știri.md

Un minor s-a aruncat în gol de la etajul 22 al unui bloc din Chișinău 

Un minor de 16 ani a decedat după ce s-a aruncat de la etajul 22 al unui bloc de locuit din Chișinău. Tragedia a avut loc luni, 11 aprilie, pe bulevardul Moscova din sectorul Rîșcani.

La data de 11 aprilie, în jurul orei 18:05, în unitatea de gardă a IP Rîșcani al DP mun. Chișinău a parvenit informația precum că o persoană fără suflare se află la sol în curtea unui bloc locativ de pe bd. Moscovei.

„La fața locului imediat s-a deplasat conducerea IP, grupa operativa în plină componență, unde ajunși au depistat la intrarea în blocul locativ cadavrul de gen masculin”, comunică ofițerul de presă al IP Chișinău, Natalia Stati.

În urma măsurilor întreprinse de polițiști, persoana s-a dovedit a fi un minor în vârstă de 16 ani. În cadrul examinării cadavrului de către medicul-legist, au fost depistate leziuni corporale specifice căderii de la înălțime.

„Totodată s-a stabilit că minorul s-a aruncat în gol de la etajul 22. Bilețel de adio nu a lăsat”, a adăugat ofițerul de presă.

Ofițerul de presă al IP Chișinău anunță că pe caz a fost inițiat un proces penal în stabilirea tuturor circumstanțelor.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

Protestul pe bani anunțat de Șor a început. Oamenii scandează mesaje anti-guvernare și cântă piese rusești

Protestul antiguvernamental anunțat de oligarhul fugar Ilan Șor, pentru care a promis bani participanților, a început. Oamenii, care se află la Gara Feroviară din Chișinău, scandează mesaje împotriva autorităților și… cântă. De cealaltă parte, oamenii legii prezenți la fața locului atenționează că manifestația nu a fost autorizată și riscă să fie amendați.

În jurul orei 14:30, câteva zeci de persoane se adunaseră în fața Gării Feroviare pentru protestul anunțat de Ilan Șor. Polițiștii prezenți la fața locului au avertizat oamenii că manifestația nu este autorizată și le-a cerut să se disperseze. Cu toate acestea, protestatarii au continuat să vină.

Ulterior, deputata Marina Tauber, care este afiliată lui Ilan Șor și s-ar afla în Rusia, a publicat o notificare semnată de viceprimara Angela Cutasevici, în care se precizează că în scuarul Gării Feroviare va avea loc o expoziție socio-culturală până pe 14 octombrie. Tauber susține că nu a fost notificată personal și a cerut demisia primarului Ion Ceban.

Între timp, așa-zisul protest continuă. Manifestații desfășoară pancarte, afișează trandafiri albi și scandează mesaje precum „Jos Maia Sandu” și „Libertate bașcanului Găgăuziei”.

La un moment dat, mulțimea a început chiar și să cânte piese rusești.

La manifestație sunt prezenți mai mulți fruntași ai Blocului „Victorie”, controlat de Șor. Printre aceștia se numără liderul Partidului „Șansă”, Alexei Lungu”, deputații Reghina Apostolova, Alexandr Suhodolski, Vadim Fotescu și Vasile Bolea.

Oamenii legii continuă să le solicite participanților să se disperseze, or, în caz contrar riscă să fie sancționați.

De cealaltă parte, Alexei Lungu susține că echipa lui Șor va acorda „asistență juridică” participanților la protest care vor fi amendați.

Amintim că, pe 11 august, oligarhul fugar Ilan Șor, care se ascunde de justiție în Rusia, a anunțat că va organizat proteste împotriva guvernării pe o perioadă nedeterminată, începând cu 16 august. Mai mult, el a promis, direct, „salarii” de 3 mii de dolari pe lună, tuturor celor care vor protesta în corturi. Inițial, Șor planifica să scoată lumea la protest în Piața Marii Adunări Naționale, însă a schimbat locația după ce Primăria a acordat prioritate Guvernului, care vrea să desfășoare o serie de evenimente în PMAN pe parcursul lunii august. Acesta a transmis că protestele vor fi organizate la Gara Feroviară.

Inspectoratul General al Poliției a avertizat repetat cetățenii să nu participe la așa-zisle proteste organizate de Șor. Oamenii legii au transmis că manifestațiile nu sunt autorizate și sunt ilegale, iar locațiile anunțate de fugarul condamnat Ilan Șor sunt destinate altor activități. Potrivit poliției, nerespectarea interdicției se sancționează cu amenzi de câte 7 500 de lei pe zi pentru fiecare participant.

Cu toate acestea, în dimineața de 16 august, mai mulți manifestanți și-au instalat corturi pe peronul Gării Feroviare. Oamenii legii prezenți la fața locului le-au dezinstalat, iar, potrivit imaginilor distribuite de Blocul „Victorie”, mai mulți tineri au fost escortați la inspectoratele de poliție.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: