VIDEO Explozie în centrul orașului Istanbul. Sunt victime

O explozie puternică într-o zonă pietonală din Istanbul a rănit cel puţin 11 persoane, anunţă presa turcă. Potrivit guvernatorului oraşului ar fi şi persoane decedate, însă momentan numărul acestora este necunoscut.

UPDATE 17.27: Președintele Turciei Recep Tayyip Erdoğan a anunțat că numărul morților, în urma exploziei din centrul Istanbulului, a crescut la 6, iar 53 de persoane sunt rănite.

UPDATE 16.49: Patru persoane au decedat și 38 au fost rănite, potrivit cifrelor oficiale.

Cauza exploziei, care a avut loc la ora 16:20, este pentru moment necunoscută, scrie digi24.ro. Există suspiciuni că ar putea fi vorba de un atentat sinucigaş, însă informaţia nu a fost confirmată oficial.

La faţa locului sunt mai multe victime întinse pe jos, dar şi ambulanţe şi maşini de pompieri care intervin.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Mai multe canale din regiunea transnistreană răspândesc un mesaj semnat de rețeaua de benzinării „Metan-Auto”, conform căruia aceasta va înceta să mai vândă gaz în stațiile sale PECO. Potrivit mesajului, vânzarea a fost deja oprită, cu excepția „transportului de urgență, militarizat și specializat”. Totodată, pe internet au fost publicate imagini cu cozi la stațiile de alimentare din regiunea transnistreană, care s-au înregistrat în ajun. Autoritățile de facto de la Tiraspol nu au făcut până acum nicio declarație cu privire la situație. Pentru NewsMaker, reprezentanții Ministerului Energiei au declarat că nu cunosc motivul situației din regiune, dar au adăugat că „oferta UE și a Republicii Moldova de a ajuta regiunea rămâne în continuare valabilă”.

În mesajul rețelei de benzinării „Metan-auto”, care este răspândit pe online, sunt atenționați „toți consumatorii de gaz natural comprimat”. „Din cauza limitării livrării gazului natural pentru rețeaua de stații de încărcare auto cu gaz comprimat (AGNKC) a SA „Metan-Auto”, începând cu ora 00:00 a zilei de 06.06.2025, va fi oprită furnizarea gazului natural comprimat pentru toți consumatorii până la o dispoziție ulterioară. Furnizarea gazului natural comprimat va fi realizată doar pentru transportul de urgență, militarizat și specializat”, se arată în mesaj.

Solicitați de NewsMaker pentru un comentariu, reprezentanții Ministerului Energiei al Republicii Moldova au declarat: „Nu cunoaștem cauza pentru că nu este un teritoriu controlat de autoritățile constituționale și, de asemenea, nu controlăm procesul prin care se duce gaz încolo. Autoritățile de la Chișinău doar au autorizat acea formulă, dar mai departe nu ține de noi. Oferta UE și a Republicii Moldova de a ajuta regiunea rămâne în continuare valabilă, este la discreția așa-ziselor autorități de la Tiraspol să le accepte sau nu”.

***

Amintim că în februarie 2025, comisara europeană pentru Extindere Marta Kos a anunțat că Uniunea Europeană este dispusă să acorde 60 milioane de euro regiunii transnistrene pentru ca să-și acopere necesitățile energetice, însă pentru a beneficia de acest suport i se impun „condiționalități”. Printre acestea – să asigure respectarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului, să elaboreze un plan acceptat de Guvernul Republicii Moldova prin care vor fi actualizate tarifele la energie la prețurile de piață pentru consumatorii din regiune, inclusiv să excludă din pachetul de sprijin consumatorii industriali cu consum mare de energie. Detalii AICI. Ulterior, premierul Dorin Recean a anunțat că Tiraspolul a refuzat oferta Uniunii Europene. Tot atunci, oficialul a anunțat că Tiraspolul a ales ca regiunea să fie alimentată cu gaz printr-o companie din Ungaria. 

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: