Vasnețov și Bolea, față-n față la Ministerul Agriculturii. Au discutat despre decizia Rosselhoznadzor de a sista importul unor produse din Moldova

Conducerea Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare în comun cu  reprezentanți ai Agenției Națională pentru Siguranța Alimentelor și ai Ministerului de Externe de la Chișinău au avut o întrevedere cu ambasadorul Federației Ruse la Chișinău, Oleg Vasnețov. Părțile au discutat despre decizia Rosselhoznadzor de a sista temporar importul de produse agricole din țara noastră.

Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vladimir Bolea a reiterat poziția în privința preocupării instituțiilor statului de a proteja consumatorii atât de pe piața locală, cât și de pe cea internațională împotriva riscurilor asociate lanțului alimentar.

Pentru elucidarea tuturor cauzelor și circumstanțelor, suntem deschiși spre a forma un grup de lucru cu implicarea experților naționali și cu cei din Federația Rusă, astfel încât să reușim efectuarea unei anchete concludente. În scopul evitării incertitudinilor și în vederea consolidării încrederii în sistemul de securitate alimentară al Republicii Moldova, propunem să efectuăm vizite la depozite, să colectăm date, să identificăm riscurile existente și să le lichidăm”, a declarat Vladimir Bolea.

În aceeași ordine de idei, diplomatul a declarat că, mizează pe corectitudine în relațiile profesionale dintre producători și consumatori și că va depune efortul necesar pentru accelerarea procesului de cercetare a circumstanțelor, de stabilire a unor runde de discuții cu instituțiile responsabile din Federația Rusă, inclusiv de organizare a unor vizite dacă vor fi necesare.

Reamintim că, la data de 11 august, Ministerul Agriculturii și Industriei Alimentare a recepționat o scrisoare din partea autorităților din Federația Rusă, unde este comunicat că, începând cu data de 15 august curent, va fi interzis importul produselor vegetale din mai multe regiuni ale țării noastre, cu excepția raioanelor din stânga Nistrului a Republicii Moldova. Motivul acestei decizii ar fi neconformitatea stării fitosanitare a produselor vegetale autohtone și identificarea a 5 dăunători de carantină în loturile importate.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

În școlile și grădinițele din Republica Moldova sunt disponibile 1 586 de posturi didactice vacante. Cele mai multe locuri sunt pentru educatori – 291 de posturi și profesori de matematică – 224 de posturi. În acest context, pe 6 iunie, Ministerul Educației și Cercetării (MEC) a lansat Concursul național de repartizare a absolvenților pe funcțiile didactice vacante. Potrivit Ministerului, în anul de studii precedent, 407 tineri au fost angajați în sistemul educațional prin acest concurs.

„Ne dorim să avem cât mai mulți tineri care acceptă provocarea de a deveni cadre didactice, tineri cu vocație, tineri care tind să pună umărul la educarea viitoarelor generații. Ministerul Educației este alături de tinerii absolvenți, vrem să vă vedem în școlile noastre și suntem gata să vă oferim tot suportul necesar. Încercați, aveți încredere și realizați-vă visurile”, a declarat ministrul Dan Perciun. 

Locurile vacante

Pentru anul de studii 2025–2026, în școlile și grădinițele din țară sunt disponibile 1586 de posturi didactice vacante.

Potrivit Ministerului Educației, cele mai multe locuri vacante sunt oferite pentru: educatori – 291 de posturi; profesori de matematică – 224 de posturi; profesori de limba și literatura română – 115 de posturi; profesori de fizică – 107 posturi; învățători – 102 posturi. Lista completă, care include și distribuirea posturilor pe instituții și discipline, este disponibilă aici.

Cum și cine se poate înscrie la concurs

Înscrierea se face prin completarea unui formular online disponibil pe site-ul Ministerului Educației și Cercetării. Termenul-limită pentru înscriere la concurs este 22 iunie 2025. Rezultatele vor fi anunțate pe data de 1 iulie 2025. Potrivit secretarului general al Ministerului Educației Galina Rusu, fiecare candidat poate selecta mai multe posturi pentru care dorește să concureze, dar va fi repartizat pe o singură funcție didactică vacantă, în funcție de opțiuni, profilul profesional și necesitățile instituțiilor.

Concursul se adresează tinerilor cu vârsta de până la 35 de ani, aflați la început de carieră în domeniul educațional. Pot depune dosarele de participare: absolvenții colegiilor pedagogice care au obținut diplome de studii profesionale în formarea educatorilor sau a învățătorilor; absolvenții programelor de licență sau master din domeniul Științe ale Educației; persoanele care au finalizat studii în domenii conexe disciplinelor școlare (ex: fizică, limbi străine, istorie etc.), cu condiția să fi urmat un modul psihopedagogic de minimum 60 de credite; absolvenții instituțiilor de învățământ din străinătate, cu diplome recunoscute conform legislației naționale.

Ce oferă statul

Ministrul Dan Perciun a declarat că statul oferă „sprijin financiar consistent și pe termen lung pentru tinerii care aleg să devină profesori”. Printre facilitățile oferite se numără: indemnizație unică de angajare în valoare de 200.000 de lei pentru absolvenții de licență sau master în domeniul Educației sau în domenii conexe cu module pedagogice; 160.000 de lei pentru absolvenții colegiilor pedagogice și ai instituțiilor recunoscute din străinătate. Plata se face în două tranșe: 50% după 6 luni de activitate efectivă și restul după 18 luni.

Totodată, tinerii specialiști beneficiază de o normă didactică redusă cu 25% în primii 5 ani de activitate, dar și de o compensație anuală de 4000 de lei pentru achiziționarea de materiale și echipamente didactice. Persoanelor care se angajează în mediul rural sau în centre raionale, li se oferă: 1000 de lei lunar pentru chirie; 3000 de lei anual pentru cheltuieli pentru energia electrică și termică.

Potrivit Ministerului, un alt avantaj al activității în școli și grădinițe este concediul anual de până la 62 de zile calendaristice, mai mare decât media altor domenii.

Ministerul Educației a raportat că, în anul de studii precedent, 407 tineri au fost angajați în sistemul educațional prin acest concurs, în creștere cu 10% față de anul 2023–2024 și cu 30% față de media ultimilor 5 ani. Totodată a menționat că, în anul curent, 493 de elevi vor absolvi colegiile pedagogice, iar 881 de studenți vor finaliza studii universitare în domeniul Științelor educației. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: