VIDEO Charles Michel: Sunt încrezător că astăzi vom oferi statutul de stat candidat pentru Ucraina și Moldova

Președintele Consiliului European, Charles Michel, a declarat că statele care sunt în așteptarea statutului de țări candidate la UE au perspective clare cu privire la integrare.

Declarații în acest sens au fost făcute de oficial înainte de întrunirea liderilor europeni la Bruxelles.

„Este un moment decisiv pentru Uniunea Europeană. Este o alegere geopolitică, pe care urmează să o facem astăzi. Și sunt încrezător că astăzi vom oferi statutul de stat candidat pentru Ucraina și Moldova și vom formulare perspective europene pentru Ucraina, Moldova și Georgia”, a spus Charles Michel.

De menționat că pe 23 și 24 iunie, la Bruxelles, a fost anunțată reuniunea Consiliului European, unde vor fi discutate cererile de aderare la UE ale Ucrainei și Republicii Moldova. În jurul orei 16:00, ora Moldovei, membrii Consiliului încep discuțiile despre oferirea statutului de țări candidate la aderarea la UE pentru Moldova și Ucraina.

Cu câteva zile înainte de reuniunea Consiliului European, președintele Charles Michel a anunțat că va încuraja cele 27 de țări membre ale UE să acorde Ucrainei și Republicii Moldova statut de candidate pentru intrarea în UE.

„Vă invit să acordați statutul de țară candidată Ucrainei și Republicii Moldova. În paralel, vom continua să acordăm Ucrainei un puternic sprijin umanitar, militar, economic și financiar”, se arată în invitația adresată de Charles Michel membrilor Consiliului European înaintea reuniunii din 23 și 24 iunie.

De menționat că pe 17 iunie, Comisia Europeană s-a pronunțat în favoarea acordării statutului de candidat la UE atât Ucrainei, cât şi Republicii Moldova. Colegiul Comisiei Europene a adoptat Opiniile pe marginea cererilor Republicii Moldova și Ucrainei de a deveni state membre ale UE. Decizia Comisiei Europene are caracter de recomandare, iar decizia finală privind acordarea statutului de stat-candidat la aderarea la UE urmează să fie luată pe 23 și 24 iunie.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Costiuc, sunat de un escroc chiar în ședința Parlamentului? Deputatul: „Sunt responsabil, am chemat poliția” (VIDEO)

Liderul fracțiunii parlamentare „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, a solicitat intervenția Poliției în Parlament după ce susține că a fost apelat, chiar în timpul ședinței plenare, de o persoană care ar fi încercat să-l înșele prin telefon. Deputatul spune că a depus o plângere și le-a transmis oamenilor legii numărul de pe care a fost contactat.

Totul s-a întâmplat în timpul ședinței plenare a Parlamentului – cel mai probabil din 28 iulie – în timp ce deputații examinau proiecte de lege.

Potrivit imaginilor video publicate de Costiuc pe 29 iulie, acesta a fost apelat de o persoană care s-a prezentat drept reprezentant al companiei Orange. Interlocutorul i-a vorbit în limba rusă și i-a spus că abonamentul său la telefonie mobilă ar fi expirat. În timpul conversației, Costiuc i-a comunicat intenționat două coduri greșite pe care pretindea că le-a primit prin SMS, după care apelantul a încheiat convorbirea.

Ulterior, deputatul a anunțat că a solicitat intervenția Poliției. Într-un videoclip publicat astăzi, 29 iulie, acesta apare deja alături de oamenii legii.

„Eu sunt responsabil. Am solicitat intervenția poliției la Parlament să vină scriu plângere pe cei care fac escrocherii online. Pe urme fierbinți, să dau numărul de telefon al celor care mă sună și mă întreabă codurile în limba rusă”.

Potrivit datelor Inspectoratului General al Poliției, prezentate pe 29 iulie, în ultimele 24 de ore nu au fost înregistrate noi victime ale fraudelor telefonice. În aceeași perioadă, oamenii legii au dejucat 118 tentative de escrocherie, fără ca infractorii să provoace prejudicii, „datorită reacției prompte a cetățenilor”.

Poliția le recomandă cetățenilor să nu comunice niciodată codurile primite prin SMS, parolele, codurile PIN sau datele cardurilor bancare. De asemenea, oamenii legii îndeamnă populația să nu contracteze credite și să nu transfere bani la solicitarea unor persoane necunoscute. În cazul unui apel suspect, cetățenii sunt sfătuiți să întrerupă imediat convorbirea și să contacteze direct banca sau Poliția, folosind exclusiv numerele oficiale.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: