Președintele Lituaniei Gitanas Neuseda consideră că dacă Ucraina nu va învinge în războiul declanșat de Vladimir Putin, următoarele ținte ale Kremlinului ar putea fi Republica Moldova, Polonia, România, dar și alte țări. Declarația a fost făcută într-un interviu pentru Al Jazeera.
„Cred că dacă Putin va avea noroc, ar putea veni și la noi. Și nu este vorba doar despre Lituania. Următoarea țintă ar putea fi Moldova, România, Țările Baltice, Polonia. Acest imperiu are pofte nelimitate”, a declarat oficialul pentru postul de televiziune Al Jazeera.
Președintele Lituaniei a mai spus că securitatea țării sale depinde numai de finalul războiului din Ucraina. „Singurul scenariu care ne va proteja țara de agresiunea lui Putin este succesul Ucrainei. Dacă Putin va fi oprit, ar putea fi sfârșitul erei sale”, a spus Nauseda.
Întrebat de jurnaliști ce părere are despre amenințările Rusiei cu privire la armele nucleare, acesta a subliniat că trebuie făcut tot posibilul pentru a opri agresiunea Rusiei: „Dacă nu vom face nimic, atunci pentru Putin va fi o provocare directă să își continue acțiunile”.