptămâni, ziua de lucru și orele de studii să înceapă de la ora 09:00. Măsura a fost decisă în dimineața zilei de 27 ianuarie. 

Aflați în timp real care este situația în țară în contextul condițiilor meteo nefavorabile în LIVE TEXTUL NewsMaker.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: