Colaj NM

Usatîi și Tarlev – înregistrați în calitate de candidați la prezidențiale 

Renato Usatîi a fost înregistrat de Comisia Electorală Centrală (CEC) în calitate de candidat la funcția de președinte al Republicii Moldova. O decizie în acest sens a fost luată de membrii CEC pe 18 septembrie. CEC a decis și înregistrarea lui Vasile Tarlev în calitate de candidat la funcția de președinte. 

Comisia Electorală Centrală a hotărât înregistrarea lui Renato Usatîi în calitate de candidat la funcția de președinte al Republicii Moldova, desemnat de formațiunea „Partidul Nostru” pentru alegerile prezidențiale din 20 octombrie. Comisia a decis și înregistrarea simbolului electoral pentru imprimare în buletinul de vot la scrutin – „PENTRU MOLDOVA”. Opt membri ai Comisiei au susținut înregistrarea lui Usatîi.

Comisia a hotărât și înregistrarea lui Vasile Tarlev în calitate de candidat la funcția de președinte al Republicii Moldova, desemnat de Partidul „Viitorul Moldovei” pentru alegerile prezidențiale din 20 octombrie. Hotărârea a fost aprobată unanim.

***

Usatîi a fost desemnat candidat pentru alegerile prezidențiale de către Consiliul Național al „Partidului” Nostru, pe 21 august. Detalii AICI. Pe 12 septembrie, Usatîi a depus listele cu semnăturile necesare la Comisia Electorală Centrală pentru a fi înscris în cursa electorală. Grupul său de inițiativă a reușit să adune mai mult de 27 300 de semnături. Detalii AICI.

Pe 21 august, fostul premier Vasile Tarlev și-a declarat intenția de a candida ca independent la președinție, cu toate că este liderul unui partid. În aceeași zi, a depus documentele necesare la CEC pentru înregistrarea grupului de inițiativă. Ulterior, CEC a anulat înregistrarea grupului de inițiativă care-l susținea pe Vasile Tarlev la alegerile prezidențiale din toamnă, din motiv că deși acesta s-a declarat independent, a adunat semnături sub bannerul partidului său. În replică, pe 30 august, Tarlev a anunțat că echipa sa a organizat congresul partidului „Viitorul Moldovei” pentru a depune din nou cererea de înregistrare, de această dată din partea formațiunii politice.

Alegerile prezidențiale vor avea loc pe 20 octombrie, în aceeași zi cu referendumul constituțional privind aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană. Campania electorală în Republica Moldova va începe pe 20 septembrie 2024.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Olympic Moldova

Decizie finală: Marin Robu rămâne fără medalia de la Jocurile Olimpice 2024. Reacția halterofilului

Halterofilul moldovean Marin Robu, care s-a clasat pe locul IV la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024 și în cazul căruia a fost contestată decizia arbitrilor, rămâne pe același loc și nu va primi medalia de bronz. O hotărâre în acest sens a fost pronunțată de Curtea de Arbitraj Sportiv de la Lausanne, care a menționat că „decizia juriului este de necontestat”, a anunțat, pe 6 mai, Federația de Haltere din Republica Moldova. „Eu consider, până în ziua de azi, că s-a făcut o nedreptate și nu doar eu consider asta”, a reacționat halterofilul.

Potrivit Federației de Haltere din Moldova, Curtea Arbitrală de Sport de la Lausanne a pronunțat o decizie în cazul atletului Marin Robu. „Din păcate, rezultatul final nu a fost în favoarea atletului nostru”, a precizat Federația.

Federația a menționat că, în decizia finală, se stipulează că „recurenții au avut calitatea procesuală de a depune un recurs”, iar „decizia juriului este de necontestat, în ciuda numeroaselor argumente legale și dovezi prezentate”.

„Federația de Haltere a Republicii Moldova nu va comenta mai departe pe marginea decizia Curții Arbitrale de Sport, pe care suntem obligați să-l respectăm. În orice caz, pentru noi toți din Moldova și mulți din străinătate, Marin Robu rămâne titularul de drept al acelei medalii”, a declarat Federația.

În reacție la decizia Curții Arbitrale, Marin Robu a declarat pentru Real Media că, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, i s-a făcut o nedreptate și că nu și-a schimbat opinia. „Cu părere de rău, decizia a fost luată în defavoarea mea. Nu mi s-a întors medalia de la Jocurile Olimpice. Eu consider, până în ziua de azi, că s-a făcut o nedreptate și nu doar eu consider asta, ci întreaga comunitate a sportului”, a comunicat Robu.

***

Amintim că, în august 2024, halterofilul moldovean Marin Robu a evoluat la Jocurile Olimpice de la Paris, unde s-a clasat pe locul IV. Medalia de bronz olimpic și, respectiv, locul III au fost atribuite halterofilului italian, Antonino Pizzalato.

Federația de Haltere din Moldova anunța că va contesta decizia arbitrilor, menționând că Robu ar fi trebuit să se claseze pe locul III și să fie medaliat cu bronz. Conform federației, Marin Robu a ridicat la proba smuls 175 kg, obținând locul 3 în clasamentul provizoriu, și locul 2 la proba aruncat, cu 208 kg ridicate. Astfel, acesta a ridicat în total 383 kg. Potrivit lui Marin Robu, Antonino Pizzalato a ridicat un total de 384 kg, însă una dintre încercări, de 212 kilograme, ar fi fost realizată cu încălcarea regulamentului. În acest sens, el a criticat o decizie a juriului, la care au apelat arbitrii.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: