yandex.ru

Un oficial al MAEIE se află într-o vizită de lucru la Moscova. Cu cine a avut discuții

Secretarul de stat al Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) Ruslan Bolbocean se află într-o vizită de lucru la Moscova. Oficialul a avut întrevederi cu viceministrul afacerilor externe al Federației Ruse Andrei Rudenko și viceministrul rus al dezvoltării economice Dmitrii Volvaci. Interlocutorii au vorbit despre organizarea unei ședințe ordinare a Comisiei interguvernamentale moldo-ruse pentru cooperare economică. Potrivit MAEIE, colaborarea în domeniile economic și energetic va fi discutată în cadrul reuniunii.

În cadrul întrevederii oficialii au efectuat un schimb de opinii privind stadiul actual și perspectivele dezvoltării cooperării între Republica Moldova și Federația Rusă în domeniile de interes reciproc.

Interlocutorii au abordat o serie de subiecte ce țin de acțiuni bilaterale planificate pentru perioada următoare, printre care organizarea celei de a XVII-a ședințe ordinare a Comisiei interguvernamentale moldo-ruse pentru cooperare economică. În context, au fost discutate diverse aspecte ale procesului de pregătire a acestei reuniuni – „o atenție deosebită fiind acordată colaborării în domeniile economic și energetic”, relatează cei de la MAEIE.

Referindu-se la cooperarea social-umanitară părțile s-au expus asupra necesității de a examina posibilitatea semnării, în timpul apropiat, a Acordului privind protecția socială.

Un subiect aparte al discuției a vizat reglementarea conflictului transnistrean, părțile pronunțându-se pentru oportunitatea organizării unei noi runde de negocieri în formatul 5+2.

Totodată, oficialii au abordat subiectul ce ține de distrugerea munițiilor stocate în depozitul militar de la Cobasna. „A fost reiterată poziția Republicii Moldova privind necesitatea reluării procesului de retragere a trupelor ruse dislocate în regiunea transnistreană”, se arată într-un comunicat al MAEIE.

În final, oficialii au convenit asupra continuării dialogului pe subiecte actuale de pe agenda moldo-rusă în cadrul următoarei runde de consultări politice interministeriale, care se va desfășura la Chișinău.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

FILE PHOTO: Ukraine's President Volodymyr Zelenskiy attends an interview with some of the Russian media via videolink, as Russia’s attack on Ukraine continues, in Kyiv, Ukraine March 27, 2022. Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS

Vladimir Zelenski va utiliza din nou aeroportul din Chișinău pentru o vizită externă

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, va pleca spre summit-ul „Grupului celor Șapte” (G7) din Republica Moldova, scrie „Европейская Правда. Liderul de la Kiev va utiliza aeroportul din Chișinău, fiind a doua oară în ultimele două săptămâni când îl folosește pentru pentru deplasări internaționale.

Informațiile despre zborul planificat apar pe platforma de monitorizare aeronautică AirNavRadar. Conform datelor disponibile, avionul cu care președintele Zelenski și delegația ucraineană vor participa la summitul G7 urmează să decoleze în seara zilei de 15 iunie de pe aeroportul din Chișinău, cu destinația Geneva, Elveția.

Geneva este cel mai apropiat aeroport internațional major de orașul francez Évian, situat pe malul lacului Léman, unde va avea loc reuniunea „celor șapte”.

Este al doilea caz recent când președintele Ucrainei utilizează aeroportul din Chișinău pentru deplasări externe. În ultimii trei ani, punctul principal de plecare a fost aeroportul din Rzeszów (Polonia), iar aeronava ucraineană a fost frecvent întreținută și la Cracovia, unde există o infrastructură tehnică mai bine dezvoltată.

Ître ultimele deplasări, avionul s-a aflat la Cracovia, de unde a ajuns la Chișinău în după-amiaza zilei de 15 iunie.

Săptămâna trecută au apărut speculații privind o posibilă schimbare a bazei permanente a aeronavei lui Zelenski, după ce acesta a zburat pentru prima dată în Marea Britanie plecând din Chișinău, în locul aeroporturilor din Polonia.

Pe fondul tensiunilor dintre Varșovia și Kiev legate de denumirea unei unități a forțelor de apărare ucrainene după Armata Insurgentă Ucraineană (UPA), au existat presupuneri că schimbarea aeroportului ar putea avea o motivație politică. Ministerul Afacerilor Externe al Ucrainei a respins totuși ideea că ar exista o legătură politică în această decizie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: