Captură video

VIDEO Momentul detonării componentei explozibile a rachetei prăbușite în lacul Hârbovăț. IGP: „A fost o provocare”

Oamenii legii au făcut publice imagini video cu momentul detonării componentei explozibile a rachetei prăbușite în lacul Hârbovăț. Într-un mesaj pe rețelele de socializare, reprezentanții Inspectoratului General al Poliției (IGP) le-au mulțumit specialiștilor implicați în misiune. „A fost o provocare” – scrie IGP.

„Colegi ai subdiviziunilor IGP, mulțumim familiilor voastre pentru că v-au așteptat calme din misiune. A fost o provocare! Sunteți cei mai buni! Vă mulțumim pentru că siguranța oamenilor prevalează și pentru viețile voastre mereu puse în clepsidră”, se arată în mesajul făcut public de reprezentanții IGP la video cu momentul detonării.

Amintim că localnicii din Hârbovăț au anunțat autoritățile pe 27 septembrie că au observat, în lacul din apropiere, unele componente care puteau proveni de la o rachetă, care este posibil să se fi prăbușit în acea zonă. Pe 28 septembrie, autoritățile au confirmat că resturile provin de la o rachetă aeriană. Potrivit IGP, urmează ca specialiștii să identifice tipul și proveniența de fabricație a acesteia.

În decursul zilei, angajații MAI au desfășurat mai multe măsuri speciale pentru a detona componenta explozibilă a rachetei. În după-amiaza zilei, MAI a anunțat că specialiștii Bombteh ai poliției naționale au detonat cu succes componenta cu explozibil a rachetei. Detalii AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Azerbaidjan a alocat $2 milioane în calitate de ajutor umanitar pentru Ucraina

Președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliev, a dispus alocarea a 2 milioane de dolari Ministerului Energiei al țării pentru ajutorul umanitar acordat Ucrainei. Un document în acest a fost publicat pe 11 august pe site-ul președintelui Azerbaidjanului.

Potrivit publicației azere 1news, cu cele 2 milioane de dolari vor fi achiziționate și trimise în Ucraina echipamente electrice produse în Azerbaidjan, în calitate de ajutor umanitar. Ilham Aliev a alocat fondurile din rezerva prezidențială prevăzută în bugetul de stat pentru anul 2025.

Amintim că, pe 10 august, Aliev și președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, au discutat la telefon despre loviturile aeriene ale Rusiei asupra unui depozit de produse petroliere al companiei de stat azere SOCAR din Odesa și asupra altor obiective azere din Ucraina, inclusiv o stație de compresoare de gaz prin care gazul azer ajunge în țară.

Potrivit publicației Caliber, autoritățile de la Baku ar putea ridica embargoul privind livrările de armament către Ucraina, dacă Rusia va continua să atace infrastructura de gaze prin care este transportat combustibilul azer.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: