IGSU

Un copil de opt ani, observat atârnând de un balcon la etajul 12 al unui bloc din capitală (FOTO)

O misiune fără precedent a fost realizată de pompieri chiar de Crăciun pe stil nou. Pe 25 decembrie salvatorii au salvat un copil în vârstă de opt ani care atârna de un balcon a unui loc de locuit la etajul 12.

Potrivit oamenilor legii, apelul la serviciul 112 a fost recepționat la ora 14:59. Potrivit primelor informații o minoră a fost văzută de trecători că atârnă în exteriorul balconului la etajele superioare.

La fața locului pentru a salva copilul a fost îndreptat un echipaj de pompieri care în mai puțin de cinci minute a reușit să ajungă la fața locului. Salvatorii au deblocat ușa locuinței și au stabilit că în apartament nu se afla nimeni. În timp record aceștia au ajuns la balconul locuinței și au salvat copilul care riscă să cadă în orice moment.

După finalizarea operațiunii minora a fost predată echipajului medical. Potrivit medicilor, minora nu a suportat traumatisme iar la moment viața acesteia este în afara oricărui pericol. Circumstanțele cazului urmează a fi investigate de organele de drept.

IGSU

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

diez.md

Ozerov, despre deschiderea unei „Case Ruse” în Transnistria: este nevoie de un acord interguvernamental separat

Ambasadorul agreat al Rusiei în Republica Moldova, Oleg Ozerov, a comentat informațiile despre o posibilă deschidere a unui „centru rus” în regiunea transnistreană după închiderea Centrului Rus de Știință și Cultură de la Chișinău. Într-un interviu publicat pe 14 iulie, diplomatul a susținut poziția vicepremierului pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, care a declarat anterior că o astfel de inițiativă nu poate fi realizată fără un acord moldo-rus.

Ozerov a precizat că autoritățile ruse nu au înaintat niciodată o propunere privind deschiderea unui astfel de centru, deși, potrivit lui, „există o asemenea solicitare”.

Federația Rusă nu a anunțat niciodată și nu a vorbit despre deschiderea unei „Case Ruse” în Transnistria. Niciun oficial, inclusiv eu, nu a făcut astfel de declarații. Cei care au lansat asemenea afirmații sunt responsabili pentru ele. Faptul că există astfel de idei — da, iar o astfel de solicitare există, însă în acest caz trebuie să fiu de acord cu domnul Chiveri: este nevoie de un acord interguvernamental separat”, a spus el.

Amintim că, recent, șeful instituției responsabile de „relații externe” din regiunea transnistreană, Vitali Ignatiev, a anunțat că Tiraspolul intenționează să deschidă un „centru rus” în stânga Nistrului după încetarea activității Centrului Rus de Știință și Cultură de la Chișinău. „Această decizie ne va ajuta să contracarăm încercările distructive de a limita prezența Rusiei”, a declarat Ignatiev.

În reacție, Biroul politici de reintegrare a declarat că autoritățile nerecunoscute de la Tiraspol nu au competențe legale pentru a lua o astfel de decizie.

La rândul său, vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, a declarat pentru NM că deschiderea unui „centru rus” în regiunea transnistreană ar necesita un acord bilateral între Republica Moldova și Rusia.

Și președintele Parlamentului, Igor Grosu, a comentat inițiativa Tiraspolului, catalogând-o drept „o provocare a Rusiei”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: