„Găina porumbacă în porumbar s-a urcat”. Frământări de limbă rostite de diplomații americani de Ziua Limbii Române (VIDEO)

Diplomații americani au demonstrat eforturile lor de a învăța limba română. Pe pagina de Facebook a Ambasadei Statelor Unite la Chișinău, a fost publicat un videoclip în care aceștia, cu zâmbete, încearcă să articuleze cuvinte în română.

Mesajul subliniază că „limba română nu este doar frumoasă și melodioasă, ci și plină de provocări pentru cei care se încumetă să o învețe”.

Vă invităm să urmăriți cum diplomații noștri își încearcă norocul cu câteva dintre cele mai dificile frământări de limbă românești—un spectacol ce merită toată aprecierea! Haideți să ne distrăm împreună și să celebrăm bogăția limbii române!”, se menționează în mesajul Ambasadei.

De Ziua Limbii Române din 2023, Ambasadorul SUA, Kent Logsdon, a recitat alături de poetul Vasile Romanciuc una dintre poeziile acestuia.

Și Ambasadorul Uniunii Europene la Chișinău, Janis Mazeiks, a oferit un moment inedit. De Ziua Limbii Române,  a interpretat versurile poeziei „În limba ta” de Grigore Vieru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Patru secții de votare pentru alegătorii din stânga Nistrului, reamplasate din cauza riscurilor de securitate

Comisia Electorală Centrală (CEC) a decis reamplasarea mai multor secții de votare destinate alegătorilor din stânga Nistrului, după ce Inspectoratul General al Poliției a avertizat asupra unor posibile alerte cu bombă și provocări în zona de securitate. Potrivit CEC, măsura are scopul de a preveni riscurile de securitate în ziua alegerilor parlamentare din 28 septembrie 2025.

„În astfel de situații, intervenția echipelor specializate ar fi dificilă, întrucât deplasarea acestora în zona de securitate se poate realiza doar cu aprobarea Comisiei Unificate de Control, iar obținerea acestuia este practic imposibilă în termen scurt de timp”, se arată în comunicatul CEC.

Noile locații pentru secțiile de votare sunt:

  • nr. 37/8 din satul Doroțcaia, raionul Dubăsari, mutată în municipiul Chișinău.
  • nr. 37/3 și 37/4 din satul Varnița, raionul Anenii Noi, mutate în orașul Anenii Noi;
  • nr. 37/6 din satul Hagimus, raionul Căușeni, mutată în orașul Căușeni;
  • nr. 37/7 din comuna Cocieri, raionul Dubăsari, mutată în municipiul Chișinău.

De asemenea, pentru a gestiona eficient eventualele incidente, CEC a stabilit locații de rezervă pentru alte secții de votare din stânga Nistrului:

  • pentru secția de votare nr. 37/2 din satul Gura Bîcului, raionul Anenii Noi, în comuna Calfa, Anenii Noi;
  • pentru secția de votare nr. 37/5 din satul Copanca, raionul Căușeni, în satul Chircăiești, raionul Căușeni;
  • pentru secția de votare nr. 37/9 din satul Sănătăuca, raionul Florești, în satul Cunicea, raionul Florești;
  • pentru secțiile de votare nr. 37/10 și 37/11 din orașul Rezina, raionul Rezina, în satul Cinișeuți, raionul Rezina;
  • pentru secția de votare nr. 37/12 din comuna Răscăieți, raionul Ștefan Vodă, în orașul Ștefan Vodă, raionul Ștefan Vodă.

Amintim că CEC a decis anterior organizarea a 12 secții de votare pentru cetățenii cu drept de vot din localitățile din stânga Nistrului, precum și pentru cei domiciliați în municipiul Bender și în comuna Chițcani, satele Cremenciug și Gîsca din raionul Căușeni, aflate provizoriu în afara controlului suveran al autorităților constituționale ale Republicii Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: