gorjeanul.ro/foto simbol

Un minor riscă până la 15 ani de închisoare: ar fi înjunghiat un bărbat într-un apartament din Chișinău. Victima a murit

Un adolescent de 17 ani a fost reținut pentru 24 de ore. Acesta este suspectat că ar fi înjunghiat un bărbat de 54 de ani, într-un apartament din Chișinău, urmare a unui conflict dintre cei doi. Victima a decedat la spital. Dacă va fi găsit vinovat, minorul riscă până pe 15 ani de închisoare. 

Poliția Republicii Moldova a anunțat că un adolescent de 17 ani a fost reținut pentru 24 de ore. Acesta este suspectat de vătămarea intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, soldat cu decesul unei persoane.

Se menționează că polițiștii sectorului Rîșcani al capitalei au fost sesizați pe 19 iunie despre decesul unei persoane, ca urmare a unui conflict într-un apartament de pe strada Albișoara.

„La fața locului preliminar, polițiștii au stabilit că aseară, 18 iunie, între victimă, un bărbat de 54 de ani și un minor ar fi izbucnit un conflict, iar ca urmare tânărul l-ar fi înjunghiat cu un cuțit. În rezultatul leziunilor corporale, victima a decedat astăzi la spital”, au comunicat reprezentanții poliției.

În acest caz a fost inițiată o cauză penală pentru vătămarea intenţionată gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii, soldată cu decesul persoanei. Persoana culpabilă de asemenea infracțiune riscă închisoare de la 12 la 15 de ani.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Exclusiv: Condamnările la CtEDO au costat Moldova peste 23 milioane de euro. Top zece cele mai scumpe cauze (DOC)⚡️⚡️⚡️

Republica Moldova a achitat peste 23,4 milioane de euro cu titlu de despăgubiri în urma hotărârilor pronunțate de CtEDO, de la aderarea țării la Convenția Europeană a Drepturilor Omului, în 1997, și până la sfârșitul anului 2025. Datele au fost prezentate de Ministerul Justiției, într-un răspuns oferit NewsMaker.

Potrivit răspunsului, semnat de ministrul Justiției, Vladislav Cojuhari, până la 31 decembrie 2025, Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CtEDO), a pronunțat 664 de hotărâri în cauze privind Republica Moldova. În 576 dintre acestea, Înalta Curte a constatat cel puțin o încălcare a Convenției Europene a Drepturilor Omului sau a protocoalelor sale adiționale.

Suma totală stabilită cu titlu de despăgubiri – inclusiv în cadrul acordurilor de soluționare amiabilă și al declarațiilor unilaterale – se ridică la 23.402.498,5 euro. Ministerul Justiției precizează că, până la sfârșitul anului 2025, întreaga sumă a fost achitată.

Cele mai frecvente încălcări constatate de CtEDO în cauzele împotriva Republicii Moldova au vizat dreptul la un proces echitabil, inclusiv durata excesivă a procedurilor și neexecutarea hotărârilor judecătorești, interzicerea torturii și a tratamentelor inumane sau degradante, dreptul la libertate și siguranță, protecția proprietății și dreptul la un recurs efectiv.

Top 10 cele mai scumpe condamnări

Cea mai mare despăgubire – 7.268.700 de euro – a fost stabilită în cauza „Dacia S.R.L. c. Moldovei” (2009).

Pe locul al doilea se află cauza „Unistar Ventures GmbH c. Moldovei” (2008), în care Republica Moldova a fost obligată să achite 6.712.855 de euro.

Urmează cauza „Ojog și alții c. Moldovei”, soluționată în 2020, pentru care statul a fost obligat să achite 3.635.000 de euro.

În același clasament se regăsesc cauza „Oferta Plus S.R.L. c. Moldovei” (2008), cu despăgubiri de 2.535.104 euro, și cauza „Fabrica de zahăr din Ghindești S.A. c. Moldovei” (2021), în care CtEDO a acordat 2.000.000 de euro cu titlu de prejudiciu material.

Pentru celelalte cinci cauze incluse în clasament, Republica Moldova a achitat despăgubiri cuprinse între aproximativ 219.000 și 520.000 de euro.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: