Victor Chironda, candidatul Platformei DA la funcția de primar al capitalei: „Tot ce se face ultimii 4 ani în Chișinău sunt ideile mele”

Platforma Demnitate și Adevăr (DA) și-a prezentat, pe 3 iulie, candidatul la alegerile pentru funcția de primar al municipiului Chișinău. Astfel, fostul viceprimar Victor Chironda va reprezenta partidul la următorul scrutin din municipiu. 

După mai multe discuții și consultări suntem bucuroși să anunțăm că am identificat cel mai potrivit candidat pentru funcția de primar general al capitalei. Este vorba de Victor Chironda, expert recunoscut în domeniul dezvoltării urbane, cu experiență academică relevantă, ex-viceprimar al Chișinăului, activist civic”, a anunțat Plîngău.

El a mai spus că Platforma, în cadrul campaniei electorale, va „avea doar promisiuni electorale argumentate, realiste și justificate”.

Chișinăul și suburbiile au nevoie de o viziune strategică pe termen lung, un plan de modernizare a Capitalei. Anume acest aspect major ar putea să devină principala temă de campanie”, a comunicat Plîngău, adăugând că Platforma nu va „cădea în capcana populismului și demagogiei”.

La rândul său, Victor Chironda a spus că a acumulat experiență necesară pentru a candida la funcția de primar.

Eu vreau să reformez primăria și să demonstrez că orașul se poate dezvolta într-un mod care face viața mai confortabilă și plină de oportunități pentru afaceri, locuri de muncă, familii cu copii și tineri care vor oportunități și condiții aici, acasă”, a menționat Chironda.

„Tot ce se face ultimii 4 ani în Chișinău sunt ideile mele, promovate în campania electorală din 2019”, a mai spus el, adăugând că „aceste idei au fost pur și simplu preluate de Ivan Ceban, dar realizate nereușit și uneori chiar compromise”.

Comparați programul meu cu cel al lui Ceban din 2019 și veți vedea că în toți acești ani el a realizat programul meu, pentru că promisiunile sale au fost doar minciuni electorale”, a precizat Chironda.

El a mai declarat că dacă va fi ales primar se va ocupa de modernizarea orașului și de reformele necesare pentru a construi un oraș european.

Nu voi tolera politizarea și corupția. Voi lucra pentru oraș, nu pentru cariera politică. Sunt sigur că voi reuși, pentru că o să vă am alături și voi avea susținerea dumneavoastră. Mulțumesc Platformei DA pentru susținere și încredere. Mulțumesc președintelui Dinu Plîngău pentru deschidere și maturitate politică. Platforma DA este un partid care a demonstrat că se poate reforma și moderniza din interior. Este o echipă tânără, promițătoare, cu care împărtășim aceleași valori și viziuni”, a comunicat Victor Chironda.

***

Alegerile locale generale urmează să se desfășoare în această toamnă, pe data de 5 noiembrie.

Politicienii care au anunțat deja că vor candida: 

Partidul Puterea Oamenilor l-a desemnat pe Ruslan Codreanu drept candidat la funcția primar al municipiului Chișinău. Decizia a fost luată pe 22 octombrie 2022.

Candidatul Partidului Acasă Construim Europa, fondat și condus de către fostul șef-adjunct al IGP Gheorghe Cavcaliuc care în prezent este cercetat penal în mai multe dosare penale, este vicepreședinta formațiunii Tatiana Bordeianu.

Candidatul Partidului Acțiune și Solidaritate este actualul deputat Lilian Carp.

Din partea Mișcării social-politice Liga Orașelor și Comunelor va candida activistul civic Mihail Bagas.

Iar Partidul „Coaliția pentru Unitate și Bunăstare” (CUB) va fi reprezentat de Ion Bulgac, fondator al organizației Tinerilor CUB.

Anterior, secretarul executiv al Partidului Socialiștilor Igor Dodon declara că „în alegerile din această toamnă, bătălia de bază va fi între PSRM și partidul de guvernare al Maiei Sandu”. Pe 23 mai, socialistul Vlad Batrîncea a spus că Partidul Socialiștilor își va anunța candidatul la funcția de primar al Chișinăului în următoarele săptămâni. „Este domnul Dodon și eu”, a menționat el, referindu-se la candidații examinați de partid.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Moldovenii, îndemnați să se abțină de la călătorii în Israel, pe fondul deteriorării situației de securitate în regiune

Ministerul Afacerilor Externe de la Chișinău recomandă cetățenilor moldoveni să evite călătoriile în Israel, iar celor care se află deja pe teritoriul acestui stat să manifeste „prudență maximă” și să urmărească instrucțiunile autorităților locale. Avertismentul a fost emis astăzi, 27 februarie, în contextul temerilor privind un posibil atac al SUA asupra Iranului.

MAE a transmis că autoritățile israeliene nu au dispus măsuri suplimentare de protecție civilă. În același timp, instituția menționează că totodată adăposturile antirachetă de uz public sunt disponibile populației, iar, la momentul de față, aeroportul internațional Ben Gurion funcționează în regim obișnuit.

Situația este caracterizată printr-un grad ridicat de volatilitate și imprevizibilitate”, a subliniat MAE.

Astfel, ministerul a îndemnat moldovenii să evite orice călătorii neesențiale în Israel, precum și deplasările în nordul statului evreiesc, în proximitatea Fâșiei Gaza și în alte zone „cu risc sporit de securitate”.

Recomandă cetățenilor moldoveni aflați în Israel să manifeste prudență maximă, să urmărească strict instrucțiunile autorităților locale și să ia în considerare opțiunea părăsirii teritoriului, în funcție de evoluția situației și disponibilitatea curselor comerciale”, a adăugat instituția.

Ambasadorul Republicii Moldova la Tel Aviv, Alexandr Roitman, a precizat pentru NewsMaker că ambasada funcționează în regim normal.

Precizăm că alerta de călătorie vine pe fondul tensiunilor din ultimele luni dintre Teheran și Washington, care își dorește limitarea programului nuclear al Iranului. Părțile poartă negocieri privind programul nuclear iranian, iar a treia rundă de discuții s-a încheiat joi, 26 februarie. Reuniunea, desfășurată la Geneva, s-a încheiat cu declarații pozitive și cu o nouă întrevedere deja programată, însă fără rezultate concrete.

Președintele SUA, Donald Trump, a declarat anterior că preferă soluționarea problemei prin încheierea unui acord diplomatic, dar a avertizat că ar putea recurge la acțiuni militare dacă nu se va ajunge la un acord. La rândul său, Iranul a transmis că va răspunde la orice atac, vizând inclusiv obiective militare americane din Orientul Mijlociu și Israel.

Între timp, în Orientul Mijlociu au avut loc desfășurări masive de forțe militare americane, iar portavionul USS Gerald R. Ford ar urma să fie dislocat în estul Mării Mediterane, în apropierea Israelului.

Pe fondul posibilității unui conflict armat în Orientul Mijlociu, ambasadorul SUA în Israel, Mike Huckabee, a trimis pe 27 februarie un e-mail angajaților ambasadei în care le spune că, dacă vor să părăsească țara, ar trebui să o facă „astăzi”. Informația a fost relatată de The New York Times, care a intrat în posesia mesajului și l-a verificat cu trei persoane familiarizate cu situația.

De asemenea, mai multe state au emis deja alerte de securitate pentru proprii cetățeni.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: