presedinte.md

Copia unui colier din aur, oferit Maiei Sandu de către președintele Ucrainei, va fi expusă la muzeu

Copia pectoralului de la Tovsta Mohila, obiect de valoare istorică din tezaurul ucrainean a fost oferită Muzeului Național de Istorie a Moldovei. Lucrarea de artă fusese oferită în dar președintei Maia Sandu de către omologul său ucrainean, Volodymyr Zelenskyy, în timpul vizitei sale la Kyiv din luna ianuarie a acestui an.

Consiliera prezidențială pentru cultură, Angela Brașoveanu Erizanu, a transmis astăzi Muzeului Național de Istorie a Moldovei copia pectoralului de la Tovsta Mohila.

Pectoralul – un colier de aur cu masa de 1,14 kg și diametrul de peste 30 cm – este compus din trei niveluri ce conțin scene din viața cotidiană a vremii, elemente florale și animale de pradă și creaturi fantastice. În prezent, bijuteria este păstrată în Muzeul de Bijuterii Istorice din Kyiv.

„Cadourile protocolare cu valoare culturală sau științifică trebuie valorificate în interes public, fiind puse la dispoziția cercetătorilor și publicului larg”, a menționat Angela Brașoveanu Erizanu.

Dr. conf. Eugen Sava, directorul Muzeului Național de Istorie a Moldovei, a mulțumit echipei prezidențiale pentru gest și a dat asigurări că bijuteria transmisă va avea un loc de cinste în colecția instituției muzeistice. Copia pectoralului din tezaurul sciților de la Tovsta Mohila va face obiectul cercetării specialiștilor de la muzeu, dar va putea fi apreciată și de publicul larg, în cadrul expoziției de obiecte decorative și bijuterii din metale prețioase.

Vizitatorii Muzeului de Istorie vor putea admira copia pectoralului de la Tovsta Mohila în expoziția permanentă a muzeului după sărbătorile de Paști.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

Maia Sandu a oferit „Ordinul Onoarei” unui scriitor român

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a oferit „Ordinul Onoarei” scriitorului și dramaturgului român Matei Vișniec. Potrivit șefei statului, prin spectacolele sale de la Chișinău, Matei Vișniec a contribuit la formarea unor generații care înțeleg importanța reflecției critice și puterea teatrului de a apropia oamenii.

Maia Sandu a precizat că a oferit distincția lui Matei Vișniec „în semn de recunoștință pentru opera sa excepțională și pentru felul în care a apărat, prin cultură, libertatea spiritului”.

„O voce în slujba adevărului, Matei Vișniec a explorat, cu forță artistică, traumele dictaturii, absurditatea războiului și sensibilitatea umană. De trei decenii, Matei Vișniec este acasă și în Republica Moldova. Prin spectacolele sale de la Chișinău, prin întâlnirile cu publicul și prin atelierele dedicate tinerilor, a contribuit la formarea unor generații care înțeleg importanța reflecției critice și puterea teatrului de a apropia oameni și destine”, a comunicat șefa statului pe 24 mai.

Decretul prezidențial privind conferirea distincției „Ordinul de Onoare” a fost semnat pe 22 mai.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: