Unul dintre directorii ANRE a demisionat: „Motive personale și valorificarea unor noi oportunități”

Directorul Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) Octavian Calmîc și-a dat demisia. Informația a fost confirmată pentru NM atât de reprezentanții Agenției, cât și de Octavian Calmîc. 

Potrivit ANRE, Calmîc a scris cerere de demisie și a invocat „motive personale”.

NM l-a contactat Octavian Calmîc pentru a oferi mai multe detalii despre demisie. „Din motive personale și pentru valorificarea unor noi oportunități”, a spus Calmîc.

Menționăm că ANRE are un director general Veaceslav Untila și alți patru directori. Octavina Calmîc a fost numit în funcția de director al ANRE pe 1 martie 2019.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Președinția Republicii Moldova a publicat un comunicat cu detalii despre vizita pe care președintele României, Nicușor Dan, o va întreprinde la Chișinău pe 10 iunie. Acesta va avea o întrevedere cu Maia Sandu, iar ulterior cei doi lideri vor face declarații de presă.

Potrivit sursei citate, președinta Maia Sandu îl va întâmpina pe omologul său la Președinție în cadrul unei ceremonii, care va avea loc de la ora 13:40. Iar la 15:10, cei doi șefi de stat vor susține o conferință de presă comună.

Această vizită reconfirmă caracterul profund și special al relațiilor bilaterale – construite pe baza legăturilor istorice, culturale și de limbă – și reflectă angajamentul comun pentru consolidarea și extinderea cooperării bilaterale în beneficiul cetățenilor de pe ambele maluri ale Prutului”, a precizat instituția prezidențială.

Precizăm că aceasta va fi prima vizită a lui Nicușor Dan în Republica Moldova de când a preluat funcția de președinte al României, în luna mai.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: