Reuters

(VIDEO) Germania: O persoană a decedat și 43 au fost rănite în urma unei tornade

O persoană a decedat și 43 au fost rănite în urma unei tornade care a lovit vestul Germaniei, informează Deutsche Welle. Dintre acestea, circa 30 de persoane au fost spitalizate. 

Mai exact, tornada a afectat landul Renania de Nord-Westfalia. „Acoperişurile multor case sunt deteriorate. Mulți copaci zac încă pe mașinile distruse”, a anunțat poliția din orașul Paderborn.

În orașul din apropiere, Lippstadt, peste 100 de persoane au fost temporar blocate într-o piscină în aer liber, după ce copacii căzuți au blocat ieșirea. „Întreaga zonă a orașului a suferit pagube grave”, au declarat pompierii din Lippstadt.

Pompierii din toată Renania de Nord-Westfalia au fost trimiși în orașele afectate pentru a ajuta la operațiunile de curățare.

Precizăm că serviciile meteorologice germane au emis o avertizare de furtună pentru vineri și au prezis furtuni de până la 130 km/h în unele locuri.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

Număr record de participanți la marșul LGBT de la Budapesta, în ciuda interdicției autorităților

La Budapesta a avut loc, sâmbătă, marșul anual al comunității LGBT, în pofida interdicției impuse de poliție și a opoziției guvernului condus de Viktor Orbán. Organizatorii Pride-ului au anunțat un număr record de participanți în acest an, transmite BBC.

Zeci de mii de oameni au ieșit sâmbătă, 28 iunie, pe străzile Budapestei, fluturând steaguri în culorile curcubeului. Potrivit estimărilor organizatorilor, la marș au participat între 180.000 și 200.000 de persoane.

„Este greu de estimat, pentru că niciodată nu au fost atâția oameni la Pride-ul din Budapesta”, a declarat președinta Budapest Pride, Viktória Radvány.

Cu o zi înainte de marș, Viktor Orbán a amenințat în direct la televiziune cu „consecințe legale” pentru organizatorii și participanții la manifestație. Conform legii, organizatorii riscă până la doi ani de închisoare, iar participanții – amenzi de până la 500 de euro. Cu toate acestea, premierul a declarat că marșul nu va fi dispersat.

La începutul lunii, poliția anunțase că va respecta ordinul guvernului și va interzice desfășurarea marșului. Primarul Budapestei, Gergely Karácsony, a încercat să ocolească legea, afirmând că marșul se va desfășura ca eveniment municipal, care, potrivit lui, nu necesită autorizație.

***

În martie 2025, parlamentul Ungariei a adoptat un proiect de lege care interzice desfășurarea anuală a Pride-ului LGBT. În același timp, deputații au autorizat poliția să folosească sisteme de recunoaștere facială pentru a identifica participanții la proteste neautorizate. Proiectul a fost prezentat în parlament de coaliția de guvernare. 136 de deputați au votat pentru interdicție, iar 27 – împotrivă.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: