gov.ro

(VIDEO) Ciucă a anunțat-o pe Sandu despre deblocarea tranșei de €25 mln pentru Republica Moldova

Premierul României Nicolae-Ionel Ciucă s-a întâlnit, pe 23 martie, la Chișinău, cu președinta Republicii Moldova, Maia Sandu. Guvernul României și-a reafirmat sprijinul necondiționat pentru Republica Moldova în parcursul european, dar și pentru consolidarea economiei și menținerea stabilității și securității în fața provocărilor din regiune. În acest sens, Ciucă a anunțat deblocarea primei părți de 25 milioane euro din sprijinul financiar de 100 milioane euro.

Prim-ministrul Nicolae-Ionel Ciucă, aflat în prima sa vizită oficială la Chișinău, a fost primit astăzi de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu. Cu această ocazie, Maia Sandu a mulțumit României pentru tot sprijinul acordat, astfel încât populația și economia Republicii Moldova să treacă cu bine peste iarna complicată, determinată de o creștere exponențială a costurilor la energie și gaze, precum și de lipsa acută a furnizării acestor resurse, în special prin întreruperea furnizării de către Gazprom timp de câteva luni.

Premierul Nicolae-Ionel Ciucă a mulțumit, la rândul său, pentru decizia Parlamentului Republicii Moldova de a adapta legislația în conformitate cu hotărârea Curții Constituționale, respectiv de a acorda limbii române statutul de limbă oficială în Republica Moldova.

”Vizita la Chișinău, un loc de suflet pentru români, îmi oferă prilejul să reafirm sprijinul necondiționat pentru Republica Moldova în parcursul european, dar și pentru dezvoltarea economiei, implementarea reformelor şi bunăstarea tuturor cetățenilor săi. Vreau să apreciez în mod deosebit modul exemplar în care autoritățile Republicii Moldova au reușit să gestioneze, cu largul sprijin internațional, situația de securitate și amenințările actuale. România va rămâne mereu alături de Republica Moldova, indiferent de dificultatea temelor de securitate din regiune”, a afirmat premierul Nicolae-Ionel Ciucă.

Președintele Maia Sandu a prezentat pașii făcuți de Republica Moldova pentru îndeplinirea celor nouă recomandări ale Comisiei Europene în scopul pregătirii deschiderii negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Principalele probleme ale justiției au fost invocate în paralel cu eforturile Guvernului Republicii Moldova de a asigura stabilitatea, securitatea și siguranța fiecăruia dintre cetățeni. În privința acestor aspecte, doamna președintă Maia Sandu a salutat cooperarea deosebită între România și Republica Moldova, pentru a depăși provocările generate de încercările repetate de destabilizare a situației politice și sociale intervenite din partea Federației Ruse.

Prim-ministrul Nicolae-Ionel Ciucă a subliniat angajamentul total al României în susținerea Republicii Moldova, atât pe parcursul său european, cât și pentru consolidarea situații economice și menținerea stabilității și a securității în fața provocărilor hibride la care este supusă.

Totodată, a fost prezentat stadiul implementării programului de sprijin finanțat cu 100 de milioane de euro de către Guvernul României. În acest sens, premierul român a anunțat deblocarea primei părți de 25 milioane euro a acestui program, care a fost aprobată de către Guvernul României.

Din perspectiva cooperării la nivelul mediului de afaceri, ambele părți au arătat deschidere pentru a încuraja mediul de business de pe ambele maluri ale Prutului să colaboreze în domeniile de interes reciproc și relevante pentru potențialul de dezvoltare economică.

În vizita oficială, premierul României este însoțit de ministrul Apărării, Angel Tîlvâr, ministrul Energiei, Virgil Popescu, Ministrul Digitalizării, Sebastian Burduja, și șeful Cancelariei Prim-Ministrului, Mircea Abrudean.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Dacian Cioloș a fost numit consilier prezidențial de Nicușor Dan

Președintele României, Nicușor Dan, a semnat decretul de numire a lui Dacian Cioloș în funcția de consilier prezidențial, începând cu 6 aprilie 2026. Fostul premier și ex-comisar european pentru agricultură urmează să aibă un rol legat de promovarea candidaturii sale la funcția de secretar general al Organizației Internaționale a Francofoniei (OIF).

Într-o declarație pentru HotNews, Dacian Cioloș a precizat că nu va gestiona un portofoliu specific, iar numirea sa este direct legată de campania internațională pentru OIF. Acesta a explicat că va putea acționa inclusiv în numele președintelui României, care l-a desemnat, împreună cu Guvernul, drept candidat pentru această funcție.

Mandatul lui Cioloș la Palatul Cotroceni este prevăzut până în noiembrie 2026, când vor avea loc alegerile pentru conducerea Francofoniei. El a menționat că va părăsi funcția atât în cazul în care va câștiga competiția, cât și dacă nu va obține postul.

Dacian Cioloș a mai ocupat anterior funcția de consilier prezidențial în perioada în care Ilie Bolojan a asigurat interimatul la conducerea României, după demisia fostului președinte Klaus Iohannis.

De-a lungul carierei, Cioloș a fost ministru al Agriculturii în 2007 și comisar european pentru Agricultură începând cu 2009. În noiembrie 2015, a fost desemnat prim-ministru al României, în urma demisiei Guvernului condus de Victor Ponta, pe fondul protestelor generate de tragedia de la Colectiv.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: