Un avion militar rusesc a aruncat din greșeală o bombă de 250 kg peste o școală din Belgorod

Un avion militar rusesc a aruncat din greșeală o bombă de 250 de kilograme peste o școală din regiunea Belgorod, regiune rusească, care se află la 45 de kilometri de granița cu Ucraina.

Potrivit presei locale și canalului de Telegram Astra, incidentul a avut loc pe 19 noiembrie. O bombă de 250 de kilograme a fost „scăpată” accidental de o aeronavă militară rusă. Bomba a străpuns acoperișul unei școli cu trei etaje, potrivit puplicației Meduza.

Nu a explodat și se află în prezent într-una dintre sălile de clasă ale școlii. Nu au existat victime, potrivit canalului de Telegram Astra, care citează serviciile locale de urgență. Unul dintre profesorii care lucrează în Bîkovka a spus că școala a trecut la învățământ la distanță pe 19 noiembrie.

Conform calculelor făcute de Astra, până în 2024 au fost cel puțin 150 de cazuri în care bombe rusești au căzut din greșeală pe teritoriul Rusiei sau în regiunile ucrainene ocupate de trupele ruse.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Un grup de consilieri PAS a organizat o cursă de alergare pe un drum deteriorat din Chișinău: Necesită reparații capitale

Un grup de consilieri PAS din Chișinău au organizat astăzi, 23 mai, o cursă de alergare pe la ieșirea din oraș, spre Tohatin. Consiliera municipală Oxana Bordian, una dintre organizatoare, a declarat că evenimentul a fost menit să atragă atenția autorităților capitalei asupra stării precare a drumului dintre Chișinău și Vadul lui Vodă. Circa 100 de persoane au participat eveniment.

Este un drum care, timp de peste 50 de ani, nu a fost reparat capital. În ultimul timp, intensitatea traficului a crescut semnificativ și ajunge până la 16 000 de mașini pe zi. Totuși, observăm că Primăria Chișinău nu prioritizează acest drum, care a devenit un pericol pentru cetățeni”, a declarat deputatul PAS Sergiu Lazarencu, care a luat parte la eveniment.

Organizatorii au subliniat că mii de locuitori din suburbii folosesc zilnic traseul și că acesta necesită urgent de reparații capitale.

PAS

Aceștia au făcut apel la primarul Chișinăului, Ion Ceban, să includă acest drum printre prioritățile de investiții ale municipiului și au anunțat că au demarat o campanie de colectare de semnături în sprijinul inițiativei. „În această perioadă am fost prezenți în Colonița, Budești și Vadul lui Vodă și am colectat aproximativ 1 200 de semnături. Vom continua colectarea semnăturilor și voi depune la Primărie un proiect de decizie prin care voi solicita realizarea unui studiu de fezabilitate și alocarea resurselor financiare pentru reconstrucția capitală a acestui drum”, a spus Bordian.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: