VIDEO Cum arată noii copaci de pe bulevardul Renașterii din Chișinău. Consiliera lui Ceban: au în jur de 6 metri

Natalia Ixari, consiliera primarului de Chișinău, a prezentat imagini de pe bulevardul Renașterii Naționale din Chișinău, arătând cum sunt plantați noii copaci, care, potrivit acesteia, au o înălțime de aproximativ 6 metri. Ixari a admis că „poate este și o greșeală a preturii, a primăriei, că nu au informat anterior că urmează să fie scoși acești copaci”.

Pe 17 aprilie, consiliera primarului municipiului Chișinău a spus că pe bulevardul Renașterii Naționale se plantează deja noii copaci, care au „în jur de 6 metri”.

„Copacii anteriori erau deteriorați, bătrâni și bolnavi. (…) Poate este și o greșeală a preturii, a primăriei, că nu au informat anterior că urmează să fie scoși acești copaci”, a menționat Ixari.

Amintim că, pe 16 aprilie, pe rețelele sociale, au apărut imagini cu arbori doborâți pe bulevardul Renașterii Naționale, sectorul Rîşcani, din Chișinău. Un internaut a menționat că toți copacii de pe bulevard au fost tăiați, iar altul a precizat că aceștia erau sănătoși.

În reacție, Primăria Chișinău a declarat că defrișările au fost efectuate în urma unei „analize ample a fiecărui arbore în parte”. Potrivit autorităților, s-a luat în considerare „coronamentul neuniform, prezența bolilor, gradul de afectare a trunchiului și rădăcinilor, precum și riscurile pe care arborii le prezentau pentru siguranța pietonilor și a traficului”. Autoritățile au precizat că în locul arborilor extrași „vor fi plantați frasini – o specie rezistentă, adaptabilă și estetică”. În aceeași zi, pretorul sectorului Rîșcani Mihail Furculiță a precizat că sunt defrișați „teii vechi care erau destul de bolnavi”.

Tot pe 16 aprilie, Agenția de Mediu a declarat că lucrările de tăiere a arborilor au fost efectuate legal și că a emis o autorizație în acest sens. Potrivit instituției, se prevede extragerea a 70 de exemplare nesatisfăcătoare și transplantarea a 67 exemplare. Totodată se prevede plantarea a 316 arbori noi: 213 de specia frasin comun și 103 de specia salcie globoasă sau vișin globular.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Două echipaje ale Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) au intervenit pe bulevardul Renașterii, în apropierea Circului. În după amiaza zilei de 31 mai, în mediul online au apărut imagini cu un troleibuz din care ieșea fum dens. Pentru NewsMaker, purtătoarea de cuvânt a IGSU, Liliana Pușcașu, a precizat că fumul provenea de la secțiunea motorului.

Purtătoarea de cuvânt a IGSU a menționat că flăcări nu s-au înregistrat.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: