Facebook/Maia Sandu

VIDEO Maia Sandu: „La mulți ani celor care simt românește, vorbesc româna și iubesc România” 

Președinta Maia Sandu a declarat pe 1 decembrie că România este iubită în Republica Moldova. Potrivit șefei statului, „România este pentru noi un pilon de rezistență și este cel mai aprig avocat în drumul nostru european”. „O privim cu speranță atunci când ne aflăm la nevoie și ca reper în aspirațiile noastre de aderare la UE”, a menționat președinta. Declarațiile au fost făcute de Maia Sandu în contextul Zilei Naționale a României, marcată pe 1 decembrie. 

La mulți ani, România! România este iubită în Republica Moldova, pentru ajutorul constant, dar, mai ales, pentru lucrurile care ne unesc – limba transmisă cu dragoste de părinți, istoria de la care învățăm multiple lecții de demnitate și cultura care construiește cele mai statornice punți. România este iubită aici pentru ceea ce face, dar mai ales pentru ceea ce este. Și știu că și Moldova este iubită în România”, a scris șefa statului pe rețelele de socializare.

Președinta a adăugat că „România, de-a lungul anilor, ne-a iubit necondiționat, fără a aștepta lauri sau beneficii”.

Și ca orice iubire autentică România nu a strigat-o bătându-se cu pumnul în piept, ci a manifestat-o indiferent de circumstanțe. Ne-a oferit lumină, la propriu, când aveam cea mai mare nevoie, ne ajută să modernizăm localitățile, să salvăm viețile cetățenilor de pe malul stâng al Prutului prin serviciul medical de urgență SMURD, ne-a oferit primele ajutoare pe timp de criză pandemică. Și nu doar lista lungă a ajutoarelor oferite ne face să fim profund recunoscători, ci și încrederea noastră că putem mereu conta pe România”, a menționat Sandu.

Șefa statului a mai spus că „România este pentru noi un pilon de rezistență și este cel mai aprig avocat în drumul nostru european”.

O privim cu speranță atunci când ne aflăm la nevoie și ca reper în aspirațiile noastre de aderare la UE. Iar România ne privește cu încredere că vom izbuti în calea aleasă. Ne leagă trecutul, dar și mai mult ne leagă viitorul. Ne leagă dorința de a construi o societate dreaptă și bună pentru toți cetățenii noștri, de a deveni mai puternici împreună. Drumul nostru este comun – locul nostru este împreună în Uniunea Europeană. Știm România alături de noi – și acest lucru ne ajută să avem încredere în viitor, oricât de mari ar fi încercările prin care trecem. La mulți ani tuturor celor care simt românește, vorbesc limba română și iubesc România!”, a conchis președinta.

Cu ocazia Zilei Naționale a României, 17 militari moldoveni vor defila în Piaţa Arcul de Triumf din Bucureşti, alături de alte contingente străine din cadrul detașamentelor dislocate în România, precum și din țările aliate contributoare la structurile NATO de pe teritoriul statului vecin. Va participa la festivitățile dedicate Zilei Naționale a României și ministrul Apărării al Republicii Moldova Anatolie Nosatîi.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

observatorul.md

Ucraina a dezvăluit sursa poluării Nistrului, care afectează și alimentarea cu apă a Moldovei

Poluarea Nistrului cu produse petroliere ar fi fost provocată de un atac aerian rusesc asupra infrastructurii energetice din regiunea Cernăuți, Ucraina. Anunțul a fost făcut astăzi, 12 martie, de autoritățile de la Kiev, care au declarat că combustibil de rachetă s-ar fi scurs în apele râului.

Ministerul Economiei, Mediului și Agriculturii al Ucrainei a transmis într-un comunicat că, pe 10 martie, în Nistru au fost depistate pete de uleiuri tehnice pe segmentul satului Liadova, regiunea Vinița. Potrivit instituției, poluarea ar avea legătură cu o scurgere de combustibil de rachetă în zona Centralei Hidroelectrice Nistrene, regiunea Cernăuți, care s-a produs în urma unui atac rusesc cu rachete și drone din 7 martie.

Instituția a precizat că substanța s-a răspândit în aval pe cursul râului, inclusiv în zona satului Naslavcea din Republica Moldova. Autoritățile de la Kiev au informat oficial Chișinăul despre cazul de poluare transfrontalieră.

Conform ministerului, pe 12 martie a avut loc o ședință extraordinară a Comisiei Nistrene pentru sincronizarea acțiunilor serviciilor ucrainene și moldovenești în vederea localizării poluării și a minimizării eventualelor consecințe ecologice.

Rusia confirmă încă o dată că este un stat terorist, care duce un război nu doar împotriva Ucrainei, ci și împotriva mediului. Lovirea infrastructurii energetice a provocat scurgerea de uleiuri tehnice în Nistru, ceea ce a creat o amenințare ecologică transfrontalieră. Ucraina acționează rapid și coordonat, atât la nivel național, cât și în cooperare cu Moldova, pentru a localiza poluarea și a minimiza consecințele acesteia. În același timp, astfel de acțiuni ale Rusiei trebuie să primească o evaluare juridică internațională adecvată“, a subliniat adjuncta ministrului Economiei, Mediului și Agriculturii al Ucrainei, Irina Ovcharenko.

***

Amintim că, pe 10 martie, pete uleioase au fost observate pe răul Nistru, în amonte de localitatea Naslavcea.

Pe 12 martie, ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a comunicat că substanța petrolieră continuă să ajungă din Ucraina în Nistru. Potrivit oficialului, ultimele probe prelevate în zona satului Naslavcea indică riscuri pentru alimentarea populației cu apă. În aceste condiții, Ministerul Mediului recomandă autorităților locale să sisteze alimentarea cu apa și îndeamnă cetățenii să nu folosească apa din râu din această zonă nici pentru uz casnic, nici pentru adăparea animalelor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: