Facebook/Renato Usatîi

Usatîi susține că a refuzat întâlnirea cu Dodon, Filat, Vlah și Chicu, deși a fost invitat: „Doamna Morari le-a făcut o capcană”

Liderul Partidului Nostru Renato Usatîi a spus că și el a fost invitat la întrevederea organizată de Natalia Morari, la care au participat Dodon, Filat, Vlah și Chicu. „Nu m-am dus pentru că sunt persoane cu care eu nu pot să-mi permit să stau la masă”, a explicat politicianul. El a adăugat că nu ar sta la o masă „cu Dodon și cu Filat”, însă ar discuta cu Ion Chicu sau cu partidul lui Ion Ceban. „Doamna Morari cred că le-a făcut o capcană, ca după asta în caz că nu o să fie un candidat comun, ea va zice „eu merg în politică și candidez eu singură””, a adăugat Usatîi. 

La emisiunea Cutia Neagră de la TV8, Usatîi a explicat de ce nu a fost la întrevederea organizată de jurnalista Natalia Morari, la care au participat mai mulți politicieni în vederea desemnării unui candidat comun la alegerile prezidențiale.

Da, eu nu m-am dus la această întâlnire. Nu m-am dus pentru că eu am spus că sunt persoane cu care eu nu pot să-mi permit să stau la masă. Nu pot. Spuneți vă rog, cum să stau eu cu Dodon с левa (în traducere: în stânga) și cu Filat с права (în traducere: în dreapta) și să discut despre un candidat comun? (…) Iaca eu nu pot să mă așez cu Dodon și cu Filat și să discut despre un candidat comun. (…) Cu domnul Chicu… este unul din puținii politicieni cu care câteodată mai comunic”, a adăugat politicianul.

Întrebat dacă cu MAN-ul lui Ion Ceban s-ar așeza la o masă, Usatîi a răspuns: „Da nu vreau eu să mă așez cu nimeni. (…) Eu nu înțeleg spre exemplu ce domnul Chicu a căutat acolo a semnat pactul „pentru Europa”, da aici… (…) Doamna Morari i-a chemat pe toți. Eu la întâlnirea aceasta, nici la prima și nici la următoarea, nu m-am dus din cauza unor persoane. Cu MAN dacă era… MAN, Chicu, Platforma DA, PAS, PCRM, liberali. (…) Doamna Morari cred că le-a făcut o capcană, ca după asta în caz că nu o să fie un candidat comun ea va zice „voi sunteți niște obosiți, eu merg în politică și candidez eu singură””.

NewsMaker a solicitat o reacție de la jurnalista Natalia Morari în contextul declarațiilor făcute de Renato Usatîi. Morari nu a răspuns deocamdată la apelul și mesajele redacției.

***

Pe 17 mai, liderul socialist Igor Dodon anunța că mai mulți lideri ai unor partide de opoziție au avut o întrevedere pentru a discuta posibilitatea propunerii unui candidat unic la alegerile prezidențiale. Liderul Partidului Socialiștilor nu a dezvăluit cine a participat la întâlnire, însă a precizat că aceasta a avut loc la inițiativa jurnalistei Natalia Morari. Detalii AICI.

Pe 19 mai, jurnalista Natalia Morari a publicat imagini de la întrevedere. Potrivit imaginilor, la întâlnire au fost: jurnalista Natalia Morari, fostul ministru de Externe în cabinetul de miniștri condus de democratul Pavel Filip, Tudor Ulianovschi, fostul premier și lider al Partidului Liberal Democrat din Moldova Vlad Filat, fostul premier și lider al Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei Ion Chicu, fostul președinte și lider al socialiștilor Igor Dodon, fosta bașcană Irina Vlah și deputatul neafiliat Gaik Vartanean, care a aderat la Partidul „Mișcarea Alternativa Națională” (MAN), fondat de primarul capitalei Ion Ceban. La întâlnire au fost inclusiv politologul Ian Lisnevschi, fostul viceministru de externe Valeriu Ostalep, ex-ministrul Justiției Stanislav Pavlovschi și avocata Fulga Grabovschi. Potrivit Nataliei Morari, aceștia au avut rolul de „observatori”. Detalii AICI.

Cu referire la întrevederea moderată de Natalia Morari, președinta Maia Sandu a spus că Republica Moldova este o țară democratică și oamenii se pot întâlni și pot discuta în orice format și orice subiect. „Atât timp, evident, cât aceste subiecte nu contravin intereselor cetățenilor Republicii Moldova și securității naționale”, a adăugat Sandu. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tansim news agency

Fiul lui Ali Khamenei, ales noul lider suprem al Iranului. Ce se știe despre el?

Mojtaba Khamenei, fiul ayatollahului Ali Khamenei, a fost ales lider suprem al Iranului. Informația a fost anunțată de presa de stat iraniană, relatează BBC. Amintim că ayatollahul Ali Khamenei, fostul lider suprem al Iranului, a fost ucis în urma atacurilor SUA și Israelului.

Potrivit sursei citate, spre deosebire de tatăl său, Mojtaba Khamenei, în vârstă de 56 de ani, a rămas mult timp în umbră. El nu a ocupat niciodată funcții de stat, nu a ținut discursuri publice și nu a acordat interviuri, iar în spațiul public există doar un număr redus de fotografii și înregistrări video cu el.

Totuși, de-a lungul anilor au circulat zvonuri potrivit cărora, în culisele politicii iraniene, el ar avea o influență considerabilă. Telegrame diplomatice ale SUA, publicate de WikiLeaks la sfârșitul anilor 2000, îl descriau drept „puterea din spatele robelor religioase” – o persoană pe care cercurile conducătoare o considerau pe scară largă „capabilă și hotărâtă”.

Conform sursei citate, alegerea lui Mojtaba Khamenei ar putea fi controversată. Republica Islamică a fost fondată în 1979, după răsturnarea monarhiei, iar ideologia sa pornește de la principiul că liderul suprem trebuie ales pentru autoritatea sa religioasă și pentru calitățile dovedite de lider, nu pe baza moștenirii dinastice.

În timpul conducerii sale, Ali Khamenei a vorbit despre viitoarea conducere a Republicii Islamice doar în termeni foarte generali. Unul dintre membrii Consiliului Experților — organul religios care alege liderul suprem — a declarat acum doi ani că Ali Khamenei s-ar fi opus ideii de a-și înainta fiul drept candidat pentru această funcție în viitor. Totuși, el însuși nu a comentat niciodată public aceste presupuneri.

Cine este Mojtaba Khamenei

Mojtaba Khamenei s-a născut pe 8 septembrie 1969 în orașul Mashhad, din nord-estul Iranului, și este al doilea dintre cei șase copii ai lui Khamenei. Studiile medii le-a făcut la școala religioasă „Alavi” din Teheran. Potrivit presei iraniene, la vârsta de 17 ani, Mojtaba a efectuat de mai multe ori perioade scurte de serviciu militar în timpul războiului iraniano-irakian.

În 1999, Mojtaba Khamenei a plecat la Qom — oraș sfânt considerat unul dintre cele mai importante centre ale teologiei șiite — pentru a-și continua educația religioasă. Potrivit sursei citate, până atunci el nu purta veșminte clericale, iar motivele pentru care a decis să intre la un seminar religios la vârsta de 30 de ani rămân neclare, în condițiile în care, de obicei, acest lucru se face la o vârstă mult mai tânără.

Mojtaba Khamenei rămâne un cleric de rang mediu. În ultimele zile, presa și oficiali apropiați de centrele de putere din Iran au început să-l numească pe Mojtaba Khamenei „ayatollah” — un titlu religios înalt. Potrivit unor observatori, acest lucru ar putea fi o încercare de a-i ridica statutul religios și de a-l prezenta drept un candidat convingător pentru rolul de lider. În sistemul de educație religioasă, obținerea titlului de „ayatollah” și predarea la niveluri avansate sunt considerate un indicator al cunoștințelor unei persoane și reprezintă unul dintre criteriile și condițiile pentru alegerea viitorului lider. Totuși, un precedent similar a existat deja: Ali Khamenei a primit titlul de „ayatollah” la scurt timp după ce, în 1989, a devenit al doilea lider suprem.

Numele lui Mojtaba Khamenei a ajuns în centrul atenției publice în timpul alegerilor prezidențiale din 2005, câștigate de populistul-conservator Mahmoud Ahmadinejad. Candidatul reformist Mehdi Karroubi l-a acuzat pe Mojtaba de implicare în vot prin Corpsul Gardienilor Revoluției Islamice și miliția Basij, care ar fi distribuit bani grupurilor religioase pentru a-l ajuta pe Ahmadinejad. Patru ani mai târziu, acuzațiile s-au repetat, iar realegerea lui Ahmadinejad a declanșat proteste masive, cunoscute sub numele de „Mișcarea Verde”, unii manifestanți scandând împotriva ideii că Mojtaba ar putea succeda tatălui său. Mustafa Tajzadeh, vice-ministru de interne la acea vreme, a numit rezultatele „o lovitură de stat electorală”, susținând că a fost „la cererea directă a lui Mojtaba Khamenei”. După alegerile din 2009, candidații reformiști Mir-Hossein Mousaviși Mehdi Karroubi au fost plasați sub arest la domiciliu.

Săptămâna trecută, ministrul apărării al Israelului a declarat că oricine va deveni succesorul ayatollahului Ali Khamenei va fi „o țintă clară pentru eliminare”.

***

În prezent, Orientul Mijlociu este scena unui conflict militar, după ce Statele Unite ale Americii și Israelul au lansat, pe 28 februarie, o operațiune militară împotriva Iranului, constând în atacuri aeriene asupra unor ținte militare și strategice. Cele două țări afirmă că operațiunea vizează eliminarea programul nuclear și balistic al Teheranului, precum și înlăturarea regimului teocratic iranian.

În prima zi a operațiunii, liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, împreună cu mai mulți oficiali de rang înalt, a fost ucis.

De la începutul ostilităților, Iranul a lansat lovituri de represalii împotriva Israelului și a unor baze militare americane din regiune. Totodată, în Liban, gruparea militantă Hezbollah, susținută de Iran, este implicată în confruntări cu armata israeliană în sudul țării.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: