The Daily Beast

Un inculpat într-un dosar privind trafic de copii, reținut de poliție. Riscă ani buni de închisoare, după ce a pus la cale o „afacere” cu prostituate

Un bărbat de 27 de ani a fost reţinut de poliţie, fiind suspectat că a racolat mai multe tinere, cărora le propunea să practice prostituţia, promițându-le în schimb de la 3 000 la 4 000 de lei pentru o zi. Potrivit oamenilor legii, acesta făcea parte dintr-un grup de persoane, specializat în obținerea de venituri de pe urma practicării prostituției.

Suspecții ademeneau femeile prin intermediul rețelelor de socializare. Tinerele aveau vârstele cuprinse între 20 și 25 de ani. Acestea prestau servicii sexuale în unele apartamente din Chișinău sau erau transportate la domiciliile solicitanților.

Bănuiții încasau 1000 de lei pentru o oră și 300 euro pentru o noapte. Unul dintre membrii grupării a fost reținut în momentul transmiterii banilor. Potrivit poliției, acesta nu este la prima abatere de la lege și figurează drept inculpat într-un dosar penal privind trafic de copii.

Oamenii legii au inițiat o cauză penală pentru proxenetism. Dacă vinovăția bărbatului va fi demonstrată, acesta riscă de la 4 la 7 ani de închisoare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

anticoruptie.md

Iachimovschi sau Dumbravan la șefia Procuraturii Anticorupție? Punctajele acumulate de candidații care au promovat interviul

Doi competitori rămân în cursa pentru șefia Procuraturii Anticorupție. Actualul șef interimar al instituției, Marcel Dumbrăvan, și adjunctul său, procurorul Octavian Iachimovschi, au fost declarați eligibili pentru etapa finală a concursului. Decizia a fost luată în urma interviului susținut de cei doi pe 10 iunie, în cadrul etapei a doua a procesului de preselecție.

Potrivit deciziei Comisiei de preselecție, după intervievare, cei doi candidați au obținut următorul punctaj final:

  • Marcel Dumbravan: 8,7 puncte;
  • Octavian Iachimovschi: 8,1 puncte.

Astfel, ambii candidați au fost declarați eligibili pentru etapa finală a concursului.

Conform procedurii, cei doi au la dispoziție trei zile pentru a depune eventuale obiecții față de decizia Comisiei. Dacă acestea nu vor fi formulate, rezultatele preselecției vor fi transmise Consiliului Superior al Procurorilor, care urmează să organizeze etapa finală – selecția propriu-zisă a candidatului ce va fi propus procurorului general pentru numirea în funcția de procuror-șef al instituției specializate în combaterea corupției.

***

Amintim că funcția de procuror-șef al Procuraturii Anticorupție a devenit vacantă după ce Veronica Dragalin și-a anunțat demisia, la mijlocul lunii februarie 2025. Decizia a survenit în contextul unui scandal, declanșat de intenția Ministerului Justiției de a crea o nouă procuratură specializată, care să preia atribuțiile actualelor PA și PCCOCS în combaterea corupției și crimei organizate.

Reforma a fost dur criticat de procurorii celor două instituții, inclusiv de Dragalin, care a calificat-o drept „un atac împotriva sistemului justiției”. Deși mai multe voci din sistem au criticat inițiativa, susținând că ar fi fost gândită pentru a forța plecarea Veronicăi Dragalin, proiectul a fost votat în prima lectură de Parlament și urmează să fie supus votului final în lectura a doua.

După demisia Veronicăi Dragalin, conducerea Procuraturii Anticorupție a fost preluată, la 4 martie, de Marcel Dumbravan, procuror cu o experiență de peste 20 de ani în sistem.

Octavian Iachimovschi, activează în cadrul PA din 2011. În 2023, acesta a participat la concursul pentru funcția de procuror general, însă a pierdut în fața lui Ion Munteanu.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: